• info@ramzarz.info
 • ۱۸ مهر ۱۴۰۱

آربیتراژ (Arbitrage) زمانی اتفاق می‌افتد که که یک سهم، کالا یا رمزارز در یک بازار با قیمت معینی خریداری شود و همزمان در بازار دیگری با قیمت بالاتر فروخته شود. این وضعیت فرصتی برای دریافت سود بدون ریسک برای معامله‌گر ایجاد می‌کند. در این مقاله با تعریف آربیتراژ، آربیتراژ‌گیری، انواع آربیتراژ و … آشنا خواهیم شد.

سرفصل‌های این مقاله عبارتند از:

 • آربیتراژ‌گیری چیست؟
 • یک مثال ساده از آربیتراژ‌گیری
 • آربیتراژ‌گیری در رمزارزها
 • آربیتراژ چیست؟
 • چرا آربیتراژ مهم است؟
 • انواع آربیتراژ
 • جمع‌بندی

آربیتراژ مکانیزمی برای اطمینان از عدم انحراف اساسی قیمت‌ها از ارزش منصفانه برای دوره‌های زمانی طولانی فراهم می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی، سود بردن از اشتباهات قیمت‌گذاری در بازار بسیار دشوار شده است. بسیاری از معامله‌گران سیستم‌های معاملاتی کامپیوتری دارند که نوسانات مالی مشابه را بررسی می‌کنند. هر گونه تنظیم قیمت ناکارآمد بلافاصله به یک فرصت برای آربیتراژ‌گیری تبدیل می‌شود که این فرصت، اغلب در عرض چند ثانیه از بین می‌رود.

آربیتراژ‌گیری چیست؟

آربیتراژ‌گیری، به دریافت سود از طریق معاملاتِ آربیتراژ گفته می‌شود. آربیتراژ یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که در آن یک سرمایه‌گذار به طور همزمان یک دارایی را در بازارهای مختلف خرید و فروش می‌کند تا از اختلاف قیمت استفاده کرده و سود ایجاد کند. در حالی که تفاوت قیمت‌ها معمولا کوچک و کوتاه‌مدت است، زمانی که با حجم زیاد همراه شود بازدهی نهایی می‌تواند چشمگیر باشد. آربیتراژ معمولا توسط صندوق‌های پوشش ریسک و سایر سرمایه‌گذاران سازمانی اعمال می‌شود؛ اما اختلاف قیمت رمزارزها در صرافی‌های مختلف نیز شرایطی را فراهم کرده که هر فردی بتواند از این فرصت برای کسب سود استفاده کند.

یک مثال ساده از آربیتراژ‌گیری

موارد زیر را به عنوان یک مثال ساده از آربیتراژ‌گیری، در نظر بگیرید. سهام شرکت X با قیمت ۲۰ دلار در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) معامله می‌شود، در حالی که در همان لحظه، به قیمت ۲۰.۰۵ دلار در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) معامله می‌شود. یک معامله‌گر می‌تواند این سهام را در NYSE خریداری کند و بلافاصله همان سهام را در LSE بفروشد و به ازای هر سهم ۵ سنت سود کسب کند.

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از سرویس سیگنال‌‌دهی سایت ramzarz.info

آربیتراژ‌گیری در رمزارزها

آربیتراژ‌گیری در رمزارزها نیز وجود دارد. در واقع آربیتراژ‌گیری در رمزارزها متداول‌تر و ساده‌تر است. اما دلیل این موضوع چیست؟

در برخی از کشورها محدودیت زیادی برای سرمایه‌گذاری در رمزارزها وجود دارد. این محدودیت‌ها باعث شده که عرضه و تقاضا از توازن مناسبی برخوردار نباشد. از سوی دیگر، اختلاف ارزش واحدهای ارزی در کشورهای مختلف باعث به وجود آمدن اختلاف قیمت در رمزارزها شده است. علاوه‌براین، بیشترین حجم معاملات رمزارزها به صرافی‌های متمرکز اختصاص یافته و در حال حاضر تعداد زیادی صرافی متمرکز رمزارزی در سراسر دنیا وجود دارد. این موارد به ناچار یک اختلاف قیمت بین اکسچنج‌های مختلف ایجاد می‌کند. تریدرهای رمزارزی می‌توانند با استفاده از تکنیک آربیتراژ و با استفاده از یک معامله خرید و فروش به صورت همزمان یک سود بدون ریسک دریافت کنند.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ معامله‌ای است که از تفاوت‌های کوچک در قیمت بین دارایی‌های یکسان در دو یا چند بازار شکل می‌گیرد. تریدر آربیتراژ دارایی را در یک بازار می‌خرد و همزمان در بازار دیگر می‌فروشد تا از مابه‌التفاوت این دو قیمت سود دریافت کند. تغییرات پیچیده‌تری در این سناریو وجود دارد، اما همه به شناسایی «ناکارآمدی» بازار بستگی دارد.

داوران، که در حقیقت معامله‌گران آربیتراژ هستند، معمولا به نمایندگی از موسسات مالی بزرگ کار می‌کنند. آربیتراژ معمولا شامل مبادله مقدار قابل توجهی پول است و فرصت‌های چند ثانیه‌ای به وجود آمده، تنها با نرم‌افزارهای بسیار پیچیده قابل شناسایی است.

تعریف استاندارد آربیتراژ، شامل خرید و فروش سهام، کالاها، ارزها و رمزارزها در بازارهای متعدد به منظور سود بردن از تفاوت‌های اجتناب‌ناپذیر قیمت آن‌ها می‌شود. با این حال، کلمه آربیتراژ گاهی اوقات برای توصیف سایر فعالیت‌های تجاری نیز استفاده می‌شود.

چرا آربیتراژ مهم است؟

معامله‌گران آربیتراژ در مسیر کسب سود، کارایی بازارهای مالی را افزایش می‌دهند. با خرید و فروش انواع دارایی‌ها، تفاوت قیمت بین آن‌ها، کاهش می‌یابد. دارایی‌هایی با قیمت پایین‌تر پیشنهاد خرید دریافت می‌کنند، در حالی که دارایی‌هایی با قیمت بالاتر فروخته می‌شوند. به این ترتیب آربیتراژ ناکارآمدی در قیمت‌گذاری بازار را برطرف می‌کند و باعث افزایش نقدینگی در بازار می‌شود.

در دنیای سرمایه‌گذاری‌های جایگزین، چندین استراتژی و تاکتیک وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این استراتژی‌ها اغلب با تاکتیک‌های معمول «خرید و نگهداری» که توسط اکثر سرمایه‌گذاران بلندمدت سهام و اوراق قرضه اعمال می‌شود، متفاوت است و معمولاً پیچیده‌تر هستند.

آربیتراژ یکی از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری جایگزین است که می‌تواند به‌طور استثنایی زمانی سودآور باشد که توسط یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای اعمال شود. استفاده از این استراتژی همچنین خطراتی دارد که باید در نظر گرفته شود. برای گنجاندن آربیتراژ در استراتژی سرمایه‌گذاری جایگزین خود، درک تفاوت‌های ظریف و ریسک‌های موجود بسیار مهم است.

در زیر یک نمای کلی از آربیتراژ، آورده شده است: آربیتراژ خالص، آربیتراژ ادغامی و آربیتراژ قابل تبدیل.

بیشتر بخوانید: معاملات فیوچرز چیست؟ (Futures) آشنایی با قراردادهای آتی

انواع آربیتراژ

۱-آربیتراژ خالص

آربیتراژ خالص به یک استراتژی سرمایه‌گذاری اشاره دارد که در آن یک سرمایه‌گذار به طور همزمان یک دارایی را در بازارهای مختلف خرید و فروش می‌کند تا از اختلاف قیمت استفاده کند. به این ترتیب می‌توان، از اصطلاحات “آبیتراژ” و “آبیتراژ خالص” به جای یکدیگر استفاده کرد.

بسیاری از دارایی‌ها را می‌توان در چندین بازار خرید و فروش کرد. به عنوان مثال، یک شرکت چند ملیتی بزرگ ممکن است سهام خود را در چندین بورس مانند بورس نیویورک (NYSE) و بورس اوراق بهادار لندن فهرست کند. هر زمان که دارایی در چندین بازار معامله می‌شود، ممکن است قیمت‌ها به طور موقت از وضعیت یکسان خارج شوند. زمانی که این تفاوت قیمت (هرچند کوچک) وجود داشته باشد، امکان دریافت سود از طریقی آربیتراژ خالص امکان‌پذیر می‌شود.

در نهایت، آربیتراژ خالص یک استراتژی است که در آن سرمایه‌گذار از ناکارآمدی‌ها و اختلاف موجود در قیمت یک دارایی استفاده می‌کند. با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن معاملات، استفاده از این سناریوها دشوارتر شده است، زیرا خطاهای قیمت‌گذاری اکنون به سرعت شناسایی و برطرف می‌شوند. این بدان معناست که پتانسیل آربیتراژ خالص به یک اتفاق نادر تبدیل شده است.

۲-آربیتراژ ادغامی

به طور کلی، دو طرف معامله در آربیتراژ ادغامی شامل شرکت خریدار و شرکت هدف می‌شود. اگر شرکت مورد نظر یک سهامی عام باشد، شرکت خریدار باید سهم بالقوه شرکت مذکور را خریداری کند. در بیشتر موارد این مبلغ نسبت به قیمت سهام در زمان اعلام معامله، بیشتر است که این موضوع منجر به سود برای سهام‌داران می‌شود. با عمومی شدن معامله، معامله‌گرانی که به دنبال سود بردن از معامله هستند، سهام شرکت مورد نظر را خریداری کرده و آن را به قیمت اعلام شده نزدیک می‌کنند.

آربیتراژ ادغامی در ابتدایی‌ترین شکل خود، شامل نوعی از سرمایه‌گذاری است که در آن فرد سرمایه‌گذار سهام شرکت مورد نظر را با قیمت تخفیف‌خورده آن خریداری می‌کند و پس از انجام معامله سود می‌برد. با این حال، اشکال دیگری از آربیتراژ ادغامی نیز وجود دارد. برای مثال، سرمایه‌گذاری که معتقد است یک معامله ممکن است شکست بخورد، می‌تواند سهام شرکت هدف را شورت کند.

۳-آربیتراژ قابل تبدیل

آربیتراژ قابل تبدیل شکلی از آربیتراژ مرتبط با اوراق قرضه است که بدهی قابل تبدیل نیز نامیده می‌شود.

اوراق قرضه قابل تبدیل در اصل، درست مانند هر اوراق قرضه دیگری است: این اوراق نوعی بدهی شرکتی است که به صاحب اوراق سود پرداخت می‌کند. تفاوت اصلی بین اوراق قرضه قابل تبدیل و اوراق قرضه سنتی این است که، با یک اوراق قرضه قابل تبدیل، دارنده اوراق این اختیار را دارد که در آینده آن را به سهام شرکت پایه تبدیل کند. شرکت‌ها اوراق قرضه قابل تبدیل منتشر می‌کنند، زیرا انجام این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های خود را با سود کمتری انجام دهند.

سرمایه‌گذارانی که در آربیتراژ قابل تبدیل مشارکت می‌کنند، به دنبال استفاده از تفاوت قیمت تبدیل اوراق قرضه و قیمت فعلی سهام شرکت پایه هستند. این امر معمولا با در نظر گرفتن موقعیت‌های هم‌زمان (لانگ و شورت) در قرارداد‌‌های قابل تبدیل و سهام اصلی شرکت حاصل می‌شود.

نسبت خرید و فروش و اینکه سرمایه‌گذار چه پوزیشینی اتخاذ می‌کند، بستگی به این دارد که آیا سرمایه‌گذار معتقد است که اوراق قرضه قیمت منصفانه دارد یا خیر. در مواردی که اوراق قرضه ارزان در نظر گرفته می‌شود، فرد سرمایه‌گذار معمولا در بخش سهام پوزیشن فروش و در اوراق پوزیشن خرید اتخاذ می‌کند. از سوی دیگر، اگر سرمایه‌گذار معتقد باشد که اوراق قرضه بیش از حد قیمت‌گذاری شده، می‌تواند یک موقعیت خرید سهام و یک موقعیت فروش در اوراق قرضه برای خود ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: بهترین ربات‌های تریدر در سال ۲۰۲۲

جمع‌بندی

آربیتراژ یک مدل کارآمد و یک ابزار در میان بسیاری از ابزارهای سرمایه‌گذاری جایگزین است. آربیتراژ‌گیری در رمزارزها می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که در آن یک سرمایه‌گذار و تریدر با انجام یک معامله خرید و فروش یک سود بدون ریسک دریافت کند. نکات مهم این مقاله به صورت خلاصه عبارتند از:

 • آربیتراژ خرید و فروش همزمان یک دارایی در بازارهای مختلف به منظور دریافت سود از تفاوت‌های جزئی در قیمت آن‌ها است.
 • معاملات آربیتراژ در سهام، کالاها، ارزها و رمزارزها انجام می‌شود.
 • یک تریدر با استفاده از آربیتراژ از خلا‌های اجتناب‌ناپذیر موجود در بازارها برای کسب سود بهره می‌برد.

آیا تاکنون از معاملات آربیتراژ سود دریافت کرده‌اید؟ آیا می‌دانستید که داشبورد رمزارز.اینفو با ایجاد دسترسی همزمان به چندین صرافی متمرکز، امکان دریافت سود از طریق آربیتراژ‌گیری را فراهم می‌کند؟

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مقاله و موضوع آربیتراژ‌گیری با ما در میان بگذارید.

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما