• info@ramzarz.info
  • ۲۱ مهر ۱۴۰۲

شاید تا الان هرچه درباره کار با ربات‌های معامله‌گری یاد گرفتید نکات تکنیکالی باشد؛ از جمله شناسایی روند، بررسی کانال‌ها، استراتژی شخصی و .. اما یک تعداد نکات فاندامنتالی وجود دارد که زمان کار کردن با ربات‌های معامله‌گری باید به آن‌ها دقت کنید؛ مثل، بررسی اخبارهای فاندامنتال حوزه کریپتو یا بررسی شاخص‌های اقتصادی. شاید اگر تکنیکال کار باشید نیاز نداشته باشید اکثر موارد تحلیلی فاندامنتالی را در تریدتان لحاظ کنید، اما شاید تعدادی از آن‌ها مثل بررسی اخبار در لحظه، برایتان مهم‌تر باشد. در این مقاله تفاوت نکات تکنیکالی و فاندامنتالی کار با ربات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

برای خرید ربات اسمارت ترید کلیک کنید!

تحلیل فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال

به یاد داشته باشید که اکثر رمز ارزها پروژه هستند و نه شرکت‌هایی مانند بازار سهام. اجرای تحلیل فاندامنتال مناسب از راه بررسی تمام اطلاعات موجود پروژه‌ها، کمک خواهد کرد که ارزشمند بودن یا نبودن یک ارز دیجیتال را تعیین کنید. برای تعیین ارزش هر نماد باید عوامل زیادی مانند وضعیت اقتصاد کلان فعلی و آتی منطقه و کشور، فرصت‌های توسعه صنعت، پیش‎بینی سود و سود سهام و جریان نقدی شرکت حامی آن نماد را در نظر بگیرید.

خالی از لطف نیست که بدانید ارزیابی‌های بنیادی براساس فرضیات ذهنی نویسندگان هستند و نمی‌توانید نتایج را با دقت صددرصدی ارزیابی کنید. با این‌ حال، این تحلیل همچنان کارآمدترین مدل است و ارزیابی‌های آن در زمانی که امکان اجرای سایر تحلیل‌ها وجود ندارد، تنها چراغ برای روشن کردن راه شماست. حال در اینجا سه مورد از معیارهای مفید در اجرای تحلیل Fundamental برای رمز ارزها را بررسی می‌کنیم.

۱-معیارهای پروژه

ارزیابی معیارهای پروژه، یک رویکرد کیفی برای تعیین عملکرد پروژه رمز ارز است. در اینجا به بررسی فاکتورهای متعددی، مانند هدف از عرضه رمز ارز و نحوه عملکرد پروژه خواهیم پرداخت.

  • تحلیل پیشینه پروژه: تیم پروژه و سوابق کاری اعضای آن مشخص خواهد کرد که برای اجرای یک پروژه آینده‌دار شایستگی و تجربه لازم را دارند یا خیر. به‌ علاوه، برای ارزیابی اعتبار پروژه می‌توانید شرکا و مشاوران اولیه آن را نیز بررسی کنید.
  • وایت پیپر: به‌ شدت توصیه می‌کنیم که برای بررسی اجمالی پروژه کریپتو، وایت پیپر (whitepaper) آن را به عنوان یکی از مبانی تحلیل فاندامنتال به طور دقیق بخوانید. این سند فنی، اطلاعاتی مانند فناوری به‌ کار رفته در کریپتوکارنسی، موارد کاربرد آن، ویژگی‌ها و ارتقاهای برنامه‌ریزی‌شده، طرح عرضه و توزیع و موارد دیگر را شامل می‌شود. علاوه بر این، بررسی نظرها و بازنگری‌های شخص ثالث برای ارجاع متقابل اطلاعات، مهم است.

 ۲-معیارهای مالی

معیارهای پروژه یک رویکرد کیفی را شامل می‌شود؛ با این‌ حال، ارزیابی معیارهای مالی بیشتر به رویکرد کمّی شبیه است.

  • ارزش بازار: ارزش بازار یک توکن از راه ضرب عرضه در گردش هر توکن در قیمت فعلی آن محاسبه می‌شود. اگر فقط ارزش بازار پروژه را در نظر بگیرید، ممکن است به اشتباه بیفتید. در هر حال، این معیار را هنوز می‌توانید برای تشخیص پتانسیل رشد شبکه استفاده کنید.
  • نقدینگی و حجم معامله: لیکوئیدیتی (Liquidity) میزان سهولت خرید یا فروش یک دارایی را نشان می‌دهد، در حالی‌ که حجم معاملات کمک می‌کند تا میزان لیکوئیدیتی را تعیین کنید. یک بازار با لیکوییدیتی بالا، اسپردهای خرید یا فروش (bid-ask spreads) محدودیت خواهد داشت و به‌ راحتی می‌توانید دارایی را به قیمت معاملاتی بفروشید.
  • عرضه در گردش: منظور از عرضه در گردش تعداد کل توکن‌هایی است که در دسترس عموم هستند. این مورد با عرضه کلی توکن متفاوت است و همواره در طول زمان تغییر می‌کند.

 

۳-معیارهای بلاکچین (معیارهای درون زنجیره‌ای)

شبکه بلاکچین منبع ارزشمندی است که از راه مشاهده داده‌ها، در ارزیابی پروژه کمک می‌کند. اما برای اجرای این کار به‌ صورت دستی به زمان و منابع زیادی نیاز دارید. یک راه ساده برای انجام دادن این کار، استفاده از وب‌سایت‌هایی است که این داده‌ها را برای پروژه‌های مختلف کریپتو فراهم می‌کنند.

  • هش رِیت: هش ریت (Hash rate) یک قدرت محاسباتی مرکب است که در محاسبات پلتفرم ماینینگ در مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاران این مورد را سندی برای سلامت ارز دیجیتال می‌دانند. اگر میزان هش ریت بالاتر باشد، ماینرها برای استخراج انگیزه بیشتری خواهند داشت و در نتیجه، شبکه امن‌تر می‌شود.
  • آدرس‌های فعال: تعداد آدرس‌های بلاکچین فعال در یک دوره معین است. می‌توانید کل آدرس‌های ارسال و دریافت هر تراکنش در یک دوره معین را اضافه کنید و یا تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد را نیز بررسی کنید.

 

کدام از موارد بالا را در ترید با ربات لحاظ کنید؟

مهم‌ترین وظیفه یک معامله‌گر این است که ریسک را در معاملات خود کاهش دهد. هرچه در تحلیل‌گری موارد بیشتری را یاد بگیرید، می‌توانید ریسک معاملات‌تان را کاهش دهید.

اما اگر اکثر تمرکزتان در بخش تکنیکال است و بیشتر با موارد تکنیکالی کار می‌کنید، حداقل بهتر است که از اخبار آن ارزی که بر روی آن معامله می‌کنید، خبر داشته باشید. همانطور که می‌دانید بازار کریپتو یک بازار نوپا است. نوسانات بازار بسیار زیاد است و ممکن است با یک سخنرانی قیمت‌ها به سرعت تغییر کند. بهتر است که در زمان کار کردن با ربات از وب‌سایت‌ها مختلف اخبار این حوزه را مد نظر داشته باشید.

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما