ربات Smart Trader

ربات هوشمند Smart Trader با بهره گیری از ۳۲ شاخص و نوسان‌گر تحلیل تکنیکال می‌تواند بهترین موقعیت‌های معاملاتی را در اختیار کاربران قرار دهد. بر اساس طبقه‌بندی امکانات ارائه شده توسط ربات‌های معاملاتی، Smart Trader را می‌توان یک ربات “دستیار ترید” محسوب کرد. معامله‌گران می‌توانند برای افزایش دقت و سرعت عملکرد خود، از این ربات‌ها به عنوان یک ابزار کمکی و کارا استفاده کنند. برخی از ویژگی‌های کلیدیSmart Trader را می‌توان تحت عناوین زیر توضیح داد:

ربات دستیار ترید چیست ؟

ربات دستیار ترید یک هوش مصنوعی بسیار پیشرفته میباشد که با کمک تکنولوژی و محاسبات دقیق کامپیوتری، پارامتر ها و متغییر های تحلیل تکنیکال زیادی را در لحظه محاسبه میکند و نتیجه آن را به صورتی قابل درک برای انسان نمایش میدهد.

نحوه عملکرد ربات‌های معاملاتی (Trading Bot)

ربات‌های معاملاتی یا ربات‌های سیگنال‌دهی، یکی از ابزارهای تحلیل و پیش‌بینی نمودار قیمت محسوب می‌شوند. ربات‌ها مجموعه‌ای از کدهای کامپیرتری هستند که شاخص‌های تکنیکال تحلیل قیمت را بازنمایی می‌کنند و توسط هوش مصنوعی سامان‌دهی می‌شوند. به زبان ساده می‌توان گفت: هر دانشی که یک معامله‌گر حرفه‌ای برای پیش‌بینی حرکات آتی قیمت به کار می‌گیرد، توسط ربات‌ها با سرعت و دقت بسیار بالاتری انجام شده و نتیجه به عنوان یک پیشنهاد خرید یا فروش، به کاربر ارائه می‌شود.
با افزایش تعداد شاخص‌ها و نوسان‌گرهای تحلیل تکنیکال، ارزیابی همه یا حتی بخشی از آن‌ها توسط معامله‌گر، کار بسیار دشواری است. ربات‌های معاملاتی می‌توانند به واسطه تکنولوژی هوش مصنوعی، این فرآیند دشوار و وقت‌گیر را در کسری از ثانیه با دقت بسیار بالایی انجام دهند. نحوه تحلیل و ارزیابی شاخص‌ها در یک ربات معاملاتی به شرح زیر است:

مبنای تحلیل:

اساس تحلیل و پیش‌بینی قیمت، تکرار و تاثیر الگوی حرکات پیشین بر الگوی حرکات آتی است. هر یک از این الگوها توسط یک شاخص تکنیکال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. کنار هم قرار گرفتن و همسویی این شاخص‌ها می‌تواند اعتبار یک پیش‌بینی را تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. ربات‌های معاملاتی نیز بر اساس ارزیابی خودکار مجموعه‌ای از شاخص‌های تکنیکال، حرکات آتی قیمت را پیش‌بینی می کنند. اما پرسش کلیدی اینجاست که هوش مصنوعی به چه نحوی این شاخص‌ها را ترکیب کرده و نتیجه را ارائه می‌دهد؟
تصویر بالا مکانیزم اصلی یک ربات معاملاتی را بازنمایی می‌کند. شاخص‌های گوناگون استفاده شده در هوش مصنوعی ربات توسط ضرایب متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند. این ضرایب میزان اهمیت هر شاخص را مشخص می‌کند. نتیجه ارزیابی هر یک از شاخص‌ها به دو صورت BUY یا SELL بازنمایی می‌شود. در صورتی که تحلیل صورت گرفته بر مبنای شاخص مورد نظر صعودی باشد، نتیجه، سیگنال خرید یا BUYی خواهد بود و در مقابل، اگر نتیجه ارزیابی نمودار قیمت بر مبنای شاخص مورد نظر نزولی باشد، نتیجه، سیگنال فروش یا SELL است. در نهایت مجموع BUYها و SELLها (با احتساب ضرایب) با هم مقایسه می‌شود و هر کدام مقدار بیشتری را به خود اختصاص دهد به عنوان خروجی انتخاب می‌شود. همانطور که در نمونه بالا مشاهده می‌کنید، در مقایسه ۱۰ BUY و ۹ SELL، سیگنال خرید به عنوان نتیجه این بخش حاصل شده است.

مبنای تایید نهایی:

پس از آنکه نتیجه ارزیابی مجموعه شاخص‌های تکنیکال مشخص شد، ربات چند الگوی بنیادی را به عنوان فیلتر تایید نهایی در نظر می‌گیرد. به عنوان نمونه شاخص واگرایی RSI و روند کلی قیمت، به عنوان دو فیلتر نهایی در نظر گرفته شده است. ربات‌ها می‌توانند فیلترهای بیشتری نیز در نظر بگیرند. معمولا با افزایش شاخص‌های مبنا و فیلتر‌های نهایی، دقت سیگنال‌ها در پیش‌بینی قیمت افزایش می‌‌یابد.
سیگنال تولید شده بر مبنای ارزیابی شاخص‌ها، توسط الگوهای بنیادین مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و نتیجه تحت عنوان Confirm، Neutral یا Veto، بازنمایی می‌شود. در نمونه فوق، اگر الگوهای اصلی با سیگنال تولید شده همسو باشند، وضعیت Confirm رخ می‌دهد و اگر معکوس باشند، نتیجه Veto خواهد بود. در صورتی که هر دو الگو در وضعیت Confirm قرار بگیرند، سیگنال نهایی شده و توسط ربات به کاربر ارائه می‌شود.
شاید اینطور به نظر برسد که با توجه به فیلترهای مکانیزم هوش مصنوعی، تایید نهایی سیگنال کمتر رخ دهد. اما با توجه به اینکه ربات‌ها دائما (به ازای هر کندل) در حال ارزیابی حرکات قیمتی هستند و این کار در کسری از ثانیه صورت می‌گیرد، می‌توانیم سیگنال‌های تایید شده متعددی را دریافت کنیم. با این وجود برخی از ربات‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که فیلترهای گسترده‌تری را پوشش دهند. در چنین مکانیزم‌هایی تعداد سیگنال‌ها کاهش می‌یابد، اما دقت و احتمال موفق بودن سیگنال نیز بیشتر می‌شود.

نوع سیگنال :

تعیین نقاط ورود به معامله و جهت آن (لانگ یا شورت)، مهم‌ترین بخش یک استراتژی معاملاتی است. تمام روش‌های تحلیل تکنیکال در نهایت باید منجر به پیش‌بینی حرکات آتی نمودار قیمت شود. تعیین نقاط مناسب برای ورود به معامله، بدون دسترسی به یک تحلیل دقیق و همه‌جانبه امکان‌پذیر نیست. ربات Smart Trader با ارزیابی همزمان ۳۲ شاخص و نوسان‌گر تکنیکال، در کسری از ثانیه این نقاط را مشخص می‌کند. با این حال ربات‌های “دستیار ترید” میزان سود و حد ضرر معامله را ارائه نمی‌کنند و سیگنال‌ها صرفا شامل نقاط ورود و جهت آن است.
بسیاری از معامله‌گران تعیین حد سود و زیان (نرخ ریسک) را بر اساس رویکرد‌های تجاری خود یا شرایط مقطعی بازار، تعیین می‌کنند. برای افرادی که تا حدی با تئوری‌های مدیریت ریسک در نواقع مختلف آشنا هستند، رباتSmart Trader یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن است.

حالت‌های سیگنال‌دهی:

Smart Trader این امکان را فراهم کرده است که کاربران، سیگنال‌های دریافتی را تحت عنوان دو حالت پیش‌فرض انتخاب کنند: Smart Trader و Plus
با نصب و راه‌اندازی این ربات می‌توانید سیگنال‌ها را در حالت Plus دریافت کنید. در این حالت سیگنال‌های ارائه شده با دقت و اطمینان بیشتری ارائه می‌شود، اما از تعداد آن کاسته خواهد شد. به عبارتی، در این حالت سیگنال‌هایی که احتمال موفقیت آن کمتر است حذف شده و سیگنال‌های قوی‌تر در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. اما اگر استراتژی معاملات شما بر مبنای تراکم بالای موقعیت‌های معاملاتی تدوین شده است، می‌توانید با مراجعه به قسمت تنظیمات وضعیت سیگنال‌دهی را به حالت Smart Trader تغییر دهید. در این حالت تمام نقاط ممکن برای ورود به معامله ارائه خواهد شد. این ربات در هر دو حالت موفق عمل می‌‌کند و استفاده از هر حالت به الگوها و اهداف تجاری شما وابسته است.
ربات دایموند بهترین عملکرد خود را در مواقعی که بازار دارای روند است نشان می‌دهد. بازدهی سیگنال‌های دایموند در مواقعی که قیمت در یک محدوده مشخص نوسان می‌کند، دقت کمتری دارد. تایم‌فریم‌های کوتاه‌مدت (کمتر از ۵ دقیقه) معمولا دارای روند هستند و به همین علت عملکرد این ربات در تایم‌فریم‌های کوتاه‌مدت موفق‌تر است.

امکانات ویژه:

۱.Smart Trader علاوه بر مشخص کردن نقاط ورود به معامله و تعیین پوزیشن (Long or Short)، سه اندیکاتور EMA نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهد. معامله‌گران می‌توانند از این اندیکاتور‌ها در راستای انتخاب نقطه ورود به معامله از میان سیگنال‌های ارائه شده یا تعیین حدود سود و زیان، کمک بگیرند. کنار هم قرار گرفتن اندیکاتورهای EMA و سیگنال‌ها می‌تواند سرعت ورود به معامله و تعیین حدود آن را افزایش دهد.
۲. علاوه بر این، Smart Trader این امکان را برای کاربران فراهم کرده که بتوانند همزمان با مشاهده سیگنال‌ها در یک تایم‌فریم مشخص، سیگنال‌های ارائه شده در تایم‌فریم‌های دیگر را نیز مشاهده کنند. این امر به معامله‌گر کمک می‌کند که با اطمینان بیشتری نقاط ورود به معامله را انتخاب کند. مشاهده سیگنال‌های مشابه در تایم‌فریم‌های دیگر می‌تواند تاییدی بر جهت سیگنال مورد نظر باشد.

کاربرد:

Smart Trader می‌تواند توسط هر معامله‌گری در هر بازار مالی دلخواهی مورد استفاده قرار گیرد. سیگنال‌های Smart Trader انواع سرمایه‌ها را در تایم‌فریم‌های مختلف پوشش می‌دهد. با این حال مزیت کلیدی این ربات هوشمند تراکم بالای سیگنال‌ها است. برای معامله‌گرانی که از روش اسکالپینگ برای مبادلات خود استفاده می‌کنند، تعدد سیگنال در محدوده زمانی کوتاه، معیار اساسی است. بنابراین Smart Trader می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای معامله‌گران اسکالپ محسوب شود.

تصاویر

ویدیو

سوالات متداول

در صفحه مربوط به ربات‌های رمز ارز روی گزینهٔ «فعال‌سازی» کلیک کنید و ID تریدینگ ویو خود را در فیلد مشخص شده وارد نمایید؛ سپس پرداخت را انجام دهید.

پس از فعال‌سازی ربات، چارت تریدینگ ویو خود را باز کرده و در بخش اندیکاتورها (indicators) قسمت invite-only scripts روی ربات Smart Trader کلیک کنید.

تمام ربات‌های مجموعه رمز‌ارز از جمله ربات Smart Trader، در تمام دستگاه‌های مجهز به اینترنت از جمله کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل هوشمند، تبلت، تلویزیون هوشمند و… قابل مشاهده و استفاده هستند.

خیر، تمام ربات‌های مجموعه رمزارز روی حساب کاربری پایه و عادی تریدینگ ویو به خوبی کار می‌کنند و برای استفاده از امکانات ربات، نیازی به داشتن حساب کاربریِ پولی تریدینگ ویو نیست.

 پس از فعال‌سازی ربات Smart Trader، همکاران ما در بخش پشتیبانی در کمتر از ۱۲ ساعت ربات مورد نظر را به صورت اختصاصی برای ID تریدینگ ویو که در بخش سفارش ثبت کرده بودید فعال می‌کنند. پس از فعال‌سازی ربات، نوتیفیکشن فعال‌سازی برای شما ارسال خواهد شد.

رباتSmart Trader، به صورت یک اندیکاتور خصوصی VIP در بخش invite only در لیست اندیکاتورهای شما در پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView.com) فعال می‌شود.

ربات Smart Trader در تمام بازار‌های مالی از جمله رمز ارز، بورس جهانی، فارکس و هر بازار مالی که در تریدینگ ویو چارت داشته باشد قابل اجراست.

ربات Smart Trader روی تمام رمز‌ارزهای صرافی‌های مختلف و جفت ارز‌های فارکس در تمام بروکر‌ها به خوبی کار می‌کند. تنها شرط استفاده از این ربات این است که ارز مورد نظر شما در صرافی مد نظرتان در تریدینگ ویو، چارت داشته باشد.