• info@ramzarz.info
  • ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

احساسات در معامله‌گری تاثیر بسیار زیادی دارد و معمولا از راه‌های بسیار پیچیده‌ای روی تصمیمات معامله‌گری تاثیر می‌گذارد. تقریبا ۹۰ تا ۱۰۰ درصد تریدرها از مسائل روان‌شناسی در بازارهای مالی آسیب دیده‌اند. در این مقاله از سایت رمز ارز تعدادی از این نکات روان‌شناسی را برایتان شرح می‌دهیم.

طبق سیگنال ربات حد سود و حد ضرر را مشخص کنید

همانطور که می‌دانید ربات گرین مون یک ربات نیمه اتومات است و برای‌تان نقطه ورود، حد سود و حد ضرر را مشخص می‌کند. زمانی که وارد یک معامله می‌شوید دو حالت دارد:

  1. یک استراتژی معاملاتی شخصی دارید و با کمک سیگنال‌های ربات معامله می‌کنید. در این شرایط می‌توانید با استفاده از سیستم معاملاتی خود، حد سود و حد ضررتان را تعیین کنید.
  2. در حالت دوم فقط با سیگنال‌های ربات معامله می‌کنید، در این حالت سعی کنید طبق سیگنال ربات حد سود و حد ضرر را تعیین کنید. اگر معامله تا حد سودتان رسید آن را ببندید و طمع نکنید، یا اگر تا حد ضررتان رسید با ضرر از معامله خارج شوید.

این کار از لحاظ روان‌شناسی باعث ایجاد دو رفتار خوب می‌شود:

  1. عامل ترس و طمع در شما از بین می‌رود.
  2. باعث می‌شود زمانی که معامله‌تان به حد سود رسید از آن خارج شوید.

ویدیوهای آموزش کار با ربات تریدر گرین مون را در یوتیوب مشاهده کنید!

سریع وارد معامله نشوید

وارد شدن سریع به معامله به خاطر از دست دادن فرصت، نشانه این است که طمع دارد دوروبرتان می‎چرخد. شاید این اتفاق نیز برای‌تان پیش آمده باشد که طبق سیستم معاملاتی‌تان شرایط برای ایجاد یک فرصت معاملاتی فراهم شده اما هنوز تایید نشده است؛ یعنی این که آخرین گزینه برای ورود به معامله تایید نشده است، اما روی این حساب که فکر می‌کنید فرصت معاملاتی برای‌تان از دست می‌رود، خیلی زودتر وارد معامله می‌شوید. این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات معامله‌گری است. باید در نظر داشته باشید که فرصت‌های معاملاتی در بازاری مثل بازار کریپتو یا فارکس بی‌نهایت است.

زمانی که ربات گرین مون سیگنالی می‌دهد که یک معامله در حال تشکیل شدن است، باید صبر کنید تا نمودار برای ورود به معامله تایید بدهد و پس از آن وارد معامله شوید. اگر با فرض این که از بازار باهوش‌تر هستید علیه قوانین خود عمل کنید، درباره نحوه عمل معامله‌گری دچار سوء تفاهم می‌شوید و قربانی طمع خود خواهید شد.

روش‌های کنار آمدن با دانش ادراکی

۱-اگر خواستید در انتخاب حد سود و حد ضررتان پیشرفت کنید، نگاهی به معاملات قبلی‌تان بیندازید. برای همه تریدرها اتفاق افتاده که معامله حد سودشان را تاچ کرده است و پس از آن به همان روند ادامه داده است. در این هنگام کلی افکار روان‌شناسی وارد ذهن معامله‌گر شده که ای کاش معامله را باز نگه می‌داشتم یا این که حد سود خود را بالاتر قرار می‌دادم.

بخش بسیاری از این نشخوارهایی که هنگام معامله کردن وارد ذهن‌تان می‌شود، اشتباه است. در بالا اشاره کردیم که به حد سود و حد ضررتان پایبند باشید، ولی اگر می‌خواهید در انتخاب حد سود و حد ضرر پیشرفت کنید، معاملات قبلی‌تان را چک کنید و به عبارتی همان ژورنال معاملاتی بنویسید.

۲-معاملاتی را که از دست داده‌اید بررسی کنید و ببینید که آیا قوانین‌تان شما را از ورود به معاملات زیان‌ده باز داشته است یا نه.

هر سیستم معاملاتی باگ‌ها و مشکلاتی دارد. شما باید به عنوان یک معامله‌گر در گذر زمان مشکلات سیستم‌تان را بشناسید. زمانی که با ربات معامله می‌کنید دچار خیلی از مشکلات روان‌شناسی نمی‌شوید. همین عامل به تنهایی به پیشرفت‌تان کمک بسیاری می‌کند. سعی کنید در طول روند تریدری ژورنال معاملاتی بنویسید و هر از چند گاهی معاملات گذشته‌تان را بررسی کنید.

۳-اجازه ندهید که درآمدهای بالقوه یک معامله بر تصمیمات معامله‌گری‌تان در معاملات بعدی تاثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: چطور ربات معامله‌گر می‌تواند استراتژی ترید شخصی را ارتقا دهد؟

یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن این است که نتیجه یک معامله مهم نیست، این برآیند معاملات‌تان است که ملاک ارزیابی قرار می‌گیرد. اگر در یک معامله سود زیاد کردید، نگذارید که این سود خوب در معامله بعدی تاثیر بگذارد و به خودتان مغرور شوید، برعکس اگر در یک معامله ضرر کردید اجازه ندهید که ناامیدتان کند و روی معاملات بعدی اثر بگذارد.

معامله‌گری این نیست که ضرر نکنید؛ حرفه معامله‌گری یعنی تعادل بین روان و سیستم معاملاتی‌تان را حفظ کنید و عین یک ربات عمل کنید.

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما