• info@ramzarz.info
  • ۲۸ خرداد ۱۴۰۲

به بیان ساده می‌توان گفت MEV سودی است که کاربران می‌توانند با ایجاد تغییر در اولویت اجرای تراکنش‌ها کسب کنند. مفهوم MEV از منظر ساختاری شباهت نزدیکی به مفهوم آربیتراژ دارد و حتی شاید بتوان MEV را نوعی آربیتراژ محسوب کرد.

مفهوم MEV در همه بازارهای دنیا به شکلی خاص مطرح است. قطعا همه ما با انواع مختلف این استراتژی برخورد داشته‌ایم. زمانی که با پرداخت یک حق اشتراک ویژه اولویت انتخاب محصول یا خدماتی به شما ارائه می‌شود، شما در حقیقت از مکانیزم MEV استفاده کرده‌اید. تصور کنید در زمان اوج ترافیک هوایی و فصل سفر، شما به واسطه پرداخت یک حق اشتراک ویژه، اولویت انتخاب صندلی در هواپیما دارید، همین امکان می‌تواند برای شما سودآور باشد. شما می‌توانید با خرید بلیط و فروختن آن با مبلغ بالاتر، از امتیاز خود سود استخراج کنید!

در هر یک از بازارهای دنیا که محصول یا خدماتی مبادله می‌شود، این ساختار کسب سود نیز به شکلی ظهور می‌کند. در صنعت بلاک چین و بازار رمز ارزها نیز آربیتراژ و اخیرا مکانیزم MEV این نقش را بازی می‌کنند. همانطور که می‌دانید کسب سود از آربیتراژ به خاطر اختلاف قیمت سرمایه‌های ارائه شده در صرافی‌های مختلف حاصل می‌شود. در بازارهای دیگر نیز این امر می‌تواند به شکل مشابهی تکرار شود. تفاوت قوانین تجاری کشورها ممکن است باعث شود یک محصول در کشورهای مختلف قیمت متفاوتی داشته باشد. اگر شما مجوز خرید از یک کشور و صادر کردن آن به کشور دیگر را داشته باشید می‌توانید از این اختلاف قیمت سود کسب کنید.

اما مکانیزم MEV یک مرحله پیچیده‌تر است. حتما می‌دانید که مبادله رمز ارزها برای ثبت شدن در بلاک چین باید در لیست ‌درخواست‌ها یا سفارش‌ها قرار بگیرند. ماینرها یا اعتباردهنده‌ها این تراکنش‌ها را انتخاب کرده و وارد بلاک می‌کنند. اما معیار انتخاب تراکنش‌ها همواره میزان کارمزد آن است. بنابراین اگر برای یک تراکنش کارمزد بالاتری پرداخت شود زودتر در بلاک قرار گرفته و اجرایی می‌شود. MEV یا حداکثر سود قابل استخراج از همین قاعده ساده به وجود آمده است. ما نیز در این مقاله برای فهم بیشتر این مکانیزم و روش‌های استخراج سود از آن، مطالبی را در ادامه تشریح خواهیم کرد (پلتفرم ramzarz.com یکی از ارائه‌دهندگان معتبر مکانیزم نوظهور MEV در بازار رمز ارزها محسوب می‌شود).

بیشتر بخوانید: آموزش خرید و استفاده از سرویس سیگنال‌‌دهی رمزارز

MEV چیست؟

حداکثر ارزش قابل استخراج (MEV) به کل سودی اشاره دارد که در صورت سفارش، گنجاندن یا حذف تراکنش‌ها از یک بلوک، می‌توان به دست آورد. در حالی که این مکانیزم می‌تواند فرصت‌های درآمد بیشتری را فراهم کند، همچنین می‌تواند طیف وسیعی از خطرات و چالش‌های بالقوه را برای امنیت یک شبکه به وجود آورد. بنابراین باید سعی کنید از مراجع معتبر مانند سایت رمزارز برای ورود به این حوزه استفاده کنید.

MEV به دلیل محبوبیت روزافزون پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز و نقش مهمی که در فعال کردن تراکنش‌های مالی پیچیده در اکوسیستم‌های بلاک چین ایفا می‌کنند، به یک موضوع بسیار داغ در صنعت بلاکچین تبدیل شده است. با افزایش حجم و پیچیدگی تراکنش‌ها در پلتفرم‌های DeFi، این قابلیت نیز به یکی از هزاران مسیر سرمایه‌گذاری و کسب سود از مبادلات رمز ارزی تبدیل شده است.

در تئوری، مکانیزم MEV فرآیندی است که صرفا اعتبارسنج‌ها توانایی انجام آن را دارند، چراکه تنها کسی که می‌تواند اجرای یک درخواست سودآور را تضمین کند، اعتبارسنج‌ است. با این حال، در عمل، بخش بزرگی از MEV توسط افراد مستقل شبکه که «جستجوگر» (Searcher) نامیده می‌شوند، استخراج می‌شود. جستجوگران الگوریتم‌های پیچیده‌ای را روی داده‌های بلاک چین اجرا می‌کنند تا فرصت‌های سودآور MEV را شناسایی کرده و از طریق ربات‌ها به‌ شکل خودکار تراکنش‌های سودآور را به شبکه ارسال کنند.

در هر صورت اعتبارسنج‌ها بخشی از کل مبلغ MEV را دریافت می‌کنند، چراکه در بسیاری از مواقع جستجوگران برای افزایش احتمال قرار دادن تراکنش‌های سودآور خود در یک بلاک، کارمزد بالایی پرداخت می‌کنند (که به اعتبارسنج‌ها تعلق می‌گیرد).

برای برخی از فرصت‌های بسیار رقابتی MEV، مانند آربیتراژ DEX، جستجوگران ممکن است مجبور شوند ۹۰ درصد درآمد MEV خود را به عنوان کارمزد تراکنش به اعتبارسنج‌ها بدهند تا در زمان مناسب مبادله مورد نظرشان انجام شود. در حوزه کسب سود از آربیتراژ (اختلاف قیمت یک سرمایه در صرافی‌های مختلف) متقاضی زیادی وجود داد. به همین دلیل در نهایت فردی موفق به استخراج این سود خواهد شد که کارمزد بالاتری پرداخت کرده و معامله خود را زودتر از دیگر کاربران اجرایی کرده است.

برخلاف شبکه‌هایی که از مکانیزم اثبات-سهام استفاده می‌کنند، شبکه‌های اثبات-کار، مانند بیت کوین، قابلیت اجرای چنین مکانیزمی را ندارند. از آنجایی که شبکه بیت کوین فاقد قراردادهای هوشمند است، فرصت‌های کمتری برای سفارش مجدد تراکنش‌ها به وجود می‌آید. بنابراین، در حال حاضر شبکه محبوب برای استخراج سود از اولویت بخشی به تراکنش‌ها، شبکه اتریوم است.

جستجوگران (Searcher)

جستجوگران را می‌توان به عنوان اعضای جدید فرآیند ثبت تراکنش‌ها معرفی کرد. این دسته از سرمایه‌گذاران به واسطه ربات‌های طراحی شده برای این حوزه، تراکنش‌های مناسب را به سرعت پیدا کرده و فرآیند MEV را آغاز می‌کنند. به طور معمول تمرکز ربات‌ها روی مبادلاتِ سنگین است. واضح است که اختلاف قیمت جزئی در حجم بالا سود بالاتری را برای جستجوگران به ارمغان می‌آورد.

استفاده از ربات‌ها در فرآیند آربیتراژ اخیرا بیشتر از پیش گسترش یافته است و این امر در برخی مواقع ترافیک درخواست‌ها را تا حد چشم‌گیری افزایش می‌دهد. پیش از ظهور این ربات‌های پیشرفته، روند یافتن تراکنش‌های مناسب به شکل دستی انجام می‌شد و همین امر میزان آربیتراژ را پایین نگه می‌داشت. اما در حال حاضر ربات‌ها می‌توانند به سرعت تمامی درخواست‌های ثبت شده را بررسی کرده و موقعیت‌های استخراج سود را پیدا کنند.

از آنجایی که تعداد این ربات‌ها رو به افزایش است در یک لحظه ممکن است درخواست‌های متعددی برای گنجاندن یک تراکنش در بلاک مطرح شود و نرخ کارمزد‌ها به شکل نمایی در لحظاتی افزایش یابد. اگرچه این موضوع را می‌توان به عنوان یک اختلال در روند پردازش مطرح کرد و نوسان شدید کارمزد امر مطلوبی نیست، اما روی دیگر سکه، تعادل قیمتی بازار رمزارزهاست. تکرار روند آربیتراژ باعث می‌شود که اختلاف قیمت میان صرافی‌ها به حداقل برسد و بازار از یکپارچگی بیشتری برخوردار شود. MEV روندی است که برای به تعادل رسیدن هر بازاری ضروری است و در حال حاضر جستجوگران این نقش را ایفا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: با ربات‌های تریدر رمزارز آشنا شوید!

انواع روش‌های MEV

در این بخش به روش‌های معمول کسب حداکثر سود قابل استخراج (MEV) از تراکنش‌های درخواستی می‌پردازیم:

آربیتراژ نرمال (Normal Arbitarge)

آربیتراژ یکی از روش‌های مرسوم فرآیند MEV محسوب می‌شود. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، آربیتراژ به معنای خرید یک سرمایه با قیمت کمتر در یک بازار و فروش آن در بازار دیگر با قیمت بالاتر است. در بازارهای سنتی این روند همواره در جریان است و به سادگی صورت می‌گیرد. اما در بازار رمز ارزها و حوزه Web3 مسئله کمی پیچیده‌تر است.

جستجوگران پس از یافتن تراکنش هدف، با پیشنهاد کارمزد بالاتر در واقع تراکنش مورد نظر را دوباره درخواست می‌دهند. کارمزد بالاتر باعث می‌شود که تراکنش در اولویت اعتباربخشی و اجرایی شدن قرار گیرد. با خرید این تراکنش و فروش بلافاصله آن در یک صرافی دیگر با قیمت بالاتر، جستجوگر از اختلاف قیمت سود می‌برد.

نکته کلیدی در تحقق این فرآیند افزایش کارمزد بهینه است. جستجوگر باید تراکنش هدف و تراکنش فروش را پشت سر هم در بلاک قرار دهد و برای این کار تنها ابزار موجود افزایش کارمزد است. افزایش بهینه به این معنا است که میزان کارمزد سود کل مبادله آربیتراژ را از بین نبرد و از طرفی فرآیند گنجاندن تراکنش‌ها در اولویت ثبت در بلاکچین نیز به درستی صورت گیرد.

آربیتراژ سمی (Taxic Arbitrage)

اگرچه روند آربیتراژ به درخواست‌دهنده آسیبی وارد نمی‌کند و حتی در یک روند بلندمدت باعث تعادل بازار و یکپارچگی قیمت‌ها خواهد شد، اما در صورتی که افراد از این روش سو استفاده کنند، در نهایت منافع مبادله‌کنندگان و تعادل بازار نیز آشفته خواهد شد.

تصور کنید تراکنش هدف را عامدانه با تعویق همراه کنند تا قیمت تغییر کند. در چنین شرایطی عملا درخواست‌دهنده اصلی متضرر خواهد شد. در برخی مواقع افراد با توانایی مالی بالا، از این امکان حداکثر سو استفاده را می‌کنند. این افراد با ثبت سفارش‌های حجیم پس از تراکنش هدف، قیمت را عامدانه دچار نوسان می‌کنند تا بتوانند سود بیشتری از آربیتراژ تراکنش هدف کسب کنند. به این روش غیرمعمول MEV آربیتراژ تاکسیک یا سمی گفته می‌شود که در آن برای افزایش سود، تعادل بازار و منافع مالی درخواست‌دهنده اصلی مورد حمله قرار می‌گیرد.

JIT Arbitarge

این روش نیز بخشی از روش آربیتراژ سمی را در خود دارد. با این تفاوت که در این روش جستجوگر سعی می‌کند تراکنش خود را پیش از تراکنش هدف در بلاک ثبت کند تا نوسان قیمتی افزایش یابد. این افراد با وارد کردن حجم قابل توجه نقدینگی به استخرها، در روند قیمت اعمال نفوذ کرده و پس از آن تراکنش هدف را در بلاک قرار می‌دهند که اختلاف قیمت افزایش یابد. JIT در اینجا به معنای «درست در لحظه» (Just In Time) است.

Rebase Arbitrage

در این روش نیز، ساختار اصلی MEV مشابه روش JIT است، با این تفاوت که جستجوگران به جای تزریق نقدینگی سنگین برای ایجاد نوسان قیمتی، منتظر رخدادهایی می‌مانند که نوسان قیمتی شدید را ایجاد می‌کند. Rebase شدن یک رمزارز همیشه تاثیر مستقیمی بر شدت حرکات قیمتی دارد و جستجوگران از این لحظه استفاده می‌کنند و تراکنش خود را پیش از تراکنش هدف وارد بلاک می‌کنند تا با شکل‌گیری نوسان بتوانند از اختلاف ایجاد شده سود ببرند.

آربیتراژ بین شبکه‌ای (Cross-Chain Arbitarge)

با گسترش هرچه بیشتر شبکه‌های بلاکچین و صرافی‌های غیرمتمرکز، روش آربیتراژ و کسب سود از تفاوت قیمت‌ها جذاب‌تر می‌شود. در حال حاضر علاوه بر صرافی‌های متفاوت، لایه‌های شبکه نیز در حال گسترش است، به عنوان نمونه شما می‌توانید تراکنش خود را هم در بستر شبکه اتریوم ثبت کنید، هم در لایه‌های جدیدی مثل Arbitrum و Optimism. بنابراین با گذر زمان روش‌های جدیدتری برای استخراج سود از موقعیت‌های آربیتراژ ایجاد خواهد شد.

لیکویید شدن یا بسته شدن حساب (Liquidation)

در بازار مشتقات رمزارزی که طرفدار بسیاری نیز دارد، بحث لیکویید شدن حساب‌ها بسیار شایع است. استفاده از اهرم‌ها (Leverage) می‌‌تواند سود یا زیان شما در معامله را افزایش دهد. این افزایش می‌توان از ۲ تا ۱۰۰ برابر باشد. با این حال همزمان ریسک چنین معاملاتی نیز بسیار بالا است.

اگر پیش‌بینی معامله‌گر درباره روند حرکات قیمتی درست نباشد، معامله وارد زیان می‌شود. اما در معاملات اهرمی حد زیان مجاز به قدر سرمایه اصلی خود معامله‌گر است. بنابراین در صورت ایجاد شدن نوسان‌های پیش‌بینی نشده، ممکن است حد زیان معامله به مقدار سرمایه اولیه نزدیک شود. در این شرایط صرافی‌‌ها به واسطه قراردادهای هوشمند خودکار، پیام هشداری را جهت تامین وثیقه اضافی برای معامله‌گر ارسال می‌کنند. در صورتی که معامله‌گر نتواند وثیقه بیشتری تامین کند، معامله به شکل خودکار بسته شده و دارایی حساب صفر خواهد شد. به این حالت لیکویید شدن حساب گفته می‌شود.

در زمان نقد شدن سرمایه معامله‌گر برای جبران زیان ایجاد شده، جستجوگران موقعیت مناسبی برای استخراج سود می‌یابند. در این روش، جستجوگران با شروع حرکات شدید قیمتی، تراکنش‌ها را بررسی می‌کنند که مبادلات مرتبط با لیکوئید شدن حساب‌ها را بیابند. با توجه به اینکه سرعت تغییرات قیمت در برخی مواقع بسیار زیاد است، بسیاری از صرافی‌ها برای اینکه سرمایه به سرعت نقد شود، با قیمت کمتری آن را عرضه می‌کنند. همین عامل بستر مناسبی برای جستجوگران فراهم می‌کند تا از این اختلاف قیمت سود استخراج کنند.

لیکویید سمی (Toxic liquidation)

اگرچه که لیکویید شدن حساب امری طبیعی است، اما می‌تواند تحت شرایط خاصی به ابزار اعمال نفوذ و کلاه‌برداری تبدیل شود. اگر در یک صرافی تراکنش تامین وثیقه توسط صاحب حساب عامدانه همراه با تعویق انجام شود، ممکن است حساب لیکوئید شده و جستجوگران به سرعت وثیقه را خریداری کنند. یک صرافی ممکن است با پنهان کردن درخواست تامین وثیقه، تراکنش افزایش سرمایه را از لیست قرارگیری در بلاک حذف کند. چنین اقداماتی که بسیار معدود رخ می‌دهد می‌تواند مصداقی از لیکوئید سمی باشد.

Front-running

یکی دیگر از روش‌هایی که به شکل معمول انجام می‌شود، Front-runnig است. این روش می‌تواند در روش‌های قبلی نیز استفاده شود و جزء یکی از تکنیک‌های پایه در فرآیند MEV محسوب می‌شود. در این روش، جستجوگر برای ایجاد تعویق در اجرایی شدن تراکنش هدف، یک تراکنش را با کارمزد بالاتر پیش از تراکنش هدف در بلاک ثبت می‌کند تا طی این تعویق ایجاد شده بتواند سود بیشتری از اختلاف قیمت ایجاد شده ببرد.

Sandwiching

در این روش که یکی از روش‌های اعمال‌ نفوذ و سو استفاده از فرآیند MEV به حساب می‌آید، از ترکیب Fruning-runing و ایجاد نوسان مصنوعی برای استخراج حداکثر سود استفاده می‌کند. جستجوگران با قراردادن یک تراکنش پیش از تراکنش هدف، تعویق و نوسان مصنوعی را ایجاد می‌کنند و با ایجاد اختلاف قیمت، تراکنش هدف را با قیمت پایین‌تر خریداری کرده و بلافاصله با قیمت بالاتر می‌فروشند. از آنجایی که تراکنش‌ قبل و بعد از تراکنش هدف مربوط به جستجوگر است، این روش را Sandwiching می‌گویند.

Censorship

یکی از موارد اعمال نفوذ در بازار سانسور یا حذف تراکنش از لیست بلاک است. در برخی موارد، یک تراکنش عامدانه به تعویق انداخته می‌شود تا فرصت کافی برای جستجوگر یا اعتباردهنده فراهم شود که بتواند سود بیشتری از آن استخراج کند. این کار در عمل ضایع شدن حقوق درخواست‌دهنده تراکنش است و می‌تواند باعث زیان او شود، به همین خاطر اعمال نفوذ در قالب حذف تراکنش از لیست بلاک، یک حرکت کلاه‌بردارانه محسوب می‌شود.

NFT Sniping

همه روش‌های ذکر شده می‌تواند در مورد مبادله یک NFT نیز صورت گیرد. در چنین شرایطی روش استخراج سود را NFT Spining نام‌گذاری می‌کنند.

MEV چیست؟

مزایای MEV

۱-توسعه شبکه اعتباردهندگان

تولیدکنندگان بلاک در اتریوم و سایر بلاک چین‌ها جزء اعضای اصلی محسوب می‌شوند. بلاک چین‌ها نمی‌توانند بدون تلاش اعتباردهنده‌ها در راستای تأیید تراکنش فرآیند مباده را به شکل ایمن اجرایی دهند. با این حال، خدمات آن‌ها به صورت رایگان در دسترس نیست. کارمزد و دیگر روش‌های پاداش‌دهی، مسیری برای تشویق این اعضا به بررسی تراکنش‌ها است. در حال حاضر، بسیاری از تولیدکنندگان بلاک از این طریق امرار معاش می‌کنند. بنابراین روش‌هایی مثل MEV مسیری است در راستای تامین هزینه‌های مدیریت بلاک چین و ارتقای کیفیت آن.

۲-سرمایه‌گذاری و کسب سود

مکانیزم اثبات سهام، این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که با استیک کردن توکن بومی یک بلاک چین، در سود حاصل از آن سهیم شوند. هر فردی با داشتن ۳۲ ETH می‌تواند یکی از سهام‌داران شبکه اتریوم باشد و از طرفی از سود استخراج شده در فرآیند MEV نیز بهره‌مند شود. گسترش ربات‌های آربیتراژ و استفاده از مکانیزم MEV فرصت‌های سرمایه‌گذاری بهتری را برای کاربران فراهم کرده است.

حتی اگر دانش فنی کافی برای راه‌اندازی و مدیریت تجهیزات اعتبارسنجی را ندارید، می‌توانید با شریک شدن در استخرهای مرتبط با این کار، سود قابل توجهی کسب کنید. داشبورد رمزارز نیز یکی از درگاه‌های معتبری است که می‌توانید از طریق آن با ابزارهای مختلف MEV آشنا شده و سرمایه‌گذاری موفقی را تجربه کنید.

وام‌ها زودتر جبران کنند. MEV اغلب به عنوان پیامدهای منفی برای کاربران در نظر گرفته می‌شود، اما به طرق مختلف برای سایر کاربران سودمند است.

معایب MEV

۱-بی‌ثباتی و ازدحام شبکه

از آنجایی که تولیدکنندگان بلاک بر سفارش و گنجاندن تراکنش‌ها کنترل کاملی دارند، می‌توانند بدون اطلاع کاربران از این جایگاه سوء استفاده کنند. اعمال نفوذ مخرب در فرآیند ثبت تراکنش‌ها ممکن است بر اعتماد کاربران به صنعت بلاک چین تأثیر منفی بگذارد. علاوه‌براین MEV ترافیک درخواست‌ها را افزایش داده و در برخی مواقع ممکن است موجب کاهش سرعت و کیفیت انجام مبادلات شود.

با این حال پروتکل‌های مختلفی در حال طراحی و توسعه است تا موانع موجود بر سر مسیر گسترش MEV را برطرف کند.

۲-کاهش تجربه کاربری

برخی از فرصت‌های MEV، از جمله Front-running و Sandwiching، منجر به افزایش قیمت تراکنش‌ها و پردازش کندتر تراکنش‌های دیگر کاربران می‌شود. در نتیجه، برخی از کاربران ممکن است برای تراکنش‌های خود بیش از حد کارمزد پرداخت کنند و در نتیجه سودآوری آن‌ها کاهش یابد.

 

MEV در مکانیزم اثبات-کار در مقابل MEV در مکانیزم اثبات-سهام

زمانی که اتریوم با اجماع PoW کار می‌کرد، استخراج‌کنندگان کنترل کاملی بر انتخاب تراکنش‌ها و تجمیع آن‌ها در بلاک‌ها داشتند. تصمیم‌گیر نهایی برای اینکه کدام یک از تراکنش‌های درخواستی و به چه ترتیبی در بلاک قرار گیرد، با ماینرها بود. این امر نه تنها امنیت شبکه را کاهش می‌دهد و باعث افزایش تمرکز شبکه می‌شود، بلکه کل سود حاصل از MEV در اختیار ماینرها قرار می‌گرفت. از آنجایی که این سیستم برای بهینه‌سازی سود استخراج‌کنندگان طراحی شده بود، انتخاب و سفارش تراکنش به طور طبیعی به تراکنش‌هایی با کارمزد بالاتر اولویت می‌داد. به همین دلیل است که MEV به معنای «سود قابل استخراج ماینر» بود.

در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم انتقال خود را از PoW به PoS در پروژه مرج (Merge) تحقق بخشید. پس از ادغام، اعتباردهندگان کاری را انجام می‌دهند که ماینرها در مکانیزم سابق بر عهده داشتند. آن‌ها مسئول تایید اصالت تراکنش‌ها هستند و برای انجام این کار پاداش دریافت می‌کنند. از این رو، MEV اکنون به معنای «حداکثر ارزش قابل استخراج» است و امکان استخراج این سود برای همه افراد امکان‌پذیر است. حتی اگر اعتباردهنده شبکه نباشید، می‌توانید در نقش جستجوگر در سود حاصل از آربیتراژ‌ها سهیم شوید.

آینده MEV

MEV به واسطه فرآیند اعتباربخشی تراکنش‌ها، نقش اساسی در عملکرد بلاکچین‌ها ایفا می‌کند. با این حال باید به ضعف‌های آن نیز توجه داشت. همانطور که گفته شد، برخی از اثرات منفی را می‌توان برطرف کرد. برخی از بلاکچین‌ها سعی کردند به شکل عملی به مشکلات مرتبط به این حوزه رسیدگی کنند. به عنوان نمونه از FSS یا Fair Sequencing Services می‌توان نام برد. این پروتکل مربوط به شبکه ChailLink است.

MEV همچنان بر روی بلاک چین و کاربران آن‌ها تأثیر مستقیمی دارد. تاکنون، استراتژی‌های محدودی برای کاهش اثرات منفی MEV طرح شده است. با این حال، فقط بلاک چین‌های منتخب، پروتکل‌هایی را پیاده‌سازی می‌کنند که اعمال نفوذ تولیدکنندگان و جستجوگران بلاک بر فعالیت دیگر کاربران، تأثیر منفی نگذارد. با در نظر گرفتن این موضوع، MEV همچنان یک موضوع داغ در صنعت بلاک چین خواهد بود و باید استراتژی‌های جامع‌تری برای پیشرفت آن شناسایی و اجرا شود تا مانع از بروز مشکلات و سوء استفاده‌ها شود.

جمع‌بندی

ارائه‌دهندگان بلاک چین از نظر استراتژیک و مالی از استراتژی‌های حداکثر ارزش استخراج سود می‌برند، اما اقدامات آن‌ها پیامدهای منفی برای شبکه‌ها و کاربران آن‌ها دارد. برای اطمینان از اینکه شبکه‌ها می‌توانند به طور مؤثر و منصفانه به مسیر خود در این حوزه ادامه دهند، تلاش و بهینه‌سازی بیشتر ضروری است.

در میان ارائه‌دهندگان خدمات سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها، پلتفرم رمزارز یکی از پیشروترین پلتفرم‌های فارسی است. تیم تحقیقاتی ramzarz بهترین مسیرهای سرمایه‌گذاری در MEV را برای شما روشن خواهد کرد.

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما