• info@ramzarz.info
  • ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

متاورس چیست؟ یک جهان مجازی و سه بعدی است که تمام پلتفرم‌های ارتباطات مجازی را یکپارچه کرده و به کاربران اجازه می‌دهد در این فضا با هم تعامل داشته باشند، به استراحت و تفریح بپردازند، خریدوفروش کنند و به‌طورکلی یک زندگی جدید را در این جهان مجازی تجربه کنند. هدف نهایی پروژه متاورس ایجاد یک رونوشت کامل از جهان واقع است. به همین خاطر متاورس باید تمام وجوه زندگی را پوشش دهد، از تفریح و سرگرمی تا اقتصاد و تعاملات روزمره.

در حال حاضر متاورس یکی از مسائل داغ این روزهای صنعت بلاک چین به حساب می‌آید و کمپانی‌های بزرگی همچون فیسبوک، سرمایه‌های کلانی را به پیشبرد تحقیقات این پروژه اختصاص داده‌اند. با توجه به اخبار حوزه متاورس و فعالیت کمپانی‌های تکنولوژیکی بزرگ در این زمینه، می‌توان نتیجه گرفت که متاورس محور ارتباطات آینده است.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست؟ (Metaverse)

نمونه‌های متاورس

شاید خیلی پیش از آنکه پروژه متاورس با این نام شناخته شود، بازی‌های ویدیویی بسیاری وجود داشت که بخشی از این پروژه را اجرا کرده بودند. بازی GTA و Minecraft نیز پروژه‌هایی بودند که متاورس مختص به خود را داشتند، به این معنا که کاربران در این بازی‌ها قادر به انجام کارهای بسیاری در محیط بازی بودند و می‌توانستند با دیگر بازیکنان در ارتباط باشند. اما تفاوت این نسل از بازی‌ها با پروژه متاورس این بود که مبتنی بر صنعت بلاک چین و NFTها نبود و بسیاری از امکانات از آن‌ها سلب می‌شد.

اما در حال حاضر چند کمپانی بزرگ با ارائه نمونه‌هایی بسیار پیشرفته‌تر و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین، توانسته‌اند خود را به‌عنوان متاورس به کاربران معرفی کنند. Decentraland، Sandbox، Axie infinity، Sin City، My Meta MMO، Nakaverse و Star Atlas، بخشی از این نمونه‌ها هستند. شما قادرید با ورود به محیط چنین بازی‌هایی محصولات دیجیتالی مختص خود را خلق کنید و در روند بازی با افزایش دارایی‌های خود توکن دریافت کنید و در نهایت به خریدوفروش محصولات یا توکن‌های خود بپردازید.

بیشتر بخوانید: آینده متاورس چه خواهد بود؟ ۱۰ پروژهٔ هیجان‌انگیز متاورس در سال ۲۰۲۲

ارتباط ساختاری متاورس و NFTها چیست؟

متاورس بر پایه نسل جدیدی از ارتباطات مبتنی بر شبکه اینترنت شکل می‌گیرد. نسل سوم اینترنت (Web 3.0) بستر مناسبی برای پیاده‌سازی یک جهان مجازی است. یکپارچه‌سازی تمام پلتفرم‌های ارتباط مجازی و ساخت یک اکوسیستم اقتصادی مستقل، نیازمند زیرساخت‌های فراوانی است که بخشی از آن توسط نسل سوم شبکه اینترنت تامین می‌شود و بخش دیگری را تکنولوژی بلاک چین به عهده دارد.

با توجه به اهداف نهایی متاورس، تامین امنیت اطلاعات شخصی، محقق شدن مالکیت خصوصی و بستری برای مبادلات اقتصادی، جزو ضروریات محسوب می‌شوند. در حال حاضر با ظهور صنعت بلاک چین و تمرکززدایی از برنامه‌های مختلف با استفاده از قراردادهای هوشمند، می‌توان مسئله امنیت اطلاعات شخصی را سامان داد. از طرفی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) راه‌حل مناسبی برای تحقق مالکیت خصوصی در متاورس محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تحقق پروژه متاورس قطعا با تکنولوژی بلاک چین گره خورده است.

به طور کلی با ظهور هر تکنولوژی جدید، وجوه مختلف زندگی انسان تغییر شکل می‌دهد. اقتصاد نیز یکی از وجوه پررنگ جهان معاصر است. همانطور که ظهور شبکه اینترنت باعث تغییراتی بنیادی در مدل کسب‌و کارها شد و نسل دوم اینترنت (شبکه‌های اجتماعی)، بار دیگر تغییرات عمده‌ای در ماهیت اقتصاد و تبلیغات به وجود آورد، اکنون در آستانهٔ گذر به مرحله‌ای نوین هستیم که با نسل سوم اینترنت و پروژه متاورس در ارتباط است.

متاورس با خود مدل‌های جدیدی برای کسب‌وکار و درآمدزایی به‌وجود خواهد آورد. NFTها پایهٔ اساسی تغییرات جدید خواهند بود. در آینده‌ای نه چندان دور، مالکیت خصوصی مبتنی بر NFTها، مبادلات مالی را در تمام وجوه زندگی مجازی گسترش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: مدل‌های درآمدی مبتنی بر متاورس

امکانات متاورس چیست؟

متاورس این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که محصولات دیجیتالی مختص خود را خلق کنید و از طریق فناوری NFT، این محصولات را به نام خود ثبت کرده و حتی به خریدوفروش آن بپردازید. شما می‌توانید همه‌چیز را به دلخواه خود خلق کنید، از آواتاری که از طریق آن در جهان متاورس حضور دارید گرفته تا ساختمان‌ها. به همین خاطر NFTها نقش مهمی در سازوکار مبادلات متاورس بازی می‌کنند.

در حال حاضر خریدوفروش زمین در پروژه‌های مختلفی که خود را متاورس معرفی می‌کنند، بازار داغی دارد. دسنترالند (Decentraland) یکی از پلتفرم‌هایی است که می‌توان از طریق آن به خریدوفروش زمین در پروژه‌های متاورسی، پرداخت. خریدوفروش محصولات دیجیتالی مربوط به این پروژه‌ها همواره در حال افزایش است و به‌عنوان نمونه می‌توان به ارزش یک میلیون دلاری یک قطعه زمین در یکی از پروژه‌های متاورس اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش خرید زمین در دسنترالند (گام‌ به‌ گام + عکس)

اما خریدوفروش زمین در بازی‌های جدید که تحت عنوان متاورس فعالیت می‌کنند، تنها امکان آن‌ها نیست و با پیشرفت هرچه بیشتر این پروژه‌ها امکانات بیشتری برای کاربران فراهم می‌شود. به‌عنوان مثال در حال حاضر شما می‌توانید با بازی کردن، کسب درآمد کنید. شما از طریق پیشرفت در بازی توکن آن بازی را دریافت می‌کنید و می‌توانید این توکن‌ها را در صرافی‌های مختلف با توکن‌های دیگر مبادله کنید یا آن‌ها را به پول نقد تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش خرید زمین در متاورس | چگونه در متاورس زمین بخریم؟

 

همین الان در داشبورد معاملاتی رمزارز.ترید ثبت نام کنید.

 

آینده متاورس چیست؟

هرچند در حال حاضر بسیاری از پروژه‌ها با نام متاورس فعالیت می‌کنند و امکانات نوینی را ارائه می‌دهند اما باید این نکته را مدنظر داشت که متاورس همچنان محقق نشده است. با تعاریفی که از پروژه عظیم متاورس ارائه کردیم می‌توان گفت که متاورس‌هایی که اکنون در حال فعالیت هستند، صرفا تلاشی برای نزدیک شدن به متاورس محسوب می‌شوند. در واقع، همچنان پیاده‌سازی متاورس با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است و تحقق آن نیازمند صرف زمان و هزینه بسیاری است.

با توجه به استقبال روز افزون کاربران از پروژه‌های متاورس و بازار NFTها، می‌توان به آینده چنین پروژه‌هایی خوش‌بین بود. اما پیش از آنکه متاورس بخشی از زندگی روزمره ما شود باید با رویکردی موشکافانه‌تر، وجوه تاریک این پروژه را نیز ارزیابی کرد. قطع ارتباط هرچه بیشتر با جهان واقع چه عوارضی خواهد داشت؟ آیا بحران امنیت اطلاعات به کلی حل خواهد شد؟ پرسش‌هایی از این دست باید در طول پیشرفت پروژه‌های متاورسی بیشتر ارزیابی گردد.

بیشتر بخوانید: خبرنامه متاورس (۱) – هفت باور اشتباه درباره متاورس!

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما