• info@ramzarz.info
  • ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به تکنولوژی بلاکچین علاقه ­مند است، احتمالا با واژه آن­چین دیتا برخورد داشته ­اید. با ادغام فناوری­ های مختلف، اکنون حجم زیادی از اطلاعات در اختیار افراد قرار گرفته که می­توان به خوبی از آن برای تحلیل و نتیجه ­گیری استفاده کرد. در این نوشته تلاش می­کنیم که با اصطلاحات آن­چین دیتا، تحلیل آنچین دیتا و سایر مباحث مهم مربوطه آشنا شویم.

امروزه پروتکل­ های بلاکچینی محبوب، از ویژگی­ های منحصر به فرد زیادی برخوردار هستند. یک بلاکچین عمومی به زنجیره­ای از بلاک­ها اطلاق می­شود که هر بلاک، خود شامل شاخه­ های متعددی از اطلاعات با ارزش است. این اطلاعات که به صورت رشته ­ای از حروف و اعداد نمایش داده می­شود، هش نام دارد. یک بلاک، شامل هش منحصر به فرد خود و هش بلاک قبلی تشکیل شده است. این ویژگی باعث می­شود که هک اطلاعات در محیط بلاکچین تقریبا غیرممکن شود. در یک بلاکچین عمومی از طریق توزیع اطلاعات بین نودها، دسترسی به این اطلاعات ارزشمند برای تمام افراد امکان­ پذیر خواهد بود.

آنچین دیتا چیست؟

به زبان ساده آن‌چین دیتا شامل بررسی اطلاعات ذخیره شده در شبکه بلاکچین است. این اطلاعات ذخیره شده در شبکه، به عنوان مثال در بلاکچین بیت کوین شامل جزئیات بلاک و داده‌های معاملاتی و… است و در بلاکچین اتریوم شامل اطلاعات قراردادهای هوشمند می‌شود.

بنابراین آن­چین دیتا، شامل اطلاعات تراکنش­ های ثبت شده در بلاکچین یک شبکه خاص است. البته تعریف آن­چین دیتا به این موضوع خلاصه نمی­شود. در یک تعریف گسترده، آن­چین دیتا را می­توان به سه بخش عمده تقسیم­ بندی کرد.

آنچین دیتا شامل چه اطلاعاتی می­باشد؟

۱) اطلاعات مربوط به تراکنش ­ها که شامل آدرس­های ارسالی و دریافتی، مقدار انتقال داده شده و میزان باقیمانده در یک آدرس می­شود.

۲) اطلاعات ثبت شده در بلاک که شامل زمان دقیق ثبت بلاک (تایم­استامپ)، هزینه انتقال (ماینر فی) و پاداش می­شود.

۳) کدهای قراردادهای هوشمند که شامل اطلاعات لاجیک موجود در بلاکچین می­شود و توسط بیزینس­ ها مورد استفاده قرار می­گیرد.

مزایای استفاده از آنچین دیتا

شیوه‌ی رایج تحلیل تکنیکال مدعی است که همه چیز به قیمت وابسته است و با استفاده از روش‌های شناخته شده تحلیل نمودارها، می‌توان روند حرکتی هر سرمایه در بازار را شناسایی و پیش‌بینی کرد. اما همانطور که تجربه نشان می‌دهد این روش در بعضی موارد نارسا و ناقص است. ذات بدیع و نو رمزارزها سبب شده که ما با رفتارهای متفاوتی در جریان قیمتی مواجه باشیم که فهم و تحلیل آن‌ها احتیاج به دید عمیق‌تری دارد.  این دید به کمک دیتای آن‌چین به دست می‌آید و به ما کمک می‌کند که نواقص روش‌های تکنیکال را تا حدی پوشش بدهیم.

تحلیل آن‌چین نگاهی عمیق از چرخه‌های بازار رمزارزی به ما می‌دهد. همچنین این داده‌ها کمتر تحت تاثیر جو است و از هیاهو به دور می‌ماند. همچنین آن‌چین دیتا امکان بررسی رفتار سرمایه‌گذاران، ماینرها و هولدرهای بلندمدت را فراهم می‌کند و امکان تجزیه و تحلیل و ردیابی معاملات و وجوه را به ما می‌دهد.

اهمیت آنچین دیتا در تحلیل رمزارز

در این بخش نگاهی به تحلیل آنچین دیتا و سپس اهمیت آنچین دیتا در معاملات رمزارز خواهیم داشت.

– تحلیل آنچین دیتا
– آنچین دیتا در معاملات رمزارز

تحلیل آن­چین دیتا

تحلیل آنچین یه فناوری جدید است که دیتای موجود در بلاکچین (عمومی) را به صورت ادغامی مورد استفاده قرار می­دهد. هدف از این کار، استفاده از اطلاعات موجود در یک شبکه بلاکچینی خاص، جهت نتیجه­گیری و تصمیم­گیری دقیق­تر است. تحلیل آنچین دیتا در مقایسه با سایر روش­های آنالیز دیتا از عمق بیشتری برخوردار است. هر چند که این متد نسبتا جدید بوده و در کنار سایر روش­های تحلیل داده مورد استفاده قرار می­گیرد اما در مباحث اقتصاد کلان رمزارزها آنچین دیتا از اهمیت بیشتری برخوردار است. با کمی دقت به سادگی متوجه می­شویم که بررسی تکنیکال و در برخی از مواقع فاندامنتال رمزارزها در سطح کلان، نمی­تواند ما را به نتیجه مطلوب هدایت کند. در این مرحله می­توان با استفاده از تحلیل آنچین دیتا، درک عمیق­تری از شرایط حاکم بر بازار به دست آورد که این مسئله در نهایت می­تواند تصمیم­گیری بهتری را به ارمغان آورد. برای درک بهتر از مقوله آن­چین دیتا، مطالعه این مقاله از کوین ایران را به شما توصیه می­کنیم.

آنچین دیتا در معاملات رمزارز

اکنون می­خواهیم بدانیم که اهمیت آنچین دیتا در معاملات رمزارز چیست. همان­طور که قبلا ذکر شد، آنچین دیتا با ادغام داده­ها و اطلاعات مختلف از تراکنش­های موجود در یک بلاکچین عمومی، تصمیم­گیری­های مرتبط با این حوزه را تسهیل می­کند. ابزارها و تکنیک­های مورد استفاده در آنچین دیتا برای معاملات و سرمایه­گذاری­های رمزارزی مورد استفاده قرار می­گیرد. به عنوان مثال یکی از پارامترهای مورد استفاده در آنچین دیتا می­توان به “حجم ارز­های انتقال یافته” (NVT) اشاره کرد که در مورد بیتکوین استفاده می­شود. در این روش ارزش­گذاری (تعیین ارزش)، مارکت کپ و میزان تراکنش­های واقعی بیتکوین محاسبه شده و با استفاده از اطلاعات به دست آمده ارزش واقعی بیتکوین محاسبه می­شود. این روش یکی از محبوب­ترین متدهای شناخته شده­ی تحلیل آنچین دیتا در معاملات رمزارز است که در سال ۲۰۱۷ ابداع شده و به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. تا کنون ابزارهای زیادی در این بخش توسعه یافته که گمانه­ زنی ­های فراوانی را به  وجود آورده است.

 

همین الان در داشبورد معاملاتی رمزارز.ترید ثبت نام کنید.

 

وبسایت رمزارز.اینفو برای اولین بار دسترسی به شاخص­ های تحلیل آنچین را به زبان فارسی برای کاربران فارسی­ زبان فراهم کرده است. رمزارز.اینفو مهمترین پارامترهای مورد استفاده در تحلیل آنچین را در اختیار شما قرار می­دهد. با مطالعه این نوشته، اکنون می­توانید به داشبورد رمزارز.اینفو مراجعه کرده و شاخص­های مهم این بخش را ارزیابی کنید. اطلاعات موجود در داشبورد رمزارز.اینفو می­تواند در تعیین استراتژی و نتیجه ­گیری در مورد نحوه سرمایه­ گذاری در رمزارزها به شما بسیار مفید واقع شود.

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما