• info@ramzarz.info
 • ۲۰ تیر ۱۴۰۲

امروزه برای تریدرها که به دامنۀ وسیعی از ابزار تحلیل تکنیکال و نموداری تکیه دارند، چارتینگ و کار با چارت حیاتی است و به آن‌ها در تحلیل مارکت و ترید موفق کمک می‌کند. اغلب اوقات، معامله‌گران از قابلیت‌ها و ابزار پلتفرم خود استفاده می‌کنند. آن‌ها نمی‌خواهند داشبورد معاملاتی با ابزارها و پنجره‌های اضافی بیش از حد شلوغ و پیچیده شود و آن‌ها را از واکنش سریع در ترید لحظه‌ای باز دارد. به هر حال وقتی در حالت تحلیل مارکت قرار می‌گیرید، یک داشبورد دیگر لازم است که منوی وسیعی از ابزارها، توابع، گزارش‌ها و دیدگاه‌ها را روی چارت داشته باشد. برای همین است که سایت رمزارز قابلیت استفاده از پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) به عنوان یک ابزار مفید برای تحلیل مارکت و ترید را در داشبورد معاملاتی خود قرار داده است. 

– پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) چیست؟

– معرفی ویژگی‌ها و ابزارهای تریدینگ ویو 

– مرور بخش‌های مختلف پلتفرم تریدینگ ویو 

– نحوه استفاده از سایت تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز

– جمع‌بندی

پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) چیست؟

تریدینگ ویو به عنوان یک پلتفرم چارتینگ و تحلیل نمودار در واقع نرم‌افزار کاملی برای تحلیل بازار کریپتو و سایر دارایی‌های مالی است. این پلتفرم با ارائه نمودارهای پیشرفته، ابزار نموداری-ترسیمی متنوع، معیارهای تکنیکال پیش‌ساخته و عمومی، داده‌های جامع و آنی بازار و برخی دیگر از قابلیت‌های مفید به تریدر در تصمیم‌گیری آگاهانه و به‌موقع کمک می‌کند.

به علاوه، پلتفرم تریدینگ ویو با بیش از ۵۰ میلیون کاربر از سراسر جهان، امکان اشتراک‌گذاری ایده‌ها، استراتژی‌ها و تحلیل‌ها را با سایر افراد جامعه میسر کرده است. از این طریق کاربران می‌توانند از ایده‌های دیگران استفاده کنند یا از ایده‌های خود فیدبک بگیرند و به تریدر بهتری تبدیل شوند.  

پلتفرم تریدینگ ویو با ارائه طیف وسیعی از ویژگی‌ها و ابزارهای پیشرفته و کاربرپسند تبدیل به انتخاب نخست تریدرها از هر نوع و سطح مهارتی شده است. بخش غالب ویژگی‌های این پلتفرم رایگان هستند و فقط با یک دستگاه متصل به اینترنت در معرض استفادۀ عموم قرار دارند.  

برای مشاهده ویدیوهای آموزش تریدینگ ویو کلیک کنید!

معرفی ویژگی‌ها و ابزار اصلی سایت تریدینگ ویو

روش‌های بسیاری وجود دارند که با آن‌ها می‌توانید از تریدینگ ویو برای ارتقای تجربۀ ترید خود استفاده کنید. قابلیت‌ها و ویژگی‌های سایت تریدینگ ویو تا اندازه‌ای گسترده‌اند که شرح کامل آن‌ها از حوصلۀ این نوشته خارج است. به هر حال به اختصار هر یک از آن‌ها را در قالب دسته‌های کلی‌تر معرفی می‌کنیم. 

– ابزار تحلیل تکنیکال: پلتفرم تریدینگ ویو شامل مجموعۀ کاملی از ابزار محاسباتی و نموداری تحلیل تکنیکال است که به کاربران اجازه می‌دهد بازارهای مالی مختلف از جمله مارکت رمزارز را به شکل موثرتری تحلیل و در آن‌ ترید کنند. این پلتفرم بیش از ۱۰۰ معیار  و استراتژی پیش‌ساخته دارد که شامل انواع میانگین متحرک، RSI، فیبوناچی، باندهای بولینگر، ابرهای ایچیموکو، گشتاورها و بسیاری دیگر هستند. به علاوه، هزاران معیار و استراتژی عمومی وجود دارد که توسط اعضای جامعه ساخته شده‌اند. تشخیص خودکار الگوهای نموداری (chart patterns) و الگوهای کندل استیک (candlestick patterns)، تحلیل با چندین تایم فریم و الگوهای ترسیم خودکار برخی دیگر از ویژگی‌های سودمند برای تحلیل تکنیکال هستند. 

– بازپخش: با این قابلیت می‌توان بازارها را با سرعت دلخواه به عقب برد و چگونگی حرکت قیمت را از نظر تاریخی مشاهده کرد. می‌توان با چهار سرعت مختلف و دو حالت پخش خودکار و پخشِ قدم‌به‌قدم، بازارها را به عقب برد و حتی به صورت شبیه‌سازی شده روی داده‌های تاریخی ترید کرد. 

بیشتر بخوانید: ربات تریدر چیست؟ (Trader Bot) معرفی بهترین ربات معامله‌گر ارز دیجیتال

– تست استراتژی‌ ترید: با این قابلیت می‌توانید سفارش‌ها و استراتژی‌های خود را به صورت لحظه‌ای روی چارت شبیه‌سازی و تست کنید. می‌توانید گزارش‌های دقیق از عملکرد استراتژی خود بگیرید و آن‌ها را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید. 

– هشدارها (Alerts): استفاده از هشدارِ (Alert) معاملاتی هرگز تا این اندازه کاربردی و آسان نبوده‌ است. کاربران می‌توانند بر اساس سطوح قیمت، معیارها یا رویدادهای خاص، هشدارهای دلخواه خود را تنظیم کنند تا مطمئن شوند که همواره از شرایط و حرکت بازار آگاه و باخبر هستند. سرویس Alert تریدینگ ویو برای هر دستگاهی قابل استفاده است. هشدارها از طریق پاپ‌آپ‌ها، پیام‌های صوتی، ایمیل، سرویس SMS و نوتیفیکیشن‌های PUSH در تلفن همراه فرستاده می‌شوند. در پلتفرم تریدینگ ویو می‌توانید تا ۱۲ شرط را برای هشدارها تنظیم کنید. امکان استفاده‌ از هشدارهای تکنیکال، هشدارهای Pine Script و سرویس نوتیفیکیشن Webhook نیز وجود دارد.  

هشدارها (Alerts) در پلتفرم تریدینگ ویو با این هدف تنظیم می‌شوند که وقتی بازار، شرط دلخواه را برآورده کرد، یک پیام (نوتیفیکیشن) فوری ارسال شود. داشبورد رمزارز از طریق سرویس Webhook امکان اتصال به این پلتفرم را مهیا کرده و از این طریق بر اساس Alert دریافتی، به شما کمک می‌کند معاملات مورد نظر خود را ثبت کنید. 

همانطور که اشاره شد، یک هشدار زمانی فعال می‌شود که یک شرط محقق شود. شرط تعیین شده می‌تواند هر یک این موارد باشد: 

 • عبور قیمت (Crossing): برای مثال، فرض کنید می‌خواهید هرگاه که قیمت به سطح مشخصی رسید، بخرید یا بفروشید. 
 • عبور به بالا/ عبور به پایین (Crossing up/Crossing down): برای مثال، فرض کنید در حال حاضر قیمت یک دارایی در حال حاضر ۴۵ دلار است اما انتظار دارید قیمت سقوط کند و سپس به سطح ۴۲ دلار افزایش یابد. برای همین می‌خواهید هرگاه قیمت در سطح ۴۲ دلار، عبور به بالا داشت، مطلع شوید و به موقعیت سرمایه‌گذاری ورود کنید. 
 • بیشتر از/ کمتر از (Greater than/Less than): برای مثال، فرض کنید قیمت دارایی شما به سطح مقاومت روانشناختی ۱۰۰ دلار نزدیک شده است. انتظار دارید که قیمت به روند صعودی خود ادامه دهد اما ممکن است بارها در سطح ۱۰۰ دلار بازگشت کند. برای همین نیاز به یک Alert دارید که هرگاه قیمت کاملا از سطح ۱۰۰ دلار عبور کرد، به شما اطلاع دهد. 
 • کانل ورود/ کانال خروج (Entering Channel/Exiting Channel): برای مثال، فرض کنید از داده‌های تاریخی می‌دانید که با هر بار منتشر شدن گزارش فصلی درآمد یک شرکت، قیمت یک سهم در محدودۀ ۲ دلاری نوسان می‌کند و سپس جهش دارد. در این صورت نیاز دارید که هر وقت قیمت از کانال ۲ دلار خارج شد، به شما اطلاع داده شود. 
 • کانال درون/ کانال بیرون (Inside Channel/Outside Channel): مشابه با مورد قبلی است با این تفاوت که موقعیت میلۀ قبلی را نسبت به کانال به حساب نمی‌آورد. 
 • افزایش/ کاهش (Moving up/Moving down): برای مثال، فرض کنید می‌خواهید هرگاه که دارایی X در ۴ روز آینده ۱۰ دلار افزایش یافت، مطلع شوید و روند قیمت بعد از این بازه زمانی برای شما اهمیت ندارد.
 • افزایش/ کاهش درصدی (%Moving up%/Moving down): برای مثال می‌خواهید اگر قیمت دارایی X در ۴ روز آینده ۱۰ درصد رشد داشت، مطلع شوید. 

– پاین اسکریپت (Pine Script): این قابلیت را می‌توان به نوعی زبان برنامه‌نویسی تریدر دانست. می‌توانید به سادگی از ادیتورِ سادۀ پنل پایینی چارت خود استفاده کنید و اندیکاتورها و استراتژی‌های دلخواه را برنامه‌نویسی کنید. این استراتژی‌ها را می‌توانید به چارت خود اضافه کنید یا برای استفادۀ دیگران اشتراک‌گذاری کنید.

– آنالیز مالی جامع: پلتفرم سایت تریدینگ ویو شامل حجم وسیعی از داده‌ها و اطلاعات فاندامنتال برای سهام و رمزارزهای شناخته شده است. صدها نسبت فاندامنتال، اظهاریه‌های مالی، داده‌های تاریخی قابل استفاده در چارت و پوشش جهانی بازارها برخی مزایای استفاده از پلتفرم تریدینگ ویو برای آنالیز مالی یا فاندامنتال هستند. 

– جامعه و شبکه اجتماعی: این پلتفرم ویژگی‌هایی مشابه با اینستاگرام برای اشتراک‌گذاری و نمایش دادن ایده‌ها، استراتژی‌ها و تحلیل‌های بازار دارد. کاربران در این شبکه می‌توانند از ایده‌های یکدیگر یاد بگیرند و از ایده‌های خود فیدبک بگیرند. می‌توانند در بحث‌ها مشارکت کنند، به تبادل ایده و اشتراک‌گذاری استراتژی‌های ترید بپردازند، تریدرهای ماهر را فالو کنند، محتوای ویدئویی پخش کنند یا با سایر کاربران گفتگو کنند. 

به یاد داشته باشید که هر کسی می‌تواند در این پلتفرم ایده‌های خود را بسازد و اشتراک‌گذاری کند. بنابراین بهتر است احتیاط کنید و بدانید که این‌ها مشاورۀ مالی نیستند. 

مرور بخش‌های پلتفرم تریدینگ ویو

به داشبورد تصویر بعد نگاه کنید. 

مرور بخش‌های پلتفرم تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز

۱) اولین و مهم‌ترین بخش، نمودار قیمت است. در این تصویر نمودار کندل استیک انتخاب شده است. پلتفرم تریدینگ ویو بیش از ۱۵ چارت مختلف را برای دارایی‌ها ترسیم می‌کند که نمودارهای میله‌ای، خطی، کندل استیک، بیس لاین (Baseline)، رنکو (Renko)، کاگی (Kagi)، هیکن آشی (Heiken Ashi) و نمودار خط شکست (Line Break) برخی از مهم‌ترین‌ها هستند. 

۲) گزینه‌های موجود در نوار سمت چپِ بالای صفحه به شما امکان می‌دهد، به ترتیب از چپ به راست، نماد (رمزارز) دلخواه، تایم فریم مورد نظر و نوع چارت را مشخص کنید، معیارها و اندیکاتور دلخواه را انتخاب کنید، از قالب‌های پیش‌ساخته استفاده کنید، هشدارها را تنظیم کنید و در نهایت اجرای بازپخش بازار را انجام دهید. 

۳) نوار سمت چپ جاییست که می‌توانید ابزار نموداری و ترسیمی خود را پیدا کنید: خطوط و روندها، سطوح فیبوناچی، ابزارهای متنی، اَشکال هارمونیک و بسیاری دیگر.

۴) از این قسمت می‌توانید به ادیتور پاین اسکریپت، پنل تست استراتژی و پنل پیپر تریدینگ دست یابید.  

۵) با استفاده از گزینه‌های موجود در نوار سمت راستِ بالای صفحه، به ترتیب از چپ به راست، می‌توانید چیدمان چارت را انتخاب کنید، پروفایل یا قالب‌های نموداری جدید بسازید، از جستجوی سریع استفاده کنید، به تنظیمات (settings) دست یابید، به حالت تمام صفحه بروید، اسنپ شات بگیرید و در نهایت، با استفاده از گزینۀ انتشار (Publish) ایده‌ها و تحلیل‌های خود را اشتراک‌گذاری کنید. 

۶) نوار سمت راست صفحه، مجموعه‌ای از ابزارهای کنترلی و ارتباطی است. به ترتیب از بالا به پایین، می‌توانید اطلاعات، داده‌ها و اخبار مرتبط با لیست پیگیری خود را مشاهده کنید، هشدارهای خود را مدیریت کنید، «پنجرۀ داده» را باز کنید، «لیست داغ‌ترین‌ها» را ببینید، تقویم را باز کنید، ایده‌های خود را ثبت و مدیریت کنید، پنجرۀ گفتگوها (عمومی و خصوصی) را باز کنید، پخش‌های ویدئویی را تماشا کنید، پنجرۀ نوتیفیکیشن‌های پروفایل کاربری خود را باز کنید، به پنل سفارش‌گذاری در صرافی‌های متصل دسترسی یابید، دفتر سفارش لحظه‌ای رمزارز دلخواه خود را در صرافی‌های مختلف زیر نظر بگیرید، از قابلیت ترسیم همزمان چندین چارت‌ استفاده کنید و در نهایت می‌توانید به مرکز پشتیبانی دسترسی پیدا کنید. 

نحوه استفاده از سایت تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز

برای استفاده از این امکانات، ابتدا به وبسایت رمزارز.کام بروید و از آنجا به حساب کاربری خود در داشبورد معاملاتی رمزارز وارد شوید. سپس در منوی کاربری خود گزینه «معاملات Trading View» را از لیست منو انتخاب کنید.

نحوه استفاده از سایت تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز

حالا در صفحه پیش روی خود، لینک اختصاصی شما برای Webhook URL دیده می‌شود. برای استفاده از Alertهای تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز به آن نیاز دارید. این لینک را کپی کنید. 

نحوه استفاده از سایت تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز

حالا به حساب کاربری خود در پلتفرم TradingView وارد شوید. سپس چارتِ جفت معاملاتی مورد نظر خود برای معامله را باز کنید. مطابق تصویر از قسمت مشخص شده، به تنظیمات Alert بروید. 

نحوه استفاده از سایت تریدینگ ویو در داشبورد رمزارز

پنجره‌ای مطابق تصویر بعد پیش روی شما باز خواهد شد. این مراحل را تکمیل کنید:

۱) همانطور که مشاهده می‌شود، باید نوع شرط و قیمت فعال شدن هشدار را تعیین کنید.

۲) در این قسمت باید ماشۀ هشدار را تنظیم کنید. هشدار می‌تواند فقط یک بار یا هر بار که شرط محقق شد، فعال شود. 

۳) اینجا، باید یک تاریخ انقضا برای هشدار خود انتخاب کنید. 

۴) در این فیلد، یک نام برای این هشدار تعیین کنید.

۵) این قسمت مربوط به پیامی است که همراه با هشدار ارسال می‌شود و حاوی اطلاعاتی دربارۀ Alert است. 

۶) در گام ششم، همانطور که در تصویر مشخص شده، به نوار Notifications بروید. 

تریدینگ ویو

پنجره‌ای مطابق با تصویر بعد پیش روی شما خواهد بود. اینجاست که باید لینک کپی‌شده از داشبورد رمزارز را وارد کنید تا نوتیفیکیشن‌ها با این داشبورد ارسال شوند. باید تیکِ Webhook URL را فعال کنید. 

آموزش تریدینگ ویو

مطابق تصویر زیر، با فعال کردن Webhook یک فیلد برای کپی کردن لینک خود باز می‌شود. 

trading view

در نهایت بر گزینۀ Create کلیک کنید تا اتصال تریدینگ ویو به حساب کاربری شما در داشبورد رمزارز متصل شود. 

جمع‌بندی

همان طور که اشاره شد، استفاده از پلتفرم تریدینگ ویو مزایای فراوانی برای تریدر دارد: 

 • عدم نیاز به دانلود یا نصب نرم‌افزار و قابلیت استفاده از هر دستگاه متصل به اینترنت
 • رایگان بودن اغلب ابزار و ویژگی‌های تریدینگ ویو
 • تنظیم هشدار بر اساس قیمت و معیارهای تکنیکال و دریافت پیام روی دستگاه دلخواه
 • تست استراتژی‌های گوناگون و دنبال کردن معاملات با استفاده از ویژگی Back-testing
 • امکان استفاده از پنل پیپر ترید (Paper Trading) برای شبیه‌سازی معاملات 
 • وجود یک ادیتور با زبان کدنویسی آسان برای نوشتن استراتژی و معیارهای دلخواه 
 • امکان اشتراک‌گذاری ایده‌ها و مشارکت در شبکه اجتماعی پلتفرم تریدینگ ویو 
 • پوشش گستردۀ بازارهای مالی مختلف (رمزارز، سهام، کالا، فارکس و اوراق)

در پایان امیدواریم که این نوشته به شما در درک نحوه استفاده از پلتفرم تریدینگ ویو (TradingView) در داشبورد معاملاتی رمزارز کمک کند. بالاتر توضیح داده شده که چگونه می‌توانید در این داشبورد از ابزار کارامد و قدرتمند تریدینگ ویو برای بهبود تجربۀ معامله‌گری خود استفاده کنید. شما می‌توانید در حالی که در یک داشبورد ساده ترید می‌کنید از مجموعه ابزار تریدینگ ویو نیز برخوردار باشید. 

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما