• info@ramzarz.info
  • ۳۰ مهر ۱۴۰۰

قبل از اینکه به تفاوت ERC-20 و TRC-20 بپردازیم، نیازمند دانستن اطلاعاتی کوتاه درباره بلاکچین اتریوم، بلاکچین ترون، قراردادهای هوشمند و کاربردهای آن‌ها هستیم.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک سیستم بلاکچین محبوب رمزارزها است که توکن­‌های کاربردی زیادی را پشتیبانی می­‌کند. این توکن­‌ها در بلاکچین اتریوم خرید، فروش و مبادله می‌شوند. اتریوم در سال ۲۰۱۵ به وجود آمد و از آن زمان یکی از قدرتمندترین پیشرانه­‌ها در صنعت رمزارز بوده است. توکن­‌ها در سیستم اتریوم، بیانگر طیف وسیعی از دارایی­‌های دیجیتالی مانند ووچر، IOU و حتی کاربردهای ملموسی چون اشیاء واقعی قابل لمس هستند. توکن­‌های اتریوم بیش از همه، قراردادهای هوشمندی هستند که در بلاکچین اتریوم کاربرد دارند.

یکی از شناخته ­شده­ ترین توکن‌­های بلاکچینی، ERC-20 نام دارد که از تکنیک­‌های استاندارد از طریق بلاکچین اتریوم به­کار­گرفته می‌­شود. بسیاری از توکن‌­های (رمزارزهای) شناخته شده مانند Maker (MKR)، Basic Attention Token (BAT)، Augur (REP) و OmiseGO (OMG)، از استاندارد ERC-20 برخوردار هستند.

توکن ERC-20 چیست؟

یکی از شناخته شده­ ترین توکن‌­های اتریوم ERC-20 است. این توکن­‌ها ادغامی از تکنیک­‌های استاندارد هستند که توسط قراردادهای هوشمند اتریوم به کار گرفته می‌­شود و قواعدی را به وجود می­‌آورد که باید توسط انواع توکن‌­های اتریوم به اجرا درآید.

یک توکن ERC-20 از برخی از جهات به بیت­کوین، لایت­کوین و سایر رمزارزها شباهت دارد. توکن ERC-20 یک دارایی بلاکچینی‌­ست که دارای ارزش بوده و امکان ارسال و دریافت آن وجود دارد. توکن ERC-20 به جای استفاده از بلاکچین خود، از شبکه اتریوم اعتبار دریافت می­‌کند.

توکن ERC-20 طبق قواعد شناخته­ شده تعریف می­‌شود. در اکتبر ۲۰۱۹ بیش از ۲۰۰۰۰۰ توکن ERC-20 در شبکه اصلی اتریوم وجود داشت. از مهم ترین بخش­‌های حیاتی ERC-20 این است که لیست مشترکی از قواعد را پیروی می­‌کنند که رعایت آن برای تمام توکن­‌های اتریوم الزامی است. برخی از این قواعد شامل نحوه جا­به­جایی توکن، نحوه تایید تراکنش، نحوه دسترسی کاربران به اطلاعات یک توکن و مجموع دارایی­‌های یک توکن است.

بلاکچین ترون و توکن TRX

ترون یک سیستم کاربری بلاکچینی­ست که به کمک تکنولوژی می­‌تواند برای کاربردهای روزانه مورد استفاده قرار گیرد. در مقایسه با بیتکوین و اتریوم، تراکنش­‌های بلاکچین ترون با سرعت بسیار بیشتری پردازش شده و ظرفیت تایید ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه برای بلاکچین ترون وجود دارد. این پروژه به عنوان یک بستر نامتمرکز برای اشتراک­گذاری محتوا و سرگرمی معرفی شده است. یکی از بزرگ­ ترین دستاوردهای ترون پروژه اشتراک­گذاری فایل بوده که به بیت تورنت شهرت دارد و در سال ۲۰۱۸ راه ­اندازی شده است. توکن TRX ارز دیجیتالی شبکه ترون است. از این توکن می­‌توان برای مقاصد مختلف استفاده نمود. همانطور که گفته شد، امکان ارسال و دریافت بیش از ۲۰۰۰ توکن TRX در ثانیه وجود دارد.

توکن TRC-20 چیست؟

توکن­‌های TRC-20 از تمام مزایای توکن‌­های ERC-20 برخوردار هستند. توکن­‌های TRC-20 قراردادهای هوشمندی هستند که در بلاکچین ترون مورد استفاده قرار می­‌گیرند. قبلا چنین کاربردی را در توکن­‌های ERC-20 نیز مشاهده کرده‌­ایم که در واقع قراردادهای هوشمند بلاکچین اتریوم هستند.

البته توکن­‌های ERC-20 در مقایسه با توکن­‌های TRC-20 دچار مشکل حجم ترافیک بالا برای تایید تراکنش­‌ها و در نتیجه هزینه بالا و تجربه کاربری ضعیف­تر هستند. توکن­‌های TRC-20 به مراتب چالاک­تر بوده و به همین دلیل اخیرا به محبوبیت زیادی بین کاربران (خصوصا کاربران رمزارزهای پایدار) دست یافته­‌اند.

برخی از توکن­‌ها در شبکه ترون از استاندارد TRC-20 پیروی می­‌کنند. احتمالا بزرگ­ ترین و شناخته ­شده ­ترین پروژه از توکن­‌های استاندارد TRC-20، توکن Tron-USDT است. به گزارش کوین دسک در سال ۲۰۲۱ میزان اطلاعات در تراکنش‌­های تتر در بستر ترون از تعداد تراکنش­‌های تتر در بستر اتریوم پیشی گرفته است. این مسئله نشان از این واقعیت دارد که هزینه­‌های تراکنش در بستر اتریوم تبدیل به یک مشکل جدی شده است. این موضوع باعث انتقال سریع­تر و ارزان­تر رمزارز USDT در بلاکچین ترون نسبت به بلاکچین اتریوم شده است.

از پروژه­‌های شناخته شده دیگری مثل Revain، Just و Maker DAI می‌­توان به عنوان نمونه­‌های موفق توکن­‌های TRC-20 نام برد.

هر فردی می­‌تواند از این شبکه عمومی بلاکچین برای ایجاد توکن TRC-20 و اعتبار بخشیدن به آن استفاده نماید. از همین جهت، توکن­‌های TRC-20 نیز از قواعد اولیه مشابهی برای مبادلات بین اپلیکیشن­‌های مختلف در بلاکچین ترون استفاده می‌­کنند.

شباهت­‌ و تفاوت ERC-20 و TRC-20 در چیست؟

توکن­‌های TRC-20 در چندین مورد به توکن­‌های ERC-20 در بلاکچین اتریوم شباهت دارند. این توکن‌­ها در بلاکچین ترون ایجاد شده و به تبعیت از آن، از استاندارد ویژه‌­ای برخوردار هستند. همچنین آدرس­‌های واریز و برداشت توکن­‌های  ERC-20 در بلاکچین اتریوم و آدرس­‌های واریز و برداشت TRC-20 در بلاکچین ترون تشکیل شده و مورد استفاده قرار می‌­گیرد. مزیت استفاده از هر دو توکن ERC-20 و TRC-20 در این است که زمانی که یکی از این دو شبکه با اختلال و ترافیک مواجه شود می‌­توان از آن یک، برای انتقال دارایی­‌هایی با ارزش مشابه استفاده نمود.

مهم ترین تفاوت ERC-20 و TRC-20 ، دو استاندارد­ در توکن­‌های بلاکچینی به عنوان شبکه­‌های انتقال ارز دیجیتال، در سرعت و هزینه تراکنش‌­ها است. اجازه دهید تفاوت­‌های این دو توکن ERC-20 و TRC-20 را با ذکر یک مثال توضیح دهیم. برای درک تفاوت این دو نوع از استاندارد در قراردادهای هوشمند اتریوم و ترون به مثال USDT دقت کنید. رمزارز پایدار  USDT از پشتوانه دلار آمریکا برخوردار است. در حال حاضر امکان تولید، نگهداری و انتقال USDT از طریق قرارداد هوشمند در بلاکچین ترون وجود دارد. این کار به صورت شفاف، با سرعت بسیار زیاد و با هزینه‌­ای نزدیک به صفر انجام می­‌شود. مهم ترین مزیت استفاده از پروتکل ترون برای انجام تراکنش این است که به طور مثال در شبکه ترون برای برداشت USDT از حساب خود هزینه­‌ای معادل ۰.۱ USDT از شما دریافت می­‌شود. در حال که برای برداشت USDT در شبکه اتریوم مبلغ ۱۷ USDT از حساب شما کسر خواهد شد. اکنون می­‌توانید این میزان از هزینه را با هزینه برداشت USDT از حساب اتریوم خود مقایسه کنید.

هرچند که اتریوم بزرگ ترین پلتفرم در حال توسعه در صنعت رمزارزها است اما اخیرا توجه علاقه­مندان به رمزارزها به بلاکچین ترون با افزایش چشمگیری مواجه بوده است. می­‌توان از عدم توانایی شبکه اتریوم برای پردازش فوری تراکنش­‌های مرتبط با قراردادهای هوشمند و هزینه زیادی که به کاربران تحمیل می­‌شود، به عنوان مهم ترین عواملی نام برد که باعث گرایش کاربران به سمت توکن­‌های TRC-20 شده است.

بیشتر بخوانید

تفاوت bep2 با bep20 چیست؟ مقایسه دو توکن bep2 و bep20

اتریوم یک بلاکچین محبوب بین کاربران رمزارزهاست که تعریف و جابه­جایی دارایی­‌های مختلف از طریق این سیستم را امکان­پذیر می‌­کند. آنچه که بیش از همه باعث محبوبیت اتریوم شده، پشتیبانی این شبکه بلاکچینی از اپلیکیشن­های نامتمرکز است. بیزینس‌­ها و نرم­افزارهای مختلف برای فعالیت­‌های مالی خود از قراردادهای هوشمند استفاده می­‌کنند که این قراردادها خود از استانداردهای مختلفی پیروی می­‌کنند. یکی از این استانداردهای شناخته شده استاندارد ERC-20 است.

ترون نیز یک سیستم بلاکچینی­ست که آن را می‌­توان به نوعی رقیب اتریوم دانست. ترون در ابتدا در بستر اتریوم تشکیل شد و سپس بلاکچین خود را راه‌ اندازی کرد. هدف نهایی ترون تبدیل شدن به یک بلاکچین قدرتمند و پر سرعت و پلتفرمی برای نرم ­افزارهای نامتمرکز است. به همین منظور ترون از استاندارد TRC-20 استفاده می­‌کند. کامیونیتی ترون خوشبین هستند که بتوانند در بحث مقیاس­پذیری، سرعت و هزینه مبادلات، گوی سبقت را از اتریوم برند. شباهت­‌های زیادی بین توکن­‌های ERC-20 و TRC-20 به لحاظ ساختاری وجود دارد. اما مهم ترین تفاوت ERC-20 و TRC-20 سرعت و هزینه تراکنش­‌ها است. در حال حاضر میزان سرعت در تراکنش­‌های  TRC-20بیشتر و هزینه­‌های تراکنش در آن به مراتب کمتر از توکن­‌های ERC-20 است.

Source: ۱, ۲, ۳

 

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما