• info@ramzarz.info
 • ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

ساخت حساب فرعی (Subaccount) در صرافی‌های ارز دیجیتال به مشتریان اجازه می‌دهد چندین حساب کاربری را به آسانی در قالب یک حساب اصلی مدیریت کنند. حساب‌های فرعی یکی ویژگی‌های خاص برای مشتریان صرافی‌های رمز ارز به حساب می‌آید. کاربران با ساخت حساب‌های فرعی وجوه خود را تفکیک می‌کنند و از آن‌ها برای آزمون و خطا با استراتژی‌های معاملاتی گوناگون در یک زمان، استفاده می‌کنند. با این وجود بهتر می‌توانند استراتژی‌های خود را دنبال کنند. 

همچنین به شکل بهتری از تخفیف‌ کارمزد مبتنی بر حجم معاملات بهره‌مند می‌شوند زیرا حجم معاملات دارندۀ اکانت اصلی در سطح تمام حساب‌های فرعی جمع می‌شود و کارمزد معاملات حساب‌های فرعی برابر با کارمزد معاملات حساب اصلی در نظر گرفته می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند از حساب‌های فرعی برای پیپر ترید استفاده کنند. این ویژگی اجازه می‌دهد تا قابلیت‌های مختلفی مثل معاملات مارجین، مشتقات و میز OTC را شبیه‌سازی کنند.

بسیاری عقیده دارند که ویژگی حساب‌های فرعی برای صندوق‌های پوشش ریسک که باید چندین استراتژی مختلف را اجرا کنند، مشاوران سرمایه‌گذاری که باید حساب‌های مجزا را مدیریت کنند و بروکرهای خرد که باید حساب‌های خودگردانی برای مشتریان خود داشته باشند،  بسیار مفید است. 

در ادامه به معرفی ویژگی‌های رایج یک حساب‌ فرعی در صرافی‌های مختلف می‌پردازیم و سپس نحوۀ ساخت و کار با حساب‌های فرعی را در صرافی‌ کوکوین (KuCoin)، بایننس (Binance) و بای بیت (ByBit) بررسی می‌کنیم. 

پیشنهاد مطالعه: داشبورد معاملاتی چیست؟ آموزش نحوه استفاده از داشبورد رمزارز

ویژگی‌ها و نقش حساب‌های فرعی

کاربرد حساب‌های فرعی صرافی‌های رمز ارز فراتر از حد تصور است. همچنان که در مسیر رشد خود به عنوان یک تریدر یا سرمایه‌گذار پیش می‌رویم ارزش آن‌ها را بیشتر درک خواهیم کرد. برای مثال ممکن است بخواهید استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلفی را نه در یک اکانت واحد به کار گیرید یا می‌خواهید معاملات فرد دیگری را مدیریت کنید. یا شاید بخواهید با یک اکانت به موقعیت لانگ و با دیگری به موقعیت شورت وارد شوید. 

فرض کنید یک تریدر حرفه‌ای هستید و استراتژی‌های گوناگونی مثل خرید و هولد، ربات ترید گرید (Grid Trading)، کپی تریدینگ و DCA دارید. با استفاده از حساب‌های فرعی نیازی نیست دردسرهای داشتن چندین اکانت مجزا و حفظ امنیت آن‌ها را تحمل کنید و می‌توانید به شدت در زمان خود صرفه‌جویی کنید. فرض کنید یک شرکت کوچک مدیریت صندوق سرمایه‌گذاری هستید و سه تحلیل‌گر با سه استراتژی مختلف استخدام کرده‌اید. استفاده از حساب فرعی تضمین می‌کند که این افراد آزادی عمل لازم را داشته باشند و در عین حال کنترل کامل در اختیار شما باشد. آن‌ها می‌توانند با نام کاربری و پسورد مجزای خود لاگین کنند یا از طریق کلیدهای API با ترمینال دلخواه خود ترید کنند.

مدیریت حساب کاربری

با استفاده از API یا وب سایت صرافی‌ها می‌توان تعداد زیادی حساب فرعی ساخت. هر یک ممکن است مجموعۀ مشخصی از مجوزهای دسترسی برای نقش‌های گوناگون داشته باشد. حساب فرعی همچنین موجودی و آدرس‌های متمایزی برای رمز ارزها دارد. مدیر حساب اصلی (Master Account) می‌تواند فعالیت‌های کاربران حساب‌های فرعی را کنترل کند. 

کاربران در سطح حساب فرعی می‌توانند برای نقش‌های مختلف مجوز‌های خاصی بگیرند. برای مثال توجه شما را به تصویر زیر جلب می‌کنیم:

حساب فرعی صرافی

در این مثال، دو حساب فرعی ذیل حساب اصلی ساخته شده‌اند. کاربر ۱ دسترسی حسابرس (Auditor) در سطح حساب اصلی دارد، یعنی در برابر حساب‌های فرعی کاربر ۲ و کاربر ۳ دارای برتری است. کاربر ۲ تنها دارای دسترسی معامله در حساب فرعی A و کاربر ۳ دارای دسترسی معامله در هر دو حساب فرعی A و B است و می‌تواند از طرف هر دو معامله کند.  

قابلیت‌های API

کلیدهای API می‍‌توانند در هر دو سطح حساب اصلی و حساب فرعی ساخته شوند و مجوز بگیرند. برای مثال کلیدهای API در حساب اصلی می‌توانند حساب‌های فرعی را با مشخص کردن کاری که می‌‎خواهد در آن حساب انجام دهد، مدیریت کنند. برای مثال آلیس، باب و تام اعضای یک موسسه هستند. کلید API آلیس در سطح حساب اصلی دارای مجوزهای مدیر و حسابرس است در حالی که کلیدهای API باب و تام دارای دسترسی معامله هستند. 

بیشتر بخوانید: API چیست و API در صرافی‌های رمزارزی چه کاربردی دارد؟

انتقال وجه سریع و رایگان بین حساب‌ها

دارندۀ حساب اصلی به سرعت و بدون هیچ هزینه‌ای می‌تواند رمز ارزها را بین حساب‌های فرعی خود منتقل کنید. این تراکنش‌ها داخلی هستند و به نوعی آفچین محسوب می‌شوند بنابراین در بلاک چین ثبت نمی‌شوند. انتقال دارایی بین حساب‌های فرعی و اصلی یک اکانت صرافی، خصوصی، آنی و رایگان است و هیچ طرف سومی قادر به دیدن آن نیست. 

تجمیع حجم معاملات برای تخفیف در کارمزد معاملات

بسیاری از صرافی‌ها هنگامی که حجم معاملات مشتریان را برای محاسبۀ کارمزد معاملات و تخفیف‌های مربوطه در نظر می‌گیرند، حجم معاملات تمام حساب‌های فرعی را تجمیع می‌کنند و در نتیجه کارمزد حساب اصلی را برای معاملات حساب‌های فرعی لحاظ می‌کنند. این به نفع کاربر اکانت مورد نظر است و هزینه‌های معاملاتی را به شدت کاهش می‌دهد.  

نحوۀ ساخت حساب‌های فرعی در صرافی‌های مختلف

ساخت ساب اکانت در صرافی کوکوین (KuCoin)

صرافی کوکوین (KuCoin) در ماه آپریل سال ۲۰۱۹ از ویژگی حساب‌ فرعی در پلتفرم خود رونمایی کرد. در طول این سال‌ها، برخی از قابلیت‌ها و خصوصیات حساب‌های فرعی کوکوین بروزرسانی شده که اکنون شامل این موارد است:

 • حداکثر تعداد حساب‌های فرعی برای یک اکانت صرافی کوکوین بسته به سطح کاربری متفاوت است. برای مثال حساب سطح صفر (LV0) می‌تواند ۵ حساب فرعی و اکانت سطح ۱۲ (LV12) می‌تواند همزمان تا ۵۰ حساب فرعی بسازد. 
 • حساب اصلی دارای مجوزهای مدیریتی کامل برای فریز کردن حساب، انتقال دارایی، کنترل لاگین، تنظیمات امنیتی و مدیریت API در حساب‌های فرعی است. 
 • کارمزد انتقال دارایی بین حساب اصلی و حساب‌های فرعی صفر است. 
 • برای هر حساب فرعی یکی از انواع عمومی، مارجین (Margin) و فیوچرز (Futures) است که باید آن را مشخص کرد. قابل ذکر است که از حساب فرعی مارجین نمی‌توان در معاملات فیوچرز استفاده کرد و بالعکس. 
 • سطح کاربری اکانت کوکوین و، در پی آن، کارمزد تراکنش در حساب اصلی، بر اساس حجم کل تراکنش‌ها و تعداد توکن‌های KCS هولد شده در کل حساب‌ها در ۳۰ روز گذشته محاسبه می‌شود. حساب‌های فرعی نیز از سطح کارمزد حساب اصلی بهره‌مند می‌شوند. 
 • حساب‌های فرعی به یک شماره همراه و ایمیل متفاوت با شماره و آدرس ایمیل حساب اصلی، متصل می‌شوند. پس از آن، کاربران می‌توانند با شماره و ایمیل خود وارد شوند. 
 • اطلاعات احراز هویت حساب‌های فرعی و حساب اصلی یکسان است. 
 • حساب‌های فرعی حق برداشت وجوه یا انتقال به حسابی غیر از حساب اصلی را ندارند. تنها حساب اصلی مجوز این کار را دارد. 
 • حساب‌های فرعی نمی‌توانند در برخی فعالیت‌ها و رویدادهای پلتفرم مثل ایردراپ، اسپات لایت و Pool-X شرکت کنند.

نحوۀ ساخت حساب فرعی در صرافی کوکوین (Kucoin)

قدم اول. به سایت KuCoin.com بروید و به اکانت خود وارد شوید. در سرصفحۀ سایت، ذیلِ منوی پروفایل، روی گزینۀ Sub-Account کلیک کنید. 

ساخت حساب فرعی صرافی

قدم دوم. روی گزینۀ سبز رنگ «ساخت حساب فرعی» کلیک کنید. 

اکانت فرعی کوکوین

قدم چهارم. در پنجرۀ باز شده، نام، رمز عبور را مشخص کنید. دقت کنید که نام حساب فرعی باید متمایز باشد و پس از ساخت حساب فرعی، تغییرناپذیر است. 

ساخت حساب فرعی صرافی کوکوین

نحوۀ کار با حساب فرعی صرافی کوکوین (Kucoin)

در کل، حساب‌های فرعی کارهایی مشابه با حساب اصلی انجام می‌دهند:

 • لاگین با نام کاربری و پسورد مجزا

ساخت حساب فرعی صرافی کوکوین

 • انتقال دارایی 

ساخت حساب فرعی صرافی کوکوین

 

 • تغییر تنظیمات امنیتی مثل احراز دوعاملی گوگل یا پسوردهای ترید

حساب فرعی صرافی

 • ساخت اتصال API (ده API برای هر حساب فرعی)

ساخت حساب صرافی فرعی

 • معامله در بازارهای اسپات، مارجین و فیوچرز صرافی کوکوین

به هر حال، حساب‌های فرعی کوکوین قادر به انجام فعالیت‌هایی مانند برداشت وجه یا شرکت در رویدادهای پلتفرم نیستند.

صرافی بایننس (Binance)

حساب‌های کاربری صرافی بایننس (Binance) می‌توانند از ویژگی حساب‌ فرعی استفاده کنند تا مسئولیت‌ها و سطوح دسترسی را تفکیک کنند و معاملات خود را کاراتر و امن‌تر مدیریت کنند. برای مثال می‌توانند با استراتژی‌های مختلف ترید کنند یا دارایی‌های خود را با اهداف مدیریت ریسک جداسازی کنند. 

مشابه با حساب‌‌های فرعی کوکوین، در صرافی بایننس نیز هر حساب فرعی می‌تواند نقش گوناگونی داشته باشد. در برخی از آن‌ها ممکن است قابلیت‌های مارجین یا فیوچرز فعال شده باشد یا برخی فقط از معاملات اسپات پشتیبانی کنند. به هر حال هیچ یک از حساب‌های فرعی قادر به برداشت وجوه یا یک دارایی نیستند. تنها حساب اصلی می‌تواند وجوه را منتقل یا برداشت کند. 

حساب صرافی

قابلیت مدیریت حساب‌های فرعی تنها برای کاربران شرکتی و کاربران عادی سطح VIP1 یا بالاتر وجود دارد. توجه کنید که قبل از آن باید احراز هویت در بایننس را تکمیل و شناسه دوعاملی (۲FA) را فعال کرده باشید. در ادامه با نحوۀ ساخت و مدیریت حساب‌های فرعی در صرافی بایننس آشنا خواهیم شد. 

نحوۀ ساخت حساب فرعی در صرافی بایننس (Binance)

قدم اول. به حساب کاربری خود در بایننس وارد شوید. سپس در قسمت بالا سمت راست صفحه، منوی اکانت خود را باز کنید و بر گزینۀ “Sub Accounts” کلیک کنید.

نحوۀ ساخت حساب فرعی در صرافی بایننس (Binance)

قدم دوم. حالا بر گزینۀ “Create Sub Account” کلیک کنید. 

نحوۀ ساخت حساب فرعی در صرافی بایننس (Binance)

قدم سوم. در پنجرۀ باز شده، دو گزینه پیش روی شماست:

 • ساخت با ایمیل: برای زمانی مناسب است که می‌خواهید به یک کاربر دیگر مجوز ورود دهید. باید از یک آدرس ایمیل معتبر استفاده کنید که توسط حساب بایننس دیگری استفاده نشده باشد. بعد باید یک پسورد برای آن در نظر بگیرید و روی “Create Sub Account” کلیک کنید. 
 • ساخت با ایمیل مجازی: برای زمانی مناسب است که نمی‌خواهید لاگین را با کاربر دیگری به اشتراک بگذارید. با این کار یک آدرس ایمیل مجازی با استفاده از نام واردشده تولید می‌شود. لازم است بدانید که در این صورت، حساب فرعی تنها از طریق API و فقط توسط حساب اصلی قابل اجرا است. 

اکانت فرعی

وقتی که حساب فرعی با موفقیت ساخته شد، آن را در فهرست مدیریت اکانت پلتفرم بایننس مشاهده می‌کنید و می‌توانید مجوزها و تنظیمات آن را تغییر دهید. 

نحوۀ کار با حساب فرعی صرافی بایننس (Binance)

از نوار سمت چپ صفحه، منوی Sub Accounts را باز کنید و روی “Account Management” کلیک کنید تا به تمام حساب‌های فرعی متصل به حساب اصلی خود دسترسی یابید.

ساخت اکانت صرافی

در همان منو، می‌توانید به قسمت مدیریت API بروید و تا ۳۰ کلید API را برای هر حساب فرعی خود بسازید و استفاده کنید. از آن‌ها می‌توانید برای سفارش‌گذاری، گزارش‌گیری، مدیریت موقعیت‌های سرمایه‌گذاری و… در حساب‌های فرعی خود و از طریق یک رابط عمومی API استفاده کنید.

بایننس

همچنین می‌توانید وارد بخش‌های دیگر شوید و اطلاعات مدیریت دارایی‌ها، مدیریت‌ سفارش‌ها، سابقۀ تراکنش‌ها، سابقۀ لاگین و آمار تراکنش‌ها را برای هر حساب فرعی خود مشاهده کنید. 

صرافی بای بیت (ByBit)

ساخت حساب‌ فرعی در صرافی بای بیت به کاربران اجازه می‌دهد با اهداف مختلف حساب‌هایی را به عنوان زیرمجموعه‌ای از یک حساب اصلی (Main Account) بسازند و مدیریت کنند. هر اکانت بای بیت از حداکثر ۲۰ حساب فرعی پشتیبانی می‌کند. ساخت حساب‌های فرعی در این صرافی، هزینه‌ای ندارد و نیازی به داشتنِ حداقل موجودی ندارد. انتقال دارایی بین این حساب‌ها نیز کارمزدی ندارد. به علاوه، هر نرخی که برای کارمزد تراکنش‌های حساب اصلی محاسبه شود، برای حساب‌های فرعی نیز حکم می‌کند.    

نحوۀ ساخت حساب فرعی در صرافی بای بیت (ByBit)

قدم اول. به حساب کاربری خود در صرافی بای بیت وارد شوید. در قسمت بالا سمت راست صفحه، در منوی پروفایل خود، بر گزینۀ Subaccount کلیک کنید.

بای بیت

قدم دوم. حالا روی Create Subaccount کلیک کنید.

صرافی بایبیت ساخت اکان فرعی

قدم سوم. حالا باید نوع حساب فرعی خود را مشخص کنید. حساب فرعی استاندارد تنها به یک نام کاربری منحصربه‌فرد وصل است و  نیازی به ثبت ایمیل و پسورد ندارد. در این حالت، شما می‌توانید از طریق سوئیچ کردن اکانت در حساب اصلی (Main Account) خود به حساب فرعی دسترسی یابید. برای حساب سفارشی (Custom) باید یک پسورد در نظر بگیرید و از صفحۀ لاگین به حساب فرعی وارد شوید.

اتصال به صرافی

قدم چهارم. در این مرحله نیز باید نوع حساب را تعیین کنید. در حالت حساب معاملاتی یکپارچه (Unified Trading Account) تمام معاملات مشتقات و اسپات با هم ادغام می‌شوند و تمام دارایی‌های موجود در آن می‌توانند برای پشتیبانی از فعالیت‌های معاملاتی استفاده شوند. در حالت استاندارد فعالیت‌های معاملاتی مختلف تفکیک شده‌اند و حساب‌های فرعی، خود باید دارایی‌های لازم برای پشتیبانی از فعالیت‌های معاملاتی خود را داشته باشند.   

اتصال صرافی

اکنون موفق به ساخت حساب فرعی در بای بیت شدید. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، یک حساب فرعی از نوع استاندارد به لیست اضافه شده است. 

ساخت اکانت فرعی صرافی

نحوۀ کار با حساب فرعی صرافی بای بیت (ByBit)

ابتدا برای ورود به حساب فرعی خود باید به صفحۀ لاگین بای بیت بروید که در تصویر بعد مشاهده می‌کنید. سپس با کلیک بر قسمت مشخص شده (Login with Subaccount) ادامه دهید.  

ساخت اکانت فرعی

به صفحه‌ای وارد خواهید شد که از شما می‌خواهد نام کاربری و پسورد وارد کنید. توجه کنید که در این جا یک حساب فرعی استاندارد ساخته‌ایم. پس این صفحۀ لاگین به کارمان نمی‌آید. باید به حساب اصلی خود در بای بیت وارد شویم و از آن‌جا اکانت خود را سوئیچ کنیم. در تصویر بعد چگونگی سوئیچ کردن اکانت در حساب اصلی نمایش داده شده است. 

ساخت اکانت فرعی

همچنین می‌توانید ماوس را روی آیکون پروفایل در صفحۀ اصلی صرافی نگه‌ دارید و از قسمت Switch/Create Account استفاده کنید. در حال حاضر، کاربران تنها می‌توانند از حساب اصلی به حساب فرعی یا بلاعکس سوئیچ کنند. همچنین اگر از صفحۀ لاگین برای ورود به حساب فرعی خود استفاده کرده‌اید، روشن است که نمی‌توانید ار آن‌جا به حساب اصلی سوئیچ کنید. 

ساخت اکانت فرعی صرافی

برای تنظیم شناسۀ دوعاملی Google Authenticator برای حساب فرعی خود باید از گزینۀ تنظیمات (Setting) مربوط به آن حساب و سپس کلیک بر Account Security استفاده کنید. 

ساخت اکانت فرعی

حساب‌های فرعی مجوز انتقال یا برداشت دارایی را ندارند و برای این کار باید به حساب اصلی مراجعه کنید. با ورود به صفحۀ Subaccount در حساب اصلی و انتخاب گزینۀ Transfer Asset در مقابل هر حساب فرعی، می‌توانید دارایی‌ها را بدون هزینه بین حساب‌های فرعی جابه‌جا کنید. 

ساخت اکانت فرعی

می‌توانید بین حساب اصلی و یک حساب فرعی یک انتقال دوطرفه انجام دهید. با کلیک بر آیکون سوئیچ در بین دو حساب می‌توانید جهت انتقال را عوض کنید. سپس دارایی مورد نظر و حساب فرعی دریافت‌کننده را انتخاب کنید. 

ساخت اکانت فرعی

همچنین می‌توانید از طریق کلیک کردن بر Transfer History در حساب اصلی خود، سابقۀ انتقال وجوه بین تمام حساب‌های فرعی را مشاهده کنید. 

ساخت حساب فرعی

برای حذف کردن یا فریز کردن یک حساب فرعی، در صفحۀ Subaccounts در حساب اصلی خود و قسمت Setting هر یک از حساب‌های فرعی، مطابق تصویر بعد، از یکی از گزینه‌های Delete Subaccount یا Freeze Subaccount استفاده کنید.  

ساخت حساب فرعی

 

جمع‌بندی

در این راهنما به فرآیند ساخت و مدیریت حساب‌ فرعی (Subaccount) در سه صرافی برجستۀ کوکوین، بایننس و بای بیت پرداختیم. البته بسیاری از صرافی‌های دیگر نیز از این ویژگیپشتیبانی می‌کنند اما در کل، ویژگی‌ها و کارکرد آن‌ها با یکدیگر مشابه هستند. 

مهم است بدانید که چه یک سرمایه‌گذار عادی و چه صاحب یک شرکت مشاورۀ سرمایه‌گذاری یا صندوق سرمایه‌گذاری باشید، استفادۀ درست از حساب‌های فرعی می‌تواند امنیت، کارایی و تجربۀ سرمایه‌گذاری شما را به شدت ارتقا دهد. 

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما