• info@ramzarz.info
  • ۳ تیر ۱۴۰۱

– مرورگر بلاکچین چیست؟
– کاربرد مرورگر بلاکچین چیست؟
– چرا باید از بلاکچین اکسپلورر استفاده کنیم؟
– شبکه بلاکچین بیتکوین
– شبکه بلاکچین اتریوم
– مرورگر بلاکچین رمزارز.اینفو
– بیتکوین اکسپلورر
– اتریوم اکسپلورر
– مروری بر این نوشته

بلاکچین اکسپلورر چیست؟

اطلاعات ورودی کاربران در قالب دیتای قابل جستجو در محیط اینترنت موجود است. در یک بلاکچین اکسپلورر (blockchain explorer) یا همان مرورگر بلاکچین، این دیتا به شکل مرتب و جدول­‌بندی شده نمایش داده می­‌شود. کاربرد اصلی مرورگر بلاکچین برای کاربران، فراهم کردن امکان جستجو و نمایش اطلاعاتی از قبیل آخرین بلاک‌­های استخراج شده و آخرین تراکنش­‌های ثبت شده و بررسی هزینه تراکنش­‌ها در بلاکچین است.

کاربرد مرورگر بلاکچین چیست؟

– بررسی تاریخچه تراکنش­‌ها برای هر آدرس کیف پول
– یافتن بزرگ­ترین تراکنش‌­های ارسالی در یک روز
– بررسی وضعیت ممپول
– امکان بررسی دابل اسپندینگ
– امکان یافتن بلاک­‌های یتیم یا منقضی شده
– بررسی وضعیت استخراج فرد یا گروهی که بلاک مشخصی را یافته است
– بررسی جنسیس بلاک
– سایر اطلاعات

بررسی تاریخچه تراکنش­‌ها برای هر آدرس کیف پول

با استفاده از این ویژگی امکان حسابرسی و بررسی آدرس­‌های کیف پول (در محیط بلاکچین) فراهم می‌­شود. این قابلیت باعث افزایش شفافیت می‌­شود.

یافتن بزرگ­ترین تراکنش‌­های ارسالی در یک روز

این قابلیت توسط برخی از بلاکچین اکسپلوررها پشتیبانی می‌­شود.

بررسی وضعیت ممپول

این قابلیت امکان بررسی تراکنش‌­های تایید نشده در یک بلاکچین را فراهم می­‌کند. این اطلاعات شامل جزئیاتی نیز هست.

امکان بررسی دابل اسپندینگ

برخی از مرورگرهای بلاکچین امکان مشاهده وقایعی مانند دابل اسپندینگ (خرج کردن دوباره) برای یک دارایی را در بلاکچین فراهم می­‌کنند.

امکان یافتن بلاک‌­های یتیم یا منقضی شده

اطلاعات برخی از بلاک‌­ها به زنجیره معتبر و بزرگ­تر در یک بلاکچین یا بلاک‌­های والد خود متصل نیست. به این بلاک‌­ها بلاک‌­های یتیم یا بی‌­اعتبار (orphaned and stale blocks) گفته می‌­شود. قابلیت نمایش و بررسی این گونه از بلاک‌­ها نیز در برخی از مرورگرهای بلاکچین وجود دارد.

بررسی وضعیت استخراج فرد یا گروهی که بلاک مشخصی را یافته است

در بلاکچین‌­هایی که از طریق مکانیزم اثبات کار استخراج می‌­شوند افراد حقیقی و استخرهای استخراج منابع سخت‌­افزاری خود را برای استخراج یک دارایی به اشتراک می­‌گذارند. مرورگر بلاکچین به ما امکان می‌­دهد که بدانیم چه افراد یا گروهی استخراج یک بلاک را انجام داده‌­اند.

بررسی جنسیس بلاک

امکان مشاهده اولین بلاک استخراج شده در یک زنجیره (chain) و جزئیات مرتبط با آن، از طریق یک مرورگر بلاکچین امکان­‌پذیر است.

سایر اطلاعات

از طریق مرورگر بلاکچین می­توان اطلاعات مفید دیگری نظیر میزان هزینه تراکنش‌­ها، میزان سختی شبکه، هش‌­ریت و … را مشاهده و بررسی نمود.

بیشتر بخوانید: ربات تریدر چیست؟ (Trader Bot) معرفی بهترین ربات معامله‌گر ارز دیجیتال

چرا باید از مرورگر بلاکچین استفاده کنیم؟

کیف پول­‌های بلاکچینی اطلاعات مختلفی را فراهم می‌­کنند اما در اپلیکیشن­‌های مرورگر بلاکچینی، نمایش دیتا محدود به مواردی است که توسط مدیریت یک نرم‌­افزار، مهم و ضروری تشخیص داده می­‌شود. مرور­گرهای بلاکچینی در کیف­‌پول­‌های رمزارزی، برای بررسی دیتای مرتبط و جزئیات تراکنش­‌های یک بلاکچین خاص مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

شفافیت، مهم‌ترین دلیل استفاده از جستجوگر بلاکچین است. استفاده از مرورگر بلاکچین شفافیت زیادی برای اطلاعات مورد نیاز کاربر ایجاد می­‌کند. کاربران می‌­توانند با هر یک از دلایل عنوان شده، از بلاکچین اکسپلورر استفاده کنند.

– امکان بررسی موجودی و مقادیر ارسالی آدرس‌­ها در یک قرارداد هوشمند
– بررسی معتبر بودن یک آدرس
– امکان بررسی تراکنش‌­های ارسال شده
– بررسی اشکالات احتمالی مرتبط با یک تراکنش
– بررسی هزینه تراکنش به صورت تقریبی
– تصمیم­‌گیری در مورد افزایش منابع استخراج
– ابزاری برای تحقیق

امکان بررسی موجودی و مقادیر ارسالی آدرس‌­ها در یک قرارداد هوشمند

به عنوان مثال با استفاده از یک مرورگر بلاکچین می­توان آدرس­ افراد مشارکت­‌کننده در یک ICO را از طریق قراردادهای هوشمند بررسی کرد.

بررسی معتبر بودن یک آدرس

قبل از ارسال کریپتو به یک آدرس می­توان از معتبر بودن آدرس به کمک یک مرورگر بلاکچین اطمینان حاصل کرد.

امکان بررسی تراکنش‌­های ارسال شده

با استفاده از آدرس‌­های عمومی، می­توان از ارسال دارایی و تایید آن در شبکه بلاکچین مطلع شد. این امکان برای هر فردی وجود دارد. به این ترتیب هم فرد ارسال‌کننده و هم دریافت‌کننده می‌­توانند از میزان دارایی ارسال شده و تعداد کانفرم‌­های یک تراکنش مطلع شوند. این قابلیت را می­توان نوعی گواهی مستند در بلاکچین دانست.

بررسی اشکالات احتمالی مرتبط با یک تراکنش

اگر در روند تایید تراکنش‌­ها اختلال مشخصی به وجود آید می­توان دلیل آن را از طریق یک مرورگر بلاکچین جویا شد.

بررسی هزینه تراکنش به صورت تقریبی

با استفاده از یک مرورگر بلاکچین می­توان هزینه تراکنش‌­ها را به صورت لحظه­‌ای (و تقریبی) محاسبه نمود. به عنوان مثال هزینه سوخت (Gas Fee) در شبکه بلاکچین اتریوم، با توجه به تغییرات لحظه­‌ای توسط کاربران رصد می‌­شود. با این کار، می­توان از پرداخت هزینه اضافی در ساعات شلوغی شبکه جلوگیری کرد.

تصمیم­‌گیری در مورد افزایش منابع استخراج

بررسی هزینه‌­های مرتبط با تراکنش و سود دریافتی توسط ماینرها، می­تواند به تصمیم­‌گیری آنان به افزایش منابع استخراج منجر شود.

کاربرد بلاکچین اکسپلورر برای توسعه‌­دهندگان

توسعه‌­دهندگان می­توانند با استفاده از اطلاعات موجود در مرورگرهای بلاکچینی، به شکل مناسبی نرم‌­افزار خود را ایجاد کرده و ارتقاء دهند. مرورگر بلاکچین برای نمایش مقادیر ارسالی، دریافتی و موجودی رمزارزها یک منبع با ارزش برای توسعه‌­دهندگان خواهد بود. مرورگر بلاکچین همچنین، ابزار مناسبی برای نودها و دریافت اطلاعات مشترک (برای بخش‌­های مختلفی که با هم همکاری می­‌کنند) است. تست نرم‌­افزارهای بلاکچینی و بررسی قابلیت­‌های مختلفی که توسط توسعه‌­دهندگان ارتقاء یافته، از دیگر کاربردهای یک جستجوگر بلاکچین است.

ابزاری برای تحقیق

یک مرورگر بلاکچینی برای افراد و کمپانی­‌های اقتصادی، ابزار بسیار مهمی به شمار می­‌رود. اطلاعات موجود در یک مرورگر بلاکچین، به راحتی می­تواند در تصمیمات اقتصادی آن‌ها تاثیرگذار باشد.

شبکه بلاکچین بیتکوین

بیتکوین یک تکنولوژی نامتمرکز است که به صورت بی­‌واسطه برای مدیریت تراکنش‌­ها مورد استفاده قرار می­‌گیرد. شبکه بلاکچین بیتکوین بدون نیاز به یک سیستم متمرکز (مثل بانک) کار می­‌کند. بیتکوین یک شبکه متن‌­باز است که توسط گروهی از افراد طراحی شده و هیچ فردی مالک آن نیست. شبکه بیتکوین کاربردهای متفاوتی را ارائه می­‌کند که تا پیش از آن توسط هیچ یک از سیستم­‌های پرداخت ارائه نشده است. اکنون بیتکوین توسط افراد و مشاغل زیادی از سراسر دنیا مورد استفاده قرار می­‌گیرد و به همین دلیل اطلاعات موجود در شبکه بلاکچین بیتکوین از اهمیت زیادی برخوردار است.

خواندن دیتای بلاکچین برای اغلب افراد دشوار است. هدف از انتشار نرم‌­افزارهای مرورگر بلاکچین، تسهیل خوانایی این اطلاعات است. اولین بلاکچین اکسپلورر در نوامبر ۲۰۱۰ (تقریبا هم­زمان با راه‌­اندازی شبکه بیتکوین) برای ارائه دیتای شبکه بلاکچین بیتکوین مورد استفاده قرار گرفت. یکی از شناخته­‌شده‌­ترین مرورگرهای شبکه بلاکچین بیتکوین blockexplorer.com نام داشت که اطلاعات بلاکچین بیتکوین را در اختیار کاربران قرار می­داد. در حال حاضر تعداد زیادی نرم­‌افزار مرورگر بلاکچین بیتکوین برای رصد و پیگیری اطلاعات شبکه بلاکچین بیتکوین وجود دارد. همانگونه که پیشتر گفته شد، استفاده از مرورگر بلاکچین می‌­تواند دیتای کاربردی زیادی را به کاربران ارائه دهد. از جمله می­توان به بررسی تراکنش‌­ها، قیمت، میزان هش‌­ریت، حجم تراکنش، آخرین بلاک‌­های استخراج شده و سایز ممپول اشاره کرد.

شبکه بلاکچین اتریوم

اتریوم دومین رمزارز رایج مارکت کریپتوکارنسی است که در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین به دنیا معرفی شد. این رمزارز مدتی پس از آغاز فعالیت خود توانست توجه افراد زیادی از سراسر دنیا را به خود معطوف کند. یکی از مهمترین کاربردهای اتریوم قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است که سازندگان و توسعه­‌دهندگان را مجذوب خود کرده است. کاربرد فراوان اتریوم، اطلاعات شبکه بلاکچین اتریوم را به یک سرمایه ارزشمند تبدیل کرده است. یکی از معروف‌­ترین مرورگرهای بلاکچین اتریوم etherscan است.

برای استفاده از یک مرورگر بلاکچین اتریوم تنها به یک آدرس اتریوم و یا یک هش تراکنش (TXID) نیاز خواهید داشت. با این حال می‌توان مستقیما از کاربردهای دیگری مثل بررسی قراردادهای هوشمند، بررسی هزینه تراکنش، آخرین وضعیت بلاک‌­های ماین شده، ایردراپ و … نیز در مرورگر بلاکچین اتریوم استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از سرویس سیگنال‌‌دهی سایت ramzarz.info

مرورگر بلاکچین رمزارز.اینفو

رمزارزدات‌­اینفو یک وبسایت کاربردی با رابط کاربری ساده برای افراد فارسی زبان است. مرورگر بلاکچین رمزارزدات‌­اینفو، از دو بخش بیتکوین اکسپلورر و اتریوم اکسپلورر تشکیل شده که استفاده از آن بسیار ساده است.

بیتکوین اکسپلورر

در قسمت بیتکوین اکسپلورر، دیتای مرتبط با قیمت بیتکوین، تعداد تراکنش و میزان هش‌­ریت بیتکوین، آخرین بلاک­‌ها و تراکنش‌­ها و سایر اطلاعات آن­چین بیتکوین وجود دارد. همچنین می­توانید از قسمت درنظرگرفته شده برای جستجو و بررسی یک بلاک، آدرس و یا تراکنش مشخص استفاده کنید. همان­طور که در تصویر زیر مشاهده می‌­کنید حجم کل بازار و دامیننس بیتکوین نیز در بالای تصویر قابل مشاهده است.

بلاکچین اکسپلورر

اتریوم اکسپلورر

در بخش اتریوم اکسپلورر دیتای آن­چین شبکه بلاکچین اتریوم قابل مشاهده است. آخرین بلاک­‌ها، آخرین تراکنش‌­ها، قیمت و هزینه تراکنش (Gas Fee)، سوابق تراکنش‌­های یک آدرس مشخص قابل جستجو و بررسی خواهد بود. دامیننس اتریوم و میزان سوخت اتریوم نیز به صورت لحظه­‌ای قابل مشاهده و بررسی است.

بلاکچین اکسپلورر

جمع‌بندی

مرورگر بلاکچین ابزاری کاربردی برای جستجو و بررسی سابقه تراکنش­‌ها، بلاک‌­ها و جزییات مرتبط با آن‌ها در بلاکچین است. با توسعه علوم بلاکچینی در سراسر دنیا، مرورگرهای بلاکچینی نیز به خوبی ارتقاء یافته و هم‌اکنون توسط بسیاری از علاقه­‌مندان، توسعه‌­دهندگان و مشاغل مورد استفاده قرار می­‌گیرد. با استفاده از بلاکچین اکسپلورر (blockchain explorer)، می­توان زمان دقیق تشکیل و ثبت بلاک را تشخیص داد. همچنین بررسی تایید و یا عدم تایید تراکنش­‌ها رمزارزها، توسط مرورگر بلاکچین به راحتی امکان‌پذیر است. علاوه‌براین موارد، بلاکچین اکسپلورر جهت تشخیص قیمت، هزینه تراکنش و سایر اهداف بیزینسی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در حال حاضر امکان جستجو و بررسی اطلاعات آن­چین بیتکوین و اتریوم از طریق جستجوگر بلاکچین در وبسایت رمزارزدات‌­اینفو وجود دارد.

کامنت ها
نظر دهید




کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما