• info@ramzarz.info
  • ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

در این گزارش می‌خواهیم به طور ساده توضیح دهیم که بیت‌کوین چیست و چه کاربردهایی دارد. قرار نیست با مفاهیم سخت و پیچیده به سراغ بزرگترین رمز ارز جهان برویم! اینبار قرار است با زبانی ساده مفاهیم مرتبط با اصلی مرتبط با بیت‌کوین را مورد واکاوی قرار دهیم. شما پس از خواندن این مطلب به شناخت خوبی از بیت‌کوین و نحوه کار آن دست خواهید یافت.

بیت‌کوین چیست؟

آیا شما هم بارها اسم بیت‌کوین را شنیده‌اید ولی نمی‌دانید واقعا بیت‌کوین چیست؟

درحالی که این مقاله را برای شما می‌نویسم، به این فکر میکنم که من هم برای مدت‌ها درست نمیدانستم بیت‌کوین واقعا چگونه کار می‌کند؟ چه ارزشی دارد و چرا اصلا ما به بیت‌کوین نیاز داریم!

شاید فهمیدن اینکه بیت‌کوین چیست و چگونه کار می‌کند آنچنان که به نظر می‌رسد سخت نباشد، اما دریافتن فواید بیت‌کوین و معایب آن چندان کار آسانی نیست. در این مقاله با من همراه شوید تا ایده‌های خودم را از اینکه بیت‌کوین در واقع چیست و چه تفاوت‌هایی با پول دارد، با شما به اشتراک بگذارم.

 

 

یک راه عملی برای اینکه بفهمیم بیت‌کوین چیست!

امروز دیگر همگان نام بیت‌کوین را شنیده‌اند. همه می‌دانند هر بیت‌کوین هزاران دلار ارزش دارد و مردم بسیاری برای خریدهای خود و یا حفظ ارزش دارایی‌هایشان از بیت‌کوین استفاده می‌کنند. بیت‌کوین گذشته جالبی دارد. هزاران نفر را ثروت‌مند کرده است و کاربران آن هر روز از یک افزایش قیمت خیره‌کننده در آینده نزدیک صحبت می‌کنند. اما تعداد افرادی که از ماهیت بیت‌کوین آگاه هستند به نظر زیاد نیست.

حالا که می‌خواهیم در مورد بیت‌کوین کمی دقیق شویم اجازه دهید از پول شروع کنیم. به نظر می‌رسد بیت‌کوین کارکردهایی شبیه پول دارد. راستی چرا بشر پول را اختراع کرد؟

پول

به نظر می‌رسد انسان‌ها پیش از به وجود آمدن پول نیز باهم مبادله می‌کردند. شرایطی را در نظر بگیرید که یک کشاورز میخواهد گندم تولیدی خود را با گوسفند یک دامدار عوض کند.

 اگر دامدار گندم نیاز داشته باشد، خب این مبادله صورت می‌گیرد. اما شرایطی وجود دارد که این همزمانی تمایلات دونفره اتفاق نمی‌افتد. درواقع در اکثر مواقع این چنین است.

 پول یکی از ابداعات بشری برای کاهش هزینه‌ها و مشکلات تراکنش‌ها بود. از گندم و صدف و سنگ تا زن و برده، در هر دوره تاریخی یک چیز به نوعی نقش تسهیل کنندگی را برای مبادلات بین افراد ایفا می‌کرد.

 پول را می‌توان به نوعی با کلمه اعتماد تعریف کرد. در واقع این اعتماد ماست که یک کاغذ بی ارزش را ارزشمند می‌کند.

آیا می‌دانستید که پولی که در بانک دارید و یا در گاوصندوق پنهان کرده‌اید، می‌تواند روزی بی ارزش شود؟ تنها کافی است به لحظه‌ای فکر کنید کسی دیگر از شما پول را قبول نکند و برای فروش کالای خود به شما چیز دیگری درخواست کند!

در آن لحظه تمام پول‌های شما تبدیل به کاغذ پاره خواهند شد! حالا فکر می‌کنید چه کسی تصمیم می‌گیرد که این اتفاق برای شما بیفتد یا خیر؟

پول و دولت

چیزها تغییر می‌کنند، قدرت بین دولت‌ها تعویض می‌شود. ما نمی‌دانیم دولت‌هایمان در مواقع خطر چه تصمیماتی خواهند گرفت!

کرونا ویروس را در نظر بگیرید! اقتصادها ویران شده است و دولت‌ها در حال چاپ پول هستند.

 چاپ پول بد است، این را همه می‌دانند. چاپ پول باعث تورم می‌شود. تورم رشد مستمر قیمت‌هاست. به بیانی دیگر تورم از بین رفتن قدرت خرید شماست. برای دانستن اینکه ابر تورم به چه معناست می‌توانید به اقتصاد ونزوئلا و یا حتی ایران در سال‌های اخیر دقت کنید.

اگرهنوز فکر می‌کنید به پول‌های دولتی می‌توانید اعتماد کنید، یک اتفاق بد دیگر نیز می‌تواند برای شما بیفتد.

دولت شما براحتی می‌تواند تصمیم بگیرد که پول شما دیگر اعتباری نداشته باشد.این اتفاق بارها برای پول‌ها و اوراق بانکی افتاده است.

اگر فکر می‌کنید بعد از دولت مدیریت پول شما بر عهده شماست، باز هم اشتباه می‌کنید! اینجا جای پای بانک‌هاست. لازم است کمی در مورد بانک‌ها حرف بزنیم زیرا این بانک‌ها هستند که پرداخت‌های شما را مدیریت می‌کنند.

وقتی با پول نقد از کسی خرید می‌کنید، دیگر نمی‌توانید همان پول نقد را جای دیگری خرج کنید. چرا که دیگر آن پول در دست شما نیست.

 در پرداخت‌های انلاین مشکل خرج مجدد یک پول به این راحتی حل نمی‌شود. بانک‌ها برای اینکه این مشکل را مرتفع کنند اطلاعات تراکنش‌های شما را در دفتر حساب خود ثبت می‌کنند. آنها با چک کردن موجودی حساب شما همه ریز تراکنش‌ها و اضافه و کم کردن‌ها را انجام می‌دهند. در واقع بانک‌ها از حساب شما پول برداشت و یا واریز می‌کنند. شما به دفتر کل حسابتان دسترسی ندارید چون سیستم بانک در اختیار شما نیست.

این همان جایی است که می گوییم پول همان اعتماد است. اعتماد به دولت که پول شما را بی اعتبار نمی‌کند و اعتماد به بانک که دفتر حساب شما را درست مدیریت می‌کند. پول متمرکز همین است. شما باید به یک نهاد متمرکز اعتماد کنید. نهادی که دارای قدرت کامل بر پول شماست.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا افراد ثروتمند از طلا نگهداری می‌کنند؟ پاسخ ساده است. چون طلا ارزشمند است و توسط دولت‌ها کنترل نمی‌شود.

بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

در اوایل قرن حاضر، فردی فکر می‌کرد که توانسته راهی را ابداع کند که مسئله خرج مجدد پول را بدون وجود دولت و بانک حل کند. اسم این فرد ساتوشی ناکاموتو بود. اسمی که به نظر مستعار است و ما حتی نمیدانیم نام یک فرد است یا گروه!

راستی ما دقیقا نمیدانیم آیا بیت‌کوین جایگزین نهایی برای پول متمرکز هست یا خیر اما چیزی که به نظر می‌رسد این است که بیت‌کوین این پتانسیل را دارد.

دفتر کل بیت‌کوین

متفاوت با بانکها دفتر کل بیت‌کوین عمومی است و تقریبا تقلب در آن غیرممکن است. به این دفتر کل در اصلاح بلاک‌چین می‌گویند. بلاک‌چین زنجیره‌ای از بلاک‌هاست. هر بلاک اطلاعات تعداد زیادی از تراکنش‌ها را در خود ذخیره می‌کند و به بلاک‌های دیگر متصل است. شما می‌توانید هر بلاک را معادل با یک صفحه از دفتر کل حساب و کتاب در نظر بگیرید.

ویژگی منحصر به فرد بیت‌کوین عمومی بودن تمام تراکنش‌هاست. همه می‌توانند ببینند چه مقدار پول و از چه حسابی به کجا رفته است. چیزی که نمی‌توان مشاهده کرد در واقع اسم و مشخصات صاحب آدرس است که این درجه زیادی از حریم خصوصی را ممکن می‌سازد.

شبکه بیت‌کوین

شبکه بیت‌کوین یک شبکه متشکل از کامپیوترهاست و هر فردی می‌تواند جزئی از آن باشد. هر کامپیوتر در این شبکه اصلاحا یک نود است. نودهای متفاوتی وجود دارند اما بحث ما روی فول نودها متمرکز است. فول نودها باید کل بلاک‌چین را نصب کنند.  بلاک‌چین همیشه برای آنها به روز است. پس هر فول نود یک کپی از تمام بلاک‌چین برای خود دارد.

بلاک‌چین و دفترکل بانک‌ها

در اینجا نمی‌خواهم ادعا کنم بانک‌ها عمدا محتویات دفترکل‌ها را دستکاری می‌کنند اما به من حق بدهید دنبال امنیت بیشتر باشم. دفترکل بانک‌ها می‌تواند تحت تاثیر باگ‌ها و یا حملات هکرها مورد دستکاری قرار گیرد. با بلاک‌چین اما این بسیار دشوار است زیرا:

  • هر تغییری باید توسط سایر نودها تایید شود.
  • اگر من بخواهم ۱۰ بیت‌کوین به حساب خودم اضافه کنم، ممکن است بتوانم دفتر کل موجود در سیستم خودم را تغییر دهم.
  • در این حالت سایر نودها به سرعت متوجه موضوع خواهند شد و بیت‌کوین‌ها را ردیابی خواهند کرد.
  • چون نمیدانیم نودها از چه جاهایی هستند، جلوی جعل گرفته خواهد شد.
  • در آخر نه تنها من پولدارتر نشده ام، بلکه شاید برای مدتی از دسترسی به شبکه نیز محروم شوم.

جعل در شبکه بیت‌کوین ممکن اما احتمال آن بسیار اندک است.

بیت‌کوین و پول‌های دولتی

همه فکر می‌کنند بیت‌کوین غیرمتمرکز است زیرا به هیچ سازمان و موسسه‌ای وابسته نیست و مالکین و کاربران آن ارزشش را مشخص می‌کنند. اگرچه غیرمتمرکز بودن مزیت‌هایی دارد، اما معایب خودش را نیز دارد.

اگر مردم ونزوئلا به جای پول دولتی از بیت‌کوین استفاده می‌کردند، چه اتفاقی می‌افتاد؟! بیت‌کوین ذاتا ضد تورم است چراکه تعداد نهایی آن از پیش مشخص است. درست است که امروز هنوز بیت‌کوین اصطلاحا پرینت می‌شود، اما می‌دانیم که از یک روز به بعد دیگر هیچ بیت‌کوینی تولید نخواهد شد.

  • دولت‌ها توانایی اعتبار زدایی از پول را دارند. در هند زمانی این اتفاق افتاده است. یا در آلمان و کشورهای اروپای شرقی، متاسفانه باید بگوییم آنها می‌توانند بیت‌کوین‌های شما را نیز مصادره کنند.

اگر تصمیم دارید در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید، پیشنهاد ما به شما این است که همیشه آن مقداری از سرمایه خود را وارد کنید که توانایی از دست دادنش را داشته باشید. هیچ تضمینی برای اینکه بیت‌کوین چه قیمتی خواهد داشت و چه سرنوشتی در انتظارش است وجود ندارد. بیت‌کوین یک دارایی مناسب برای رفتارهای سفته بازانه است. من خودم یک بیتکوینر هستم، بسیار اندک ترید می‌کنم و از ریسک‌های موجود به طور کامل آگاهی دارم.

نتیجه‌گیری

محبوبیت بیت‌کوین روز به روز افزایش می‌یابد و هر روز استفاده از آن برای خرید و فروش‌های روزانه آسان‌تر می‌شود. امروز که برای شما این مطلب را می‌نویسم، کارت‌های بدهی و دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین نیز در نقاط بسیاری از دنیا در دسترس هستند.

اینها به این معنی نیست که بیت‌کوین از قانون و قانون‌گذاران در امان است. هیچ تضمینی برای افزایش همیشگی قیمت آن وجود ندارد. شبکه بیت‌کوین مصرف برق بالایی دارد. این مصرف بالای انرژی باعث تاثیرات محیط زیستی نیز می‌شود. مثل همه سرمایه‌گذاری‌های دیگر این شما هستید که باید باور به آینده بیت‌کوین داشته باشید.

اگر سوال و یا ابهام خاصی درباره نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در این بازار دارید، به ما پیام دهید. جمعی از خبره‌ترین کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما