• info@ramzarz.info
  • ۱ آبان ۱۴۰۰

در این نوشته قصد داریم ۱۰ استخر برتر استخراج بیت‌کوین را به صورت خلاصه معرفی کنیم. این اطلاعات بر اساس عملکرد یک سال گذشته استخرهای استخراج بیت‌کوین به دست آمده و گردآوری شده است.

استخراج رمز ارزها به پروسه‌ای اطلاق می‌شود که طی آن قدرت محاسباتی ماشین‌های پردازش، برای حل مسائل پیچیده رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین استخراج کننده‌ای که پازل مورد نظر را حل کند پاداش را دریافت خواهد کرد. با توجه به روند استخراج، با بیشتر شدن تعداد استخراج کننده‌ها، سطح سختی عملیات استخراج نیز افزایش می‌یابد. این سختی تا اندازه‌ای است که انجام عملیات استخراج به صورت فردی (SOLO)، غیر منطقی بوده و توجیه اقتصادی ندارد.

بنابراین ماینرها با قرار دادن قدرت ماشین‌های محاسباتی (ASIC) خود در کنار یکدیگر، شانس خود را برای یافتن جواب در مدت زمان کم‌تر، افزایش می‌دهند. یک استخر استخراج مکانی است که استخراج کننده‌ها منابع و قدرت محاسباتی ماشین‌های استخراج خود را به اشتراک گذاشته و با سرعت بیشتری امکان یافت بلاک جدید را فراهم می‌کنند. به این ترتیب آن‌ها از موقعیت کسب درآمد به صورت مداوم (و نه به صورت اتفاقی) بهره مند می‌شوند.

اجازه دهید قبل از اینکه به ۱۰ استخر برتر استخراج بیت‌کوین بپردازیم، ابتدا با انواع روش‌های اتصال به استخر آشنا شویم:

انواع روش‌های اتصال به استخر و نحوه دریافت پاداش

در این راهنما نگاهی به انواع روش‌های پرداخت (یا سیستم پاداش دهی) می‌اندازیم که توسط استخرهای استخراج مورد استفاده قرار گرفته و بر میزان سود شما تاثیرگذار خواهد بود. روش‌های زیادی برای پرداخت پاداش توسط استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در اینجا به برخی از مهم‌ترین روش‌های مورد استفاده اشاره می‌کنیم:

Pay-Per-Share (PPS)

این یک روش بسیار مستقیم و متقابل است. در این روش شما بابت هر سهم معتبری که توزیع شده، پاداش دریافت خواهد کرد. ارزش هر سهم، میزان مشخصی BTC یا هر رمز ارز دیگری می‌تواند باشد. ارزش سهم بر اساس احتمال تعداد سهام مورد نیاز برای یافتن بلاک توسط استخر بیت‌کوین محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر استخر برای یافتن بلاک (که در زمان نگارش این مطلب ۶.۲۵ BTC است) نیاز به ارسال ۱۰۰۰ سهم معتبر داشته باشد، بنابراین ارزش هر سهم ۰.۰۰۶۲۵ BTC خواهد بود. هر زمان که میزان سختی شبکه افزایش یابد، قیمت هر سهم نیز تغییر خواهد کرد.

باید توجه داشته باشید که در روش PPS صرف نظر از اینکه بلاکی توسط استخر یافت شود یا نه، شما همیشه پاداش دریافت خواهید کرد. در این روش، هیچ ضرری متوجه شما نبوده و تمام عواقب از دست رفتن احتمال یافتن بلاک به عهده استخر خواهد بود.

Full Pay-Per-Share (FPPS)

روش FPPS و PPS+ در واقع مانند هم هستند و نحوه عملکرد آن‌ها بسیار به روش PPS شباهت دارد. تنها تفاوت این دو روش با یکدیگر در این است که در روش FPPS (یا همان PPS+)، هزینه انجام تراکنش‌ها در بلاکچین نیز به میزان پاداش یافتن هر بلاک اضافه شده و مجموع آن‌ها به استخراج کننده پرداخت می‌شود.

توضیح این موضوع به این صورت است که در حالت عادی زمانی که یک بلاک توسط استخر یافت می‌شود، پاداش BTC دریافت شده توسط استخر بین استخراج کننده‌ها توزیع می‌شود. اما زمانی که یک بلاک تشکیل می‌شود، هزینه‌های تراکنش‌های ایجاد شده در شبکه بلاکچین بیت‌کوین را نیز شامل می‌شود. در روش FPPS و PPS+ استخرها، این هزینه‌های دریافت شده را نیز به پاداش یافتن بلاک افزوده و به استخراج کننده‌ها پرداخت می‌کند. به عنوان مثال در بلاک ۶۰۳۳۰۸ مجموع درآمد استخر از هزینه تراکنش‌ها به ارزش ۰.۴۹۴۷۵۱۶۷ BTC به پاداش ۱۲.۵ BTC بابت یافتن بلاک (این میزان پاداش مربوط به قبل از هاوینگ آخر است) اضافه شده و بین استخراج کننده‌ها توزیع می‌شود.

Pay-Per-Last N Shares (PPLNS)

در روش PPLNS استخراج کننده‌ها تنها زمانی پاداش دریافت می‌کنند که یک بلاک توسط استخر بیت‌کوین پیدا شود. در این روش قبل از یافتن یک بلاک معتبر، استخرها از بازه های زمانی مشخص (time window) برای بررسی سهام معتبری که بین کاربران توزیع شده، استفاده می‌کنند. بعد از پیدا شدن بلاک معتبر، ماینرها بر اساس میزان مشارکت خود در آن بازه زمانی پاداش دریافت خواهند کرد.

Solo Mining Pool

در روش Solo، همان طور که از نامش پیداست؛ پاداش به تمام استخراج کننده‌ها پرداخت نمی‌شود و تمام پاداش به آدرسی تعلق می‌گیرد که بلاک مورد نظر را یافته باشد.

۱۰ استخر برتر استخراج بیت‌کوین

F2Pool

استخر F2Pool در سال ۲۰۱۳ در پکن راه‌اندازی شد و سپس به سرعت در تمام دنیا مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس اطلاعات ثبت شده در وب‌سایت BTC.com، سهم استخراج این استخر در یک سال گذشته ۱۷.۵% بوده که به این ترتیب بیش‌ترین میزان استخراج بیت کوین را در یک سال گذشته به خود اختصاص داده است.

هزینه‌های تراکنش در استخر F2Pool برای رمز ارزهای مختلف، متفاوت است. برای بیت کوین و اتریوم هزینه ۲.۵% در نظر گرفته شده است. موجودی کاربران به صورت روزانه و با رسیدن به حداقل ۰.۰۰۵btc به کیف پول آن‌ها واریز می‌شود. این عدد برای اتریوم ۰.۱eth و برای سایر رمز ارزها متفاوت است. همچنین روش پرداخت بیت‌کوین و اتریوم PPS+ و در مورد سایر رمز ارزها PPS است.

Poolin

استخر استخراج Poolin با در اختیار داشتن ۱۴.۵% از سهم استخراج بیت‌کوین، دومین استخر بزرگ استخراج بیت‌کوین در سراسر دنیاست. این استخر در سال ۲۰۱۸ توسط Kevin Pan، Christopher Zhu و Tianzhao Li راه‌اندازی شد که سازندگان BTC.com نیز بوده‌اند. در حال حاضر این استخر متعلق به Bitmain است و ارتباطی بین BTC.com و استخر Poolin وجود ندارد. این استخر سرویس محاسبات ابری را برای استخراج کننده‌های رمز ارزهای مختلف از سراسر دنیا فراهم کرده است.

هزینه‌های استفاده از استخر Poolin برای هر رمز ارز متفاوت است. مثلا برای بیت‌کوین هزینه ۲.۵% و برای اتریوم هزینه ۱% در نظر گرفته شده است. روش‌های اتصال به استخر و سیستم پاداش دهی در این استخر بر اساس PPS، FPPS و PPLNS است.

BTC.COM

استخر BTC.COM از ابزارها و امکاناتی مثل اپلیکیشن‌های موبایل، ماشین حساب ساده و پیشرفته برای محاسبه سود استخراج، ابزار تنظیم آی پی استاتیک، بی تی سی اسمارت ایجنت (نمایش عملکرد کارایی ورکر با جزییات)، بلاکچین اکسپلورر (بررسی جزییات تراکنش در محیط بلاکچین)، کیف پول بی تی سی دات کام، افزونه مرورگر کروم و … برخوردار است. در یک سال گذشته این استخر با در اختیار داشتن ۱۲.۳% از کل سهم استخراج بیت‌کوین، جایگاه سومین استخر استخراج بزرگ دنیا را به خود اختصاص داد. استخر BTC.COM وابسته به کمپانی بیتمین، بزرگ‌ترین تولید کننده ماشین‌های استخراج بیت‌کوین است که در سال ۲۰۱۶ کار خود را آغاز کرد.

حداقل میزان برداشت و هزینه‌ها

هزینه اتصال به این استخر در مقایسه با سایر استخرهای استخراج بیت‌کوین بسیار زیاد است. این هزینه‌ها برای سه رمز ارز BTC، BCH و BSV، ۴% در نظر گرفته شده است. همچنین حداقل میزان برداشت برای بیت‌کوین ۰.۰۰۵ و برای BCH و BSV مبلغ ۰.۰۰۰۰۵۴۶ در نظر گرفته شده است.

Antpool

استخر Antpool به لحاظ نرخ توزیع هش شبکه بیت‌کوین، یکی از بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت‌کوین در جهان است. بیش از ۱۰% از کل نرخ هشریت شبکه بیت‌کوین، در اختیار این استخر است. هزینه‌های استخراج در استخر Antpool، بسته به روش استخراج و رمز ارز مورد نظر متفاوت است. در مورد بیت‌کوین و به روش FPPS  هزینه ۴% و در روش PPLNS  هزینه ۰% برای استخراج در نظر گرفته شده است. همچنین در مورد بیت‌کوین کش در روش FPPS  هزینه ۴% و در روش PPLNS  هزینه ۰% در نظر گرفته شده است. برای اتصال به این استخر می‌توان از روش‌های FPPS، PPS، PPLNS و SOLO استفاده کرد.

حداقل میزان قابل برداشت برای رمز ارزهای مختلف، با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال این میزان برای بیت‌کوین ۰.۰۰۵btc و برای اتریوم ۰.۲eth است.

Huobi

استخر هیوبی با داشتن ۷.۷% از سهم استخراج بیت‌کوین، در رتبه پنجم بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت‌کوین قرار دارد. این استخر در سال ۲۰۱۸ توسط کمپانی هیوبی راه‌اندازی شد. استخر هیوبی مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی، به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد و به سرعت در بین ده استخر بزرگ استخراج بیت‌کوین در سراسر دنیا قرار گرفت.

استخر استخراج هیوبی مستقیما با پلتفرم ترید هیوبی در ارتباط است. بنابراین استخراج کننده‌های این استخر می‌توانند میزان استخراج خود را مستقیما به حساب کاربری خود در پلتفرم ترید هیوبی ارسال کرده و مبادلات خود را ساماندهی کنند. این استخر از دو روش POW و EOS Super Community بهره مند است. این استخر همچنین از توکن بومی خود با نام HPT بهره می‌برد. این توکن برای پاداش دهی به مشارکت کننده‌ها و ارتقاء سرویس‌های استخر هیوبی به کار می‌آید.

ViaBTC

استخر استخراج ViaBTC، در سال ۲۰۱۶ و با مدیریت Haipo Yang راه اندازی شد. در سال ۲۰۱۷ رمز ارزهای بیت کوین کش، زی کش، دش و اتریوم و همچنین در سال ۲۰۱۸ مونرو و اتریوم کلاسیک نیز به رمز ارزهایی که در این استخر پشتیبانی می‌شود اضافه شد. این روند با افزودن BSV و DOGECOIN در سال ۲۰۱۹ ادامه یافت.

استخراج کننده‌ها می‌توانند به ۳ روش PPS+، PPLNS و SOLO به استخر متصل شوند و پاداش‌های خود را دریافت کنند. جزییات مربوط به این بخش عبارتند از:

– روش PPS+: هزینه استخراج برای دریافت پاداش در مدل PPS برابر با ۴% و هزینه تراکنش در مدل PPLNS برابر با ۲% است.

– روش PPLNS: هر دو هزینه استخراج برای دریافت پاداش و هزینه تراکنش ۲% است.

– روش SOLO: نیز هر دو هزینه مربوط به استخراج برای دریافت پاداش و هزینه تراکنش ۱% است.

۵۸COIN & 1T Hash

این استخر چینی از ترکیب دو استخر۵۸COIN  و ۱T Hash به وجود آمده است. استخر ۵۸COIN & 1T Hash، با در اختیار داشتن بیش از ۶% از سهم استخراج بیت‌کوین، یکی دیگر از استخرهای بزرگ استخراج بیت‌کوین است. به گزارش coinworldstory.com فعالیت این برند از نوامبر ۲۰۱۱ توسط جمعی از نخبگان بلاکچینی از سراسر دنیا شروع شده است. تاریخ دقیق شروع به کار استخر مشخص نیست اما حدود سه سال پیش یک کاربر ردیت پستی را منتشر کرد که می‌تواند دال بر شروع فعالیت این استخر باشد.

هزینه‌ها و حداقل میزان برداشت

هزینه برداشت از حساب برای بیت کوین ۰.۰۰۰۵، اتر ۰.۰۰۳، لایتکوین ۰.۰۰۱، دش ۰.۰۰۲ و زی کش ۰.۰۰۵ است. همچنین حداقل میزان برداشت از حساب برای بیت کوین ۰.۰۱، اتر ۰.۱، لایتکوین ۰.۱، دش ۰.۰۱ و زی کش ۰.۳ است.

Binance

استخر Binance در نوامبر ۲۰۲۰ توسط کمپانی Binance راه‌اندازی شد. این استخر بلافاصله بعد از راه‌اندازی با استقبال بسیار زیادی مواجه شده که علت آن محبوبیت اکسچنج Binance و سابقه درخشان این صرافی در حوزه رمز ارزها بود. استخر Binance با در اختیار داشتن ۵% از سهم استخراج بیت‌کوین، در رتبه هشتم بزرگ‌ترین استخرهای استخراج بیت‌کوین در سراسر دنیا قرار گرفته است.

این استخر از هر دو روش محبوب استخراج (POW-POS)، پشتیبانی می‌کند. رمز ارزهای BCH، BSV و ETH نیز در این استخر پشتیبانی می‌شود. با استفاده از روش FPPS، استخراج کننده‌ها باید برای استخراج بیت‌کوین ۲.۵% و برای استخراج اتریوم ۰.۵% هزینه پرداخت کنند.

OKExPool

اکسچنج OKEx یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمز ارز دنیا ست این صرافی در اکتبر ۲۰۱۸ استخر OKExPool را راه‌اندازی کرده است. این استخر از ۱۲ رمز ارز که با روش اثبات کار استخراج می‌شوند، پشتیبانی می‌کند. این رمز ارزها شامل BTC، BCH، BSV، LTC، ETH، ETC، DASH، ZEC، DCR، XMR، BTM و BTG می‌شوند.

شیوه اتصال به استخر OKExPool برای بیت‌کوین (BTC، BCH و BSV) FPPS و هزینه آن ۴% است. برای استخراج رمز ارزهای ETH، ETC، DASH، DCR، ZEC و BTG می‌توان از روش PPS+ و هزینه ۲% استفاده کرد.

Slush Pool

استخر استخراج Slush، اولین استخر بزرگ استخراج بیت کوین است که از سال ۲۰۱۰ در این حوزه مشغول به فعالیت است. فعالیت این استخر همواره با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده اما به صورت کلی مثبت ارزیابی می‌شود. شرکت Satoshi Labs این استخر را راه‌اندازی کرده است. این شرکت همچنین سازنده کیف پول‌های سخت افزاری بیت‌کوین با نام Trezor نیز است. استخر Slush با نام “Bitcoin Pooled Mining Server” نیز شناخته شده است که به اختصار BPMS خوانده می‌شود. تا کنون بیش از ۱.۲ میلیون بیت‌کوین در این استخر و با استفاده از نرم افزار  و سرویس‌های BraiinsOS و BraiinsOS+ استخراج شده است.

هزینه‌ها و حداقل میزان قابل برداشت

هزینه این استخر تقریبا مشابه با دیگر استخرهای استخراج بیت‌کوین و به میزان ۲% است که بین استخراج کننده‌ها توزیع می‌شود. حداقل میزان برداشت بیت‌کوین ۰.۰۰۱btc و هزینه تراکنش ۰.۰۰۰۱btc است که این هزینه فقط برای تراکنش‌های کوچک‌تر از ۰.۰۱btc دریافت می شود. رمز ارز دیگری که توسط این استخر پشتیبانی می شود ZEC است که پرداخت‌ها و هزینه‌های آن مشابه با بیت‌کوین است.

در پایان برای دسترسی مناسب‌تر و مقایسه بهتر استخرهای استخراج بیت‌کوین، می‌توانید از جدول زیر استفاده نمایید.

نام رتبه روش اتصال و پاداش دهی هزینه

حداقل میزان برداشت

 

 

 

F2Pool

 

 

 

۱

 

 

PPS

PPS+

BTC: PPS+: 2.5%

ETH: PPS+: 2.5%

BCH:PPS: 3%

LTC: PPS: 4%

ZEC: PPS: 3%

DASH: PPS: 2%

BTC: 0.005

ETH: 0.1

BCH: 0.01

LTC: 0.02

ZEC: 0.1

DASH: 0.1

 

 

 

 

Poolin

 

 

 

۳

 

 

FPPS, PPS, PPLNS

BTC: 2.5% FPPS

BCH: 4% PPS

BSV: 3% PPS

LTC: 3% PPS

DASH: 2% PPS

ETH: 1% PPLNS

ZEC: 3% PPS

BTC: 0.005

ETH: 0.1

LTC: 0.01

ZEC: 0.01

RVN: 1

DCR: 0.01

DASH: 0.005

 

 

 

BTC.com

 

 

 

۳

 

 

FPPS, PPS

BTC: 4% FPPS

BCH: 4% FPPS

BSV: 4% FPPS

ETH:2% FPPS

LTC: 2% FPPS

DCR: 2% PPS

CKB: 4% PPS

BTC: 0.005

BCH: 0.0000546

BSV: 0.0000546

ETH: 0.1

LTC: 0.001

DCR: 0.1

CKB: 200

 

 

AntPool

 

 

۴

PPS-PPLNS
SOLO-FPPS
BTC: FPPS: 4%

PPLNS: 0%

BCH: FPPS: 4%

PPLNS: 0%

ETH: FPPS: 1.5%

BTC: 0.005

ETH: 0.2

BCH: 0.01

LTC: 0.001

ZEC: 0.001

Houbi.pool ۵ FPPS

PPS

BTC: FPPS: N/A

ETH: FPPS: N/A

 

 

اطلاعات موجود نبود

 

 

 

 

ViaBTC

 

 

 

 

۶

 

 

 

PPS+

PPLNS

SOLO

 

 

 

PPS+: 4%

PPLNS: 2%

SOLO: 1%

BTC: 0.001

BCH: 0.001

LTC: 0.001

ZEC: 0.001

DASH: 0.001

XMR: 0.001

ETH: 0.1

ETC: 0.1

NMC: o.1

 

۵۸COIN & 1T Hash

 

۷

 

 

اطلاعات موجود نبود

 

 

اطلاعات موجود نبود

BTC: 0.01

ETH: 0.1

LTC: 0.1

DASH: 0.01

ZEC: 0.3

 

Binance Pool

 

۸

 

FPPS

BTC: FPPS: 2.5%

ETH: FPPS: 0.5%

 

اطلاعات موجود نبود

 

 

OKExPool

 

 

۹

 

 

FPPS

PPS

PPS+

BTC: FPPS: 4%

BCH: FPPS: 4%

BSV: FPPS: 4%

ETH: PPS+: 2%

DASH: PPS+: 2%

ZEC: PPS+: 2%

 

 

حداقلی برای میزان برداشت وجود ندارد

SlushPool ۱۰ PPLNS (score) BTC: 2%

ZEC: 2%

BTC: 0.001

ZEC: 0.001

بیشتر بخوانید

مروری بر تاریخچه قیمت بیت کوین و تغییرات آن

امیدواریم که پس از مطالعه و مقایسه آن‌ها به یکدیگر بتوانید استخر مورد نظر خود را به راحتی شناسایی و انتخاب نمایید.

فهرست منابع:

 

https://www.investopedia.com/tech/how-do-mining-pools-work/

https://www.buybitcoinworldwide.com/mining/pools/

https://www.blockchain.com/charts/pools

https://en.bitcoin.it/wiki/Comparison_of_mining_pools

https://www.nicehash.com/blog/post/how-mining-pools-distribute-rewards-pps-vs-fpps-vs-pplns

 

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما