• info@ramzarz.info
 • ۱ آبان ۱۴۰۰

از زمان پیدایش بیت کوین (سال ۲۰۰۹) تا کنون، ۵ اوج تاریخی برای قیمت بیت کوین به ثبت رسیده است. این رمزارز قیمت دور از انتظار ۶۴ هزار دلار را نیز تجربه کرده است که این مسئله باعث افزایش میزان محبوبیت بیت کوین شده است. این یک سفر پرنوسان است که معمولا تحت تاثیر سیاست، اقتصاد و تحولات قانونی قرار دارد.

به طور میانگین قیمت ارز بیت کوین هر سال ۲۰۰ درصد رشد داشته است. در آگوست ۲۰۲۱، حجم بازار بیت کوین در مجموع به رقمی بالغ بر ۷۱۰ میلیارد دلار رسیده است. دامیننس و نسبت کل دارایی­‌های بیت کوین در مقایسه با سایر رمزارزها در این زمان، کمتر از ۵۰ درصد بوده است. اتفاقاتی مثل هک اکسچنج Mt. Gox در سال ۲۰۱۴ و ریزش استاک مارکت در سال ۲۰۲۰، برخی از نوسانات میان مدت و ریزش­‌های قیمتی بیت کوین را توجیح می‌­کند. در بلند مدت می‌توان با بررسی الگوهای تکنیکال (فنی)، فاندامنتال (پایه­ای) و سنتیمنتال (روانی)، قیمت بیت کوین را بررسی کرد.

از منظر تکنیکال، رشد منحنی لگاریتمی و تئوری هایپرویو (Hyperwave) دو الگوی محبوب، برای تحلیل قیمت بیت کوین به شمار می­آیند. همچنین در تئوری Hyperwave، تحلیل قیمت بیت کوین با مسائل روانی سرمایه­گذاران گره خورده است. اما از دیدگاه فاندامنتال، بررسی S2F و الگوهای Metcalfe (دو متد از تحلیل آن­چین) منطقی­‌ترین روش محاسباتی برای رهگیری قیمت بیت کوین است. در نهایت می‌­توان با ترکیبی از هر دو روش (تحلیل تکنیکال و فاندامنتال) به یک توازن دست پیدا کرد.

بیت کوین با رشد چشمگیر ارزش خود از سال ۲۰۰۹، نگاه دنیا را به خود معطوف کرد. البته قیمت این ارز همیشه با یک روند صعودی همراه نبوده است. علی‌رغم نوسانات قیمتی، عملکرد این رمزارز در مقایسه با سایر دارایی­‌های سنتی بهتر بوده است. ترکیبی از چند فاکتور، قیمت بیت کوین را تعیین می­‌کند و هر فردی می­‌تواند با افزایش مهارت­‌های فنی خود، این فاکتورها را بیاموزد.

چطور می­توان تاریخچه قیمت بیت کوین را تحلیل کرد؟

همان­گونه که اشاره شد، تحلیل بیت کوین شامل سه رویکرد تکنیکال، فاندامنتال و سنتیمنتال است. هر یک از این رویکردها نقاط ضعف و قوت خود را دارد اما ترکیب این سه روش، تصویر روشن­‌تری را ارائه می­‌کند.

 • تحلیل تکنیکال (TA): این نوع از تحلیل با استفاده از تاریخچه قیمت و حجم دیتا، به پیش­بینی رفتار مارکت می­‌پردازد. به عنوان مثال با استفاده از SMA (میانگین متحرک) ۵۰ روزه، می‌­توان به یک میانگین قیمت در ۵۰ روز گذشته دست پیدا کرد. از این میانگین می­‌توان در چارت قیمت یک دارایی استفاده کرد. به عنوان مثال فرض کنید در مدت چند هفته، بیت کوین با قیمتی کمتر از میانگین متحرک ۵۰ روزه، در حال مبادله بوده اما ناگهان تغییر جهت داده و خط روند فعلی را شکسته است. این حرکت را می­‌توان به عنوان نشانه‌­ای برای اصلاح احتمالی، تلقی کرد.
 • تحلیل فاندامنتال (FA): ارزش ذاتی اطلاعات فاندامنتال، ناشی از بررسی ارزش پروژه و داده­‌های رمزارزی است. این نوع از تحلیل بر مبنای فاکتورهای داخلی و خارجی استوار است که برای تعیین ارزش یک دارایی در نظر گرفته می­‌شود. به عنوان مثال برای بررسی میزان مشارکت در شبکه بیت کوین می­‌توان بر روی حجم معاملات روزانه بیت کوین تمرکز کرد. فرض کنید که حجم مبادلات روزانه بیت کوین رو به افزایش است. از این دیتا می‌­توان به این نتیجه رسید که این پروژه ارزشمند است و قیمت این دارایی امکان رشد خواهد داشت.
 • تحلیل سنتیمنتال (SA): این رویکرد جهت پیش­بینی تحرکات قیمت دارایی بر مبنای مسائل روانی حاکم بر بازار، مورد استفاده قرار می‌­گیرد. روانشناسی بازار شامل احساسات و شرایط روحی سرمایه­گذاران یک دارایی می­‌شود. این حالات روحی معمولا به دو بخش بازار گاوی (علاقه­مند به رشد قیمت یا همان دیدگاه صعودی) و خرسی (طرفدار کاهش قیمت و یا دیدگاه نزولی) تعبیر می‌­شود. به عنوان مثال رشد جستجوی کلمه بیت کوین در گوگل توسط کاربران را می­‌توان به عنوان یک نشانه مثبت روانی و در نهایت افزایش قیمت بیت کوین در نظر گرفت.

در ابتدا چه عواملی در تعیین قیمت بیت کوین تاثیرگذار بوده است؟

اکنون می­‌خواهیم نگاهی به فاکتورهای تعیین کننده و تاثیرگذار بر روی قیمت بیت کوین داشته باشیم. از آغاز فعالیت بیت کوین تاکنون این مورد (در طول زمان) دستخوش تغییر شده است. در سال ۲۰۰۹ بیت کوین یک دارایی ناشناخته بوده و از حجم نقدینگی بسیار کمی برخوردار بود. ترید این رمزارز به روش OTC (یک روش مبادلاتی مستقیم) در بیت کوین تاک و سایر فروم­‌هایی که پتانسیل بیت کوین را درک کرده بودند، انجام می‌­شد. گمانه­ زنی­‌هایی که امروز انجام می‌­شود، در آن زمان نقش بسیار کمی در تعیین ارزش بیت کوین داشتند.

ساتوشی ناکاموتو (خالق بیت کوین) اولین بلاک بیت کوین را در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۰۹ ماین کرد. پاداش ماین هر بلاک در آن زمان، ۵۰ بیت کوین بود. ساتوشی ۹ روز بعد، تعداد ۱۰ بیت کوین به هال فنی (از اولین مشارکت­کنندگان و افراد فعال در شبکه بیت کوین) ارسال کرد. این تراکنش، اولین تراکنش بیت کوین بود. در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۰ قیمت بیت کوین همچنان زیر ۰.۰۱ دلار بود. در این تاریخ اولین تراکنش تجاری بیت کوین شکل گرفت که طی آن ۱۰ هزار بیت کوین برای خرید ۲ عدد پیتزا توسط Laszlo Hanyecz پرداخت شد. در آن زمان، کاربران بیت کوین تاک این مسئله را یک شاهکار تلقی می­‌کردند. با افزایش محبوبیت و قیمت بیت کوین، شرکت‌­ها و کمپانی­‌هایی که هنوز قانون­گذاری نشده بودند، روند تراکنش‌­های بیت کوین را تسهیل می­‌کردند. این مسئله شامل صرافی­‌ها و دیپ­وب نیز می­‌شد. قیمت بیت کوین تاثیر زیادی بر روی هک، تعطیلی و یا قانون­گذاری این شرکت‌­ها داشت. هک برخی از اکسچنج­ها (که حجم زیادی از بیت کوین را نگهداری می­‌کردند) شوک بسیار بزرگی را به مارکت و در نهایت قیمت بیت کوین وارد می­‌کرد که این موضوع به دلیل از بین رفتن اعتماد به نفس بین سرمایه­گذاران به وجود می­‌آمد. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص عنوان خواهد شد.

فاکتورهای فعلی برای تعیین قیمت بیت کوین چیست؟

در مقایسه با روزهای آغازین، اکنون اشتراکات بسیار بیشتری بین بیت کوین و دارایی­‌های سنتی وجود دارد. افزایش پذیرش بیت کوین بین خرده­فروشان، بخش‌­های اقتصادی و سیاست­گذاران، بر روی حجم معاملات و قیمت این دارایی تاثیر بسزایی داشته است. سرمایه­گذاری سازمانی بر روی سایر دارایی­‌های دیجیتالی نیز افزایش یافته است و این موضوع اهمیت گمانه­زنی را بیش از پیش نشان می­‌دهد. این موارد به خوبی تفاوت ویژگی­‌های ترید بیت کوین در اوایل راه و حال حاضر را نمایان می‌­کند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین تفاوت­‌های ترید بیت کوین در گذشته و حال حاضر اشاره خواهیم کرد.

 • اکنون بیت کوین در مقایسه با اوایل فعالیت خود، بسیار قانون­مندتر شده است. مسیر قانون­گذاری و پذیرش بیت کوین توسط نهادهای سازمانی و قانونی، با افزایش شناخت و درک بیت کوین و بلاکچین هموارتر شده است. این موضوع در هر دو مسیر ایجاد و حذف قانون، تاثیرگذار است. برخی از تغییرات قیمت ناشی از محدودسازی استفاده از بیت کوین در برخی از نقاط جغرافیایی و برخی ناشی از قانونی شدن فعالیت‌­های بیت کوین است.
 • در حال حاضر میزان تاثیر بیت کوین بر اقتصاد جهانی، مهم‌ترین فاکتور قیمت و حجم معامله در این رمزارز است. به عنوان مثال کشورهایی که یک ابرتورم را تجربه می‌­کنند، برای حفظ ارزش سرمایه و دارایی خود در مقابل تورم، به رمزارزها روی می­‌آورند. در نتیجه کشوری مثل ونزوئلا که از سال ۲۰۱۶ دچار رکود شدید اقتصادی شده بود، رکورد ثبت بیشترین میزان تقاضا برای خرید بیت کوین در LocalBitcoins را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۲۰ که استاک مارکت با ریزش شدید همراه شده بود، رشد قیمت بیت کوین نیز آغاز شد که یک سال به طول انجامید. اکنون بیت کوین مانند طلا یک محصول برای حفظ ارزش دارایی است. زمانی که اعتماد به سایر موارد اقتصادی کاهش می­‌یابد، تقاضای خرید این نوع از دارایی‌­ها (طلا و بیت کوین) بین مردم افزایش می­‌یابد.
 • پذیرش و استقبال از بیت کوین و سایر رمزارزها توسط کمپانی­‌های بزرگ مثل Paypal، Square، Visa و Mastercard، باعث افزایش قیمت این دارایی می‌­شود. این مسئله باعث ایجاد اعتماد به نفس و اطمینان بین سرمایه­گذاران رمزارزها می‌­شود. اکنون حتی خرده­فروشان نیز به پذیرش پرداخت­‌های مبتنی بر بیت کوین روی آورده‌­اند. همچنین عدم استقبال از بیت کوین می‌­تواند به فروش و افت قیمت بیت کوین منجر شود. به عنوان مثال زمانی که ایلان ماسک اعلام کرد “فروش تسلا با بیت کوین متوقف می­‌شود”، همین مسئله باعث فشار فروش بیت کوین شد و قیمت بیت کوین از حدود ۵۵ هزار دلار به ۴۸.۵۰۰ دلار سقوط کرد.
 • گمانه­زنی و استفاده از بیت کوین در مارکت مشتقات و فیوچرز، حجم تقاضا برای خرید این محصول را افزایش می‌­دهد. بیت کوین بجز دلایل فاندامنتال، به دلایل دیگری مثل ترید و گمانه­زنی (پیش­بینی) نیز خرید و فروش می­‌شود و با استفاده از این رویکردها می‌­توان با فروش بیت کوین و یا پیش­بینی قیمت کمتر در آینده برای بیت کوین، سود کسب کرد. بنابراین قیمت بیت کوین تنها به ارزش ذاتی این رمزارز وابسته نیست.

تاریخچه قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین از سال ۲۰۰۹ همواره با نوسانات زیادی همراه بوده و فاکتورهای ذکر شده، تاکنون دلایل اصلی این نوسانات بوده است. اگرچه قیمت بیت کوین افت و خیز زیادی را تجربه کرده اما این قیمت در مقایسه با شروع فعالیت بیت کوین، بسیار افزایش یافته است. اگر بخواهیم بیت کوین را با ۲ دارایی ارزشمند طلا و NASDAQ 100 مقایسه کنیم، درمی­‌یابیم که عملکرد بیت کوین بسیار قدرتمندتر از این دو دارایی سنتی است. همچنین، افت بیت کوین در مقایسه با این دو دارایی با درصد بیشتری همراه بوده است.

۲۰۱۱ ۲۰۱۲ ۲۰۱۳ ۲۰۱۴ ۲۰۱۵ ۲۰۱۶ ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ ۲۰۱۹ ۲۰۲۰
Bitcoin ۱۴۷۳% ۱۸۶% ۵۵۰۷% -۵۸% ۳۵% ۱۲۵% ۱۳۳۱% -۷۳% ۹۵% ۳۰۱%
Gold ۹.۶% ۶.۶% -۲۸.۳% -۲.۲% -۱۰.۷% ۸.۰% ۱۲.۸% -۱.۹% ۱۷.۹% ۲۴.۸%
NASDAQ 100 ۳.۴% ۱۸.۱% ۳۶.۶% ۱۹.۲% ۹.۵% ۷.۱% ۳۲.۷% -۰.۱% ۳۹.۰% ۴۸.۶%

 

بر اساس داده‌­های CaseBitcoin، قیمت BTC در طول ۱۰ سال به طور میانگین رشد ۱۹۶.۷ درصدی در هر سال را تجربه کرده است. به طور کلی ۵ پیک قیمت برای این رمزارز به ثبت رسیده است. قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱ تنها ۱ دلار بوده و در سال ۲۰۲۱ به ۶۵ هزار دلار رسیده است. اکنون نگاهی به ۵ پیک قیمت بیت کوین خواهیم داشت.

 

 • ژانویه ۲۰۱۱: قیمت بیت کوین که تا پیش از این تنها چند سنت بود، ناگهان به ۳۲ دلار رسید. این اوج قیمتی در ادامه با یک سقوط همراه بود که قیمت بیت کوین را به ۲.۱ دلار رساند.
 • آپریل ۲۰۱۳: در آغاز سال ۲۰۱۳ قیمت بیت کوین حدود ۱۳ دلار بود که با شروع روند صعودی در تاریخ دهم آپریل ۲۰۱۳ به ۲۶۰ دلار رسید. سپس در طول ۲ روز قیمت بیت کوین به ۴۵ دلار سقوط کرد.
 • دسامبر ۲۰۱۳: در اواخر سال ۲۰۱۳، بیت کوین شاهد رشد ۱۰ برابری در فاصله زمانی بین اکتبر و دسامبر بود. اوایل اکتبر قیمت بیت کوین در حدود ۱۲۵ دلار بود و پیک قیمت بیت کوین در ۱۸ دسامبر به ۱۱۶۰ دلار رسید. مجددا با سقوط مارکت، قیمت بیت کوین به ۳۸۰ دلار رسید.
 • دسامبر ۲۰۱۷: قیمت بیت کوین در آغاز سال ۲۰۱۷، در حدود ۱۰۰۰ دلار بود. در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین به محدوده ۲۰ هزار دلاری رسید. این اتفاق با استقبال گسترده ، از سوی سرمایه­گذاران سازمانی و قانونمند مواجه شد که به محکم شدن موقعیت بیت کوین ختم شد.
 • آپریل ۲۰۲۱: بعد از سقوط شدید استاک مارکت و بازار رمزارزها در مارس ۲۰۲۰ و بعد از چند افزایش قیمت به صورت متوالی، در ۱۳ آپریل ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین به ۶۳ هزار دلار رسید. عدم ثبات اقتصادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، باعث استفاده از بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش شد. سپس قبل از رسیدن به یک کف قیمت جدید، فروش گسترده بیت کوین و سایر رمزارزها آغاز شد.

تاثیر وقایع کوتاه مدت در قیمت

الگوهای فاندامنتال و تکنیکال (که در ادامه به آن می­‌پردازیم) همیشه بیانگر قیمت واقعی نیستند. فاکتورهای خارجی مثل اتفاقات سیاسی و اقتصادی (که هر کس تحلیل خود را در مورد آن‌ها دارد)، نقش مهمی در تعیین قیمت ایفا می‌­کنند. به عنوان مثال می­‌توان به یک هک تاریخی مشهور در سال­‌های نخستین فعالیت بیت کوین اشاره کرد.

هک صرافی Mt. Gox

هک صرافی Mt. Gox، مهم‌ترین اتفاق مربوط به بیت کوین در سال ۲۰۱۴ بود که باعث ریزش قیمت بیت کوین شد. در آن زمان صرافی Mt. Gox از لحاظ حجم مبادلات (به میزان ۷۰ درصد از کل موجودی بیت کوین) ، بزرگ‌ترین مرکز مبادلات بیت کوین به حساب می‌­آمد. از زمان آغاز فعالیت، Mt. Gox چندین بار هدف حملات متعدد قرار گرفته بود که هر بار مشکل رفع شده و فعالیت این صرافی ادامه پیدا کرده بود.

اما در سال ۲۰۱۴، بیش از ۸۵۰ هزار بیت کوین (اکثر دارایی­‌های این صرافی) به سرقت رفت. امکان برداشت از حساب در ۱۴ فوریه ۲۰۱۴ به حالت تعلیق درآمد. این اتفاق باعث ریزش ۲۰ درصدی قیمت بیت کوین شد. بیت کوین قبل از این اتفاق ۸۵۰ دلار بود که بعد از آن برای یک بازه زمانی طولانی به ۶۸۰ دلار رسید.

در نهایت هکرها ۴۵۰ میلیون دلار را به سرقت برده و Mt. Gox ورشکسته شد. برخی از سازندگان Mt. Gox معتقد بودند که مشکل از کدهای وبسایت بوده که در زمان مناسب، برطرف نشده است. تاکنون دلیل اصلی این موضوع مشخص نشده و شکایت­‌های متعددی علیه مدیر این وبسایت Mark Karpelès بارها به دادگاه فرستاده شده است.

تاریخچه قیمت بیت کوین در بلند مدت چگونه توضیح داده می‌شود؟

در نگاه بلند مدت، فاکتورهای کم­ اهمیت، تاثیر کمی بر روی قیمت دارند. به همین دلیل، تمایل بیشتری برای دیدگاه­‌های مثبت در منحنی قیمت بیت کوین وجود دارد. یک انتخاب، استفاده از تکنیک­‌هایی­ست که تاکنون (در بالا) به آن اشاره شده است.

تحلیل فاندامنتال: الگوی Stock to Flow

در الگوی Stock to Flow، از دارایی محدود بیت کوین برای بررسی و پیشبینی قیمت احتمالی بیت کوین استفاده می­‌شود. در سطح ابتدایی، بیت کوین مشابه با طلا و الماس در نظر گرفته می­‌شود. قیمت این دو دارایی در طول زمان، به علت کمیابی افزایش یافته است. این فاکتور باعث شده که سرمایه­گذاران از این دو دارایی به عنوان یک منبع برای ذخیره ارزش استفاده کنند.

از نسبت تعداد کل دارایی­‌های موجود یک محصول (stock)، بر کل موجودی ارائه شده در یک سال (flow) می‌­توانیم برای تعیین قیمت در طول زمان استفاده کنیم. در حال حاضر ما دقیقا می­‌دانیم که چه مقدار بیت کوین توسط ماینرها استخراج خواهد شد و این میزان در چه زمانی به دست ماینرها خواهد رسید. به زبان ساده، میزان دریافتی ماینرها در حال کاهش بوده و نسبت stock-to-flow در حال افزایش است. الگوی Stock to Flow به علت دقت در یافتن تاریخچه قیمت این ارز دیجیتال از محبوبیت زیادی برخوردار است.

* بخش شاخص­‌های دیتای آن­چین وبسایت ramzarz.info اطلاعات جامعی در مورد تحلیل فاندامنتال بیت کوین، در اختیار شما قرار می­‌دهد.

هرچند، استفاده از این الگو نیز معایب خود را دارد. زمانی که توزیع بیت کوین به صفر نزدیک شود، استفاده از این الگو به پایان خواهد رسید، زیرا امکان تقسیم کردن یک عدد بر صفر وجود ندارد و در صورت تقسیم یک عدد بر صفر با بی­نهایت مواجه خواهیم شد.

تحلیل فاندامنتال: قانون Metcalfe

قانون Metcalfe یک قاعده کلی محاسباتی به حساب می‌­آید که از آن می­‌توان در شبکه بیت کوین نیز استفاده کرد. این قانون رابطه بین ارزش موجود در یک شبکه و تعداد افراد موجود در آن شبکه را توضیح می­‌دهد. یک مثال ساده و قابل فهم، شبکه تلفن است. هر چه تعداد افرادی که صاحب تلفن هستند بیشتر شود، ارزش شبکه بیشتر می­‌شود.

بنابراین با در نظر گرفتن تعداد آدرس‌­های کیف پول بیت کوین و سایر اطلاعات عمومی موجود در شبکه بلاکچین، می‌­توان بر اساس قانون Metcalfe ارزش شبکه بیت کوین را محاسبه کرد. اگر قیمت بیت کوین را با ارزش که از طریق قانون Metcalfe به دست آمده مقایسه کنیم، به تناسب قابل قبولی دست خواهیم یافت. از این قانون همچنین می­‌توان برای پیش­بینی قیمت در آینده نیز استفاده کرد.

نسبت ارزش شبکه به ارزش محاسبه شده توسط Metcalfe یا همان NVM، کاربرد دیگری از قانون Metcalfe را به دست می­‌دهد. این نسبت را می‌­توان از طریق تقسیم مارکت­کپ بیت کوین به فرمول ارائه شده (به صورت تخمینی) در قانون Metcalfe محاسبه نمود. این فرمول از تعداد آدرس­‌های فعال در یک روز خاص (که در شبکه فعال هستند)، استفاده می‌­کند. آدرس­‌های منحصر به فرد آدرس­‌هایی هستند که موجودی آن‌ها بیشتر از صفر بوده و در آن روز خاص تراکنش داشته‌اند.

اگر عدد به دست آمده بیشتر از ۱ باشد، به آن معناست که ارزش­گذاری مارکت دچار اغراق و زیاده­روی شده (overvalued) و عدد کمتر از یک نشان­دهنده، دست­کم گرفته شدن یک دارایی در مارکت (undervalued) است.

تحلیل تکنیکال: منحنی لگاریتمی رشد بیت کوین

منحنی لگاریتمی رشد بیت کوین، به عنوان یک الگوی تحلیل تکنیکال در سال ۲۰۱۹ توسط Cole Garner ارائه شد. یک چارت استاندارد بیت کوین، الگوی لگاریتمی قیمت را به نسبت زمان (محور x) نشان می­‌دهد.

این خطوط را می‌­توان به چارت اصلی قیمت منتقل کرد که در این صورت تاریخچه منحنی رشد قیمت را با دقت زیاد و منصفانه­ خواهیم داشت.

تحلیل تکنیکال: نظریه امواج بلند (Hyperwave Theory)

نظریه امواج بلند یا Hyperwave Theory، توسط Tyler Jenks توسعه یافته است. در این نظریه قیمت یک دارایی، بر اساس احساسات سرمایه­گذاران توضیح داده می­‌شود. به صورت کلی فرض بر این است که احساسات مارکت دائما بین خوشبینی و بدبینی در نوسان است. این احساسات اغلب باعث به وجود آمدن یک موج بزرگ و تشکیل یک سقف قیمت در دارایی می­‌شود. سپس با فروکش کردن هیجانات در مارکت، روند معکوس شکل گرفته و ترند نزولی آغاز می‌شود. بر اساس تئوری هایپرویو، در هر سیکل قیمت در مارکت، ۷ مرحله یا فاز وجود دارد.

در فازهای ۱ تا ۵ و فاز ۷، بهتر این است که قیمت دارایی زیر خط مقاومت و در فازهای ۲، ۳، ۴ و ۶، قیمت بالای خط حمایت باشد. البته اگر ارزش تمام دارایی‌­ها را در نظر بگیریم، همه آن‌ها بر اساس این قاعده حرکت نمی‌­کنند؛ اما شواهد الگوهای موجود در مارکت نشان می‌دهد که در برخی از موارد، قاعده کلی به همین منوال است.

اکنون برای بررسی روند صعودی بیت کوین در سال ۲۰۱۷، اگر ترند مربوط به تئوری امواج بلند را در چارت بیت کوین قرار دهیم؛ به جز فاز ۱، می‌­توانیم در بقیه مراحل هم­پوشانی مناسبی را شاهد باشیم. همچنین می­‌توانیم سرعت افزایش قیمت بیت کوین و سقوط بعد از آن را هم (بر اساس تئوری امواج بلند) ببینیم.

بیشتر بخوانید

استخرهای استخراج بیت‌کوین، معرفی ۱۰ استخر برتر

مطمئنا رویکردهای بیشماری وجود دارد که تلاش می‌­کند تاریخچه قیمت بیت کوین را توضیح دهد. اما جواب قطعی اهمیت چندانی ندارد. میانگین رشد ۲۰۰ درصدی بیت کوین در هر سال، نشان­دهنده رشد روزافزون علاقه و اهمیت سرمایه­گذاران به مارکت ارزهای دیجیتالی­ست. در آگوست ۲۰۲۱ دامیننس بیت کوین با ارزشی در حدود ۷۱۰ میلیارد دلار، به زیر ۵۰ درصد رسید.

این رشد عظیم مرهون ساختار بنیادین، احساسات مارکت و وقایع اقتصادی در مارکت رمزارزها است. هرچند باید این نکته را همواره به خاطر داشته باشیم که “وقایع گذشته، نشان­ دهنده­‌ی نتایج آینده نیست”. دانستن دلایل رشد بسیار زیاد قیمت بیت کوین، می­‌تواند در روند درک وقایع به ما کمک کند اما این لزوما به ما نشان نمی‌­دهد که در آینده چه چیزی در انتظار بیت کوین است. اکنون تصویر بزرگ‌­تر به ما می­‌گوید که تنها با گذشت ۱۲ سال، بیت کوین به عنوان یک دارایی در کلاس جدید جهانی، به یک بلوغ باورنکردنی دست یافته است.

Source

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما