• info@ramzarz.info
  • ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

در این نوشته مروری بر توکن اکونومی بایننس کوین (BNB) داریم و نحوۀ کارکرد آن را بررسی می‌کنیم. رمز ارز BNB یکی از مهم‌ترین کوین‌های حوزۀ دیفای است و همچنین توکن بومی بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیا یعنی بایننس است.

این توکن اخیرا بیست و سومین توکن‌سوزی فصلی خود را انجام داد و کل توکن‌سوزی انجام‌شده از ابتدا تاکنون به ۴۶.۱ میلیون BNB رسید. 

 

توکن اکونومی بایننس کوین (BNB)

توکن BNB چهارمین رمز ارز به لحاظ مارکت کپ (ارزش بازاری) است که کار خود را در سال ۲۰۱۷ با ذخیرۀ ۲۰۰ میلیون توکن‌ آغاز کرد. نیمی از این تعداد با قیمت ۱۵ سنت به کامیونیتی عرضه شد و با این کار سرمایه‌ای حدود ۱۵ میلیون دلار جذب شد.  

در حال حاضر، بایننس کوین حدود ۳۲۴ دلار ارزش دارد. ۴۰ درصد این ذخیره، به صورت سالانه در ۵ قسمت ۲۰ درصدی بین تیم توسعه توزیع می‌شود. ۱۰ درصد مابقی، یعنی ۲۰ میلیون توکن BNB نیز به سرمایه‌گذاران خطرپذیر رسیده است.  

اما نکتۀ جالب در مورد اقتصاد توکن BNB این است که صرافی بایننس هر سه ماه یکبار با سودی که از کسب و کار خود به دست می‌آورد، مقداری از کوین‌های سرمایه‌گذاران خطرپذیر را که ده درصد ذخیرۀ BNB را در اختیار دارند، می‌خرد تا آن‌ها را بسوزاند. اما چرا یک شرکت باید ۲۰ درصد از درآمد بالفعل خود را از بین ببرد؟

علت ساده است. قانون عرضه و تقاضا در اقتصاد حکم می‌کند که با کاهش عرضۀ یک دارایی و با ثابت گرفتن تقاضا، قیمت آن افزایش خواهد یافت. دلیل اصلی گران بودن کالایی مثل خودروی بوگاتی یا ساعت رولکس این است که سالانه تعداد کمی از آن‌ تولید می‌شود در حالی که تقاضا برایش بسیار بیشتر است. 

همان‌طور که اشاره شد، ذخیرۀ توکن BNB در ابتدا برابر با ۲۰۰ میلیون کوین در نظر گرفته شد اما هدف بایننس این است که با توکن‌سوزی آن را به ۱۰۰ میلیون برساند. در طول زمان که کاربران بایننس افزایش می‌یابند و به کاربردهای توکن BNB افزوده می‌شود، تعداد کوین‌ها هم کاهش می‌یابد و از چند جهت قیمت بایننس کوین در طول زمان افزایش می‌یابد. گرچه بایننس یک‌پنجم سود فصلی خود را می‌سوزاند، اما این زیان در برابر سودی که از رشد قیمت توکن بومی خود می‌برد، ناچیز است. 

بیشتر بخوانید: نحوه اتصال صرافی بایننس به داشبورد رمزارز

کاربردهای بایننس کوین

توکن BNB یا بایننس کوین یک میم‌کوین (memecoin) نیست که استفاده‌ای نداشته باشد. مهم‌ترین استفادۀ BNB در اکوسیستم بایننس تعریف شده است. چه کاربر صرافی بایننس باشید، چه از سرویس‌های دیگر آن مثل ویزا کارت بایننس استفاده کنید، برای استفاده از آن‌ها به توکن BNB نیاز دارید تا پرداختی انجام دهید یا کارمزدی بپردازید.

شاید تصور کنید که این کاربرد کوچکی است. اما بهتر است بدانید که درآمد ۱۲ میلیارد دلاری بایننس در سال ۲۰۲۲ از GDP تعداد زیادی از کشورهای دنیا بیشتر است. درآمد این صرافی در دو سال گذشته بیش از ۱۰ برابر شده است. به علاوه در یکی دو سال اخیر، سرویس پیشنهاد ویژه (Special Offer) از طرف بایننس معرفی شده که به کاربران اجازه می‌‎‌دهد از بایننس کوین برای خرید بلیط هواپیما، استفاده از اپلیکیشن‌های پرطرفدار مانند Canva و خرید از فروشگاه‌های مختلف استفاده کنند. 

بیشتر بخوانید: بررسی سیگنال‌های ربات رد مون روی ارز بایننس کوین (BNB)

توکن‌سوزی بایننس کوین (BNB Burn)

برای درک رخداد توکن سوزی BNB بهتر است مستقیم سراغ وبسایت BNBBurn.info بروید. در این سایت می‌توانید جزئیات توکن‌سوزی لحظه‌ای و سه‌ماهۀ بایننس کوین را مشاهده کنید. 

در قسمت توکن‌سوزی لحظه‌ای (Real-time Burn) تعداد توکن‌های سوخته‌شده در هفت روز گذشته گزارش شده است. برای مثال، در این لحظه، ۱۴۳۴ عدد کوین BNB در هفت روز گذشته سوزانده شده که معادل ۴۴۸ هزار دلار ارزش داشته است و در کل ۱۷۰۶۵۰ عدد BNB تاکنون در توکن‌سوزی لحظه‌ای از بین رفته است. پروتکل، کسر ثابتی از کارمزد تراکنش جمع‌شده در هر بلاک را به صورت خودکار می‌سوزاند.  

این ارقام فقط در مورد توکن‌سوزی لحظه‌ای بود. پایین صفحه، به اطلاعات مربوط به توکن‌سوزی سه‌ماهه (Auto-burn) دسترسی دارید. همان‌طور که در قسمت سمت چپ مشاهده می‌کنید، آخرین بار در ۱۴ آوریل ۲۰۲۳ انجام شده است که در آن بیش از ۲ میلیون توکن BNB سوخت که با قیمت میانگین ۳۰۶ دلار در آن بازۀ سه‌ماهه، معادل ارزشی حدود ۶۲۰ میلیون دلار بوده است.  

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید توکن‌سوزی سه‌ماهه فرمول ساده‌ای دارد: تعداد توکن‌های سوزانده‌شده برابر است با حاصلضرب عدد ثابت ۱۰۰۰ در تعداد بلاک‌های تولید‌شده در بازۀ سه‌ماهه تقسیم بر مجموع میانگین قیمت در سه‌ ماه و عدد ثابت ۱۰۰۰. روشن است که با افزایش استفاده از بلاک چین بایننس و زیاد شدن تعداد بلاک‌های تولید شده در سه‌ماه، کوین‌های بیشتری در توکن‌سوزی سه‌ماهه از بین می‌روند. 

برای دریافت سیگنال ارز دیجیتال کلیک کنید!

جمع‌بندی

در این مقاله به اقتصاد توکن یا توکن اکونومی بایننس کوین پرداختیم و نقش توکن‌سوزی BNB را در تعیین ارزش آن بررسی کردیم. اشاره شد که بایننس از محل سود خود بخشی از توکن‌های BNB را می‌خرد و می‌سوزاند تا ارزش این رمز ارز حفظ شود. اگر قبل از هر رخداد توکن‌سوزی سه‌ماهه مقداری توکن BNB داشته باشید می‌توانید به سادگی چند درصد سود با این تحلیل فاندامنتال کسب کنید. 

لازم به یادآوری است که بایننس کوین (BNB) در سقوط قبلی بازار کریپتو در مقایسه با بسیاری دیگر از رمز ارزها ریزش کمتری داشت که این موضوع را می‌توان نشانه‌ای از توکن اکونومی قوی آن دانست. 

کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما