• info@ramzarz.info
  • ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

توکن ATOM توکن بومی پلتفرم Cosmos است. پلتفرم Cosmos یک شبکه غیرمتمرکز است که ابزارهای منبع-باز لازم را جهت توسعه و ساخت بلاک چین در دسترس قرار می‌دهد. یکی از بحران‌های فنی ساخت بلاکچین این است که اکثر بلاکچین‌ها مستقل هستند و نمی‌توانند ارتباطی با دیگر بلاکچین‌ها برقرار کنند. ابزارهای Cosmos این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بلاکچینی با قابلیت ارتباط موثر با دیگر شبکه‌ها طراحی کنند.

به عبارتی پلتفرم Cosmos نقش اینترنت بلاک چین را بازی می‌کند و اجازه می‌دهد اطلاعات و توکن به شکل آزادانه بین بلاکچین‌های مختلف انتقال پیدا کند. در صنعت رو به گسترش رمزارزها و تبادلات مالی، ارتباط میان بلاک چین‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تثبیت جایگاه بلاک چین در عناصر اساسی اقتصاد جهان صرفا زمانی ممکن می‌شود که این شبکه‌ها به شکلی یکپارچه و بدون وقفه با یکدیگر مرتبط شوند.

برای دریافت سیگنال ATOM کلیک کنید!

تحلیل قیمت ATOM در تاریخ ۳ تیر

توکن ATOM در سویه نزولی منتهی به ۱۲ جون، ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. با این حال خریداران توانستند کف محلی این سویه را در سطح ۸.۲۳ دلاری تثبیت کنند. پس از آن محدوده تعادلی شکل‌گرفته اجازه بازیابی قیمت را به خریداران نداد و سقف این تعادل مقطعی در سطح ۸.۸۹ تثبیت شد. با افزایش تقاضا در کل بازار رمز ارزها و شدت گرفتن شتاب افزایش قیمت، سقف محدوده تعادلی شکسته شد و قیمت ATOM را تا ۹.۴۲ دلار افزایش یافت.

تحلیل قیمت ATOM در تاریخ ۳ تیر

سطح فعلی قیمت ATOM از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ورود به معامله در این سطح، ریسک بالاتری خواهد داشت. همانطور که در نمودار روزانه قیمت ATOM مشاهده می‌کنید، میانگین متحرک ۳۰ روزه به عنوان مقاومت اصلی این محدوده ظاهر شده است. در حال حاضر قیمت لحظه‌ای ۹.۲۸ دلار است و در نزدیکی میانگین متحرک ۳۰ روزه (۹.۴۴ دلار) نوسان می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که اگر قیمت در محدوده ۹.۶ دلار تثبیت شود، مقصد بعدی نمودار قیمت، مقاومت ۱۰.۱۵ دلاری است و پس از آن ۱۰.۷۴ و ۱۱ دلار، مهم‌ترین مقاومت‌های مسیر صعودی پیش رو محسوب می‌شوند.

اما در صورت شکست حمایت ۸.۹ دلاری، قیمت سویه اصلاحی خود را آغاز کرده  و تا ۸.۲ دلار کاهش می‌یابد.

ارزش توکن ATOM

پلتفرم Cosmos در شروع فعالیتش با استفاده از مکانیزم ICO، حدود ۱۶ میلیون توکن منتشرشده خود را عرضه کرد. تقریبا ۲۰ درصد از این توکن‌ها بین تیم توسعه فنی و مدیریت مجموعه تقسیم شد، ۸۰ درصد باقی‌مانده به سرمایه‌گذاران واگذار شده است.

توکن ATOM جزو توکن‌های تورمی محسوب می‌شود. به این معنا که ذخیره در گردش این توکن محدودیتی ندارد و با نرخی در محدوده ۷ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. نرخ تورم ذخیره توکن توسط الگوریتم‌های از پیش طراحی شده تعیین می‌شود. این الگوریتم‌ها با سنجش میزان نقدینگی مسدود شده توسط سهام‌‌داران، نرخ افزایش ذخیره را در محدوده ۷ تا ۲۰ درصد انتخاب می‌کنند.

فرآیند خرید سهام (Staking) در پروژه‌های رمز ارزی مانند دیگر پروژه‌های سرمایه‌گذاری است. افراد می‌توانند با خرید مقدار دلخواهی توکن ATOM و قفل کردن آن در قرارداد هوشمند مرتبط Staking، سود دریافت کنند. این فرآیند در بانک‌ها نیز متداول است. افراد دارایی‌های فیات خود را برای مدت معینی در اختیار بانک گذاشته و در ازای آن سود دریافت می‌کنند. در پروژه ATOM نیز کاربر تعیین می‌کند که برای چه مدت توکن‌های خود را در اختیار پروتکل Staking قرار می‌دهد. این فرآیند در راستای اعتباربخشی به تراکنش‌ها صورت می‌گیرد.

طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، ارزش توکن ATOM بین ۲ تا ۸ دلار نوسان می‌کرد. طی دوره صعودی سال ۲۰۲۱، ارزش این توکن در ماه می به ۲۹ دلار رسید. ۴ ماه پس از آن ATOM به قله تاریخی قیمت خود در ۴۴ دلار رسید. ارزش توکن ATOM یک بار دیگر کاهش یافت و در روند صعودی بعدی به ۴۳ دلار رسید.

بیشتر بخوانید: اولویت ربات رد مون در حفظ بالانس و سرمایه

Cosmos چگونه کار می‌کند؟

هزاران رمز ارز در صنعت بلاک چین وجود دارد، اما اکثر آن‌ها نمی‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند. به عنوان نمونه یک کاربر نمی‌تواند توکن Tron را از طریق شبکه Dogecoin انتقال دهد. Cosmos پلتفرمی است با هدف حل این چالش بزرگ  و ایجاد بستری برای ارتباط و یکپارچه سازی بلاک چین‌های مختلف، ایجاد شده است.

در این فرآیند به هر بلاک چین مستقل یک Zone گفته می‌شود. هر بلاک چینی در مرکز خود به یک پروتکل ارتباطی (IBC) متصل است. این پروتکل که در همه بلاک چین‌های طراحی شده در پلتفرم Cosmos مشترک است، می‌تواند اطلاعات و توکن‌های این شبکه‌ها را به هم انتقال دهد. از این طریق بلاکچین‌ها درحالی که استقلال خود را حفظ می‌کنند می‌توانند با یکدیگر مرتبط شوند. علاوه براین ماژول‌هایی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌گیرد که می‌توانند از طریق آن بلاک چین‌های موازی را برای امور خاص ایجاد کرده و یک سیستم یکپارچه از بلاکچین‌ها را در اختیار داشته باشند.

مکانیزم ایمن‌سازی تبادلات از طریق مکانیزم اثبات-سهام (PoS) مدیریت می‌شود. این پلتفرم تضمین می‌کند که با توجه به پروتکل طراحی شده و مکانیزم اثبات-سهام، هیچکس نمی‌تواند دخل و تصرفی در داده‌ها یا توکن‌ها داشته باشد. با این حال بسیاری از منتقدان معتقدند که برای چنین هدف بزرگی مکانیزم اثبات-سهام به قدر کافی ایمن نیست و مکانیزم اثبات-کار (PoW) که توسط شبکه بیت کوین نورد استفاده قرار می‌گیرد، اطمینان بیشتری را به وجود می‌آورد. اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که صنعت بلاک چین برای گسترش بیشتر باید به سوی مصرف انرژی کمتر و سرعت بالاتر حرکت کند.

برای آشنایی با ربات‌های تریدر رمزارز کلیک کنید!

رخدادهای کلیدی و مدیریت Cosmos

در سال ۲۰۱۹ Comos نسخه اولیه پروژه را تحت عنوان Comos Hub راه‌اندازی کرد. این اولین بلاک چین مبتنی بر الگوریتم یکپارچه سازی و ارتباط میان شبکه‌ها بود.

در اوایل سال ۲۰۲۱، Cosmos ارتقای Stargate را پیاده‌سازی کرد و پروتکل IBC فعال شد. این پروتکل برای اولین بار توانست صدها بلاک چین را در بستز این پلتفرم طراحی شده و توسعه یافته بودند را در ارتباط با یکدیگر قرار دهد.

ATOM , Cosmos ,
کامنت ها
نظر دهید
کد امنیتی را وارد کنید :

خبرنامه برای دریافت
آخرین به روزرسانی های شرکت ما